Toyotanews.eu - Newsroom Toyota Central Europe

První a druhé místo týmu TOYOTA GAZOO Racing v jubilejním stém závodu

14-06-2021

Soutěžní tým TOYOTA GAZOO Racing v Portugalsku s novými vozy GR010 HYBRID Hypercar oslavil svůj stý závod ve světovém šampionátu vytrvalostních soutěží – úžasným prvním a druhým místem po bezchybné jízdě v závodu 8 hodin Portimao.

Ačkoli ve druhém kole světového šampionátu vytrvalostních soutěží FIA tým v sobotu nezískal první pozici na startu, dokázal stylově odpovědět celkovým vítězstvím, které bylo již 32. v pořadí z celkových 100 závodů, do kterých Toyota v rámci WEC nastoupila.

Vítěznou byla posádka ve složení Sébastien Buemi, Kazuki Nakadžima a Brendon Hartley s vozem GR010 HYBRID č. 8, která v souboji po celý závod nakonec o 1,8 s překonala týmové kolegy, úřadující světové šampiony s vozem č. 7 (Mike Conway, Kamui Kobajaši a José María López).

Díky druhému vítězství v teprve dvou závodech letošního roku a v návaznosti na vítězství v úvodním podniku sezóny Šest hodin ve Spa-Francorchamps zvýšil tým TOYOTA GAZOO Racing svůj náskok v mistrovské soutěži továrních týmů na 22 bodů. Se čtyřmi zbývajícími podniky do konce sezóny pak v žebříčku soutěžních jezdců posádka vozu č. 8 vede s náskokem 20 bodů před kolegy se sedmičkou.

V návaznosti na napínavý souboj hypercarů minulý měsíc ve Spa jsme při první návštěvě mistrovství WEC do Portugalska byli svědky dalšího těsného souboje. Od okamžiku, kdy Sébastien vyrazil kupředu za vozem Alpine na pole position a s Josém na třetí startovní pozici, záleželo na každičké sekundě. Při první zastávce na tankování paliva dělilo nejlepší tři posádky pouhých 10 sekund. Když vůz č. 36 zajel do boxů o něco dříve, Sébastien krátce v závodě vedl. Alpine byl nucen boxy během osmihodinového závodu navštěvovat častěji kvůli menší palivové nádrži, ale výhodou je zase nižší hmotnost paliva a rychlejší tankování. Když Mike a Brendon při první výměně pilotů necelé dvě hodiny po startu přebírali své vozy, na čele se vyvinul neuvěřitelně těsný souboj. Po 75 kolech totiž první trojici dělilo pouhých 10 sekund s vozem Alpine ve vedení, za nímž následovaly Toyoty GR010 HYBRID č. 7 a 8.

Brendona v úvodu jeho úseku výrazně zpomalil vpředu jedoucí vůz LMP2, podobně jako Sébastiena o něco dříve, což osmičku stálo druhé místo. Během příštích zastávek na tankování jej Mike dokázal předjet, ale Brendon získal výhodu zpátky tím, že do boxů zajížděl o kolo dříve. Poté opět pozici přepustil Mikeovi kvůli silnému provozu na trati.

Těsně před polovinou závodu se volantu chopili Kamui a Kazuki s výhodou jedné zastávky v boxech oproti týmu Alpine. To znamenalo, že Kamui vedl o 10 sekund před Kazukim.

Tým měl tak závod zdánlivě pod kontrolou, ovšem jen do té doby, než necelé tři hodiny před koncem závodu uvízl vůz LMP2 v pásmu šotoliny u trati. Kvůli výjezdu safety caru se pak pole závodníků uzavřelo a Alpine byl zpět v boji.

Krátce po opětovném rozjetí závodu dvě a půl hodiny před koncem sebral Alpine Kazukimu druhou pozici a tlačil i na Kamuiho na druhém místě. Když Alpine zajel do boxů, vozy GR010 HYBRID ihned zareagovaly opětovným vytvořením náskoku. Sedmička s Josem za volantem se dostala do čela před Sébastiena, snažícího se šetřit palivo. Půl hodiny před koncem byl závod zpomalen za mávání žlutým praporkem po celé kolo, kdy José zajel se sedmičkou do boxů za účelem krátkého natankování. Na trať se vrátil pouhé tři sekundy za Sébastienem s osmičkou, což bylo příslibem těsného souboje o vítězství. Když José odstup osmičky stáhl, podle pravidel týmu dostal volnou ruku rozjet se a udávat tempo na čele. Avšak Sébastien se stále dokázal držet těsně za ním, a tak byl José podle protokolu vyzván ke změně pořadí na čele.

Sébastien proto po 300 kolech závodu proťal cílovou pásku a vybojoval s Toyotou GR010 HYBRID č. 8 druhé vítězství sezóny, čímž udržel její 100% vítězné skóre, těsně v závěsu s Josém a dále vozem Alpine č. 36 s odstupem další 1 minuty a 8,597 s. Souboj hypercarů bude pokračovat 18. července v italské Monze.

Hisatake Murata, prezident týmu: „První dvě místa jsou dokonalou oslavou našeho stého závodu ve světovém šampionátu. Děkuji pilotům, technikům i mechanikům za jejich skvělou práci. O toto vítězství jsme museli bojovat a bylo napínavé sledovat první trojici hypercarů na čele závodu v souboji o každou desetinku sekundy. Nebyl zde žádný prostor pro chyby; s radostí jsem pozoroval, jak fungujeme jako jeden tým, kdy jsme do toho dali skutečně maximum. Pochvala patří i týmu Alpine, který na působivou kvalifikaci navázal neúprosnou jízdou v samotném závodu. Máme radost z prvního souboje s týmem Glickenhaus a těšíme se i na bitvy následující. Kategorie Hypercar skutečně přichází k životu a očekávám, že fanoušci si v příštích závodech užijí řadu těsných soubojů. Po všech našich testovacích jízdách v Portimau to byl de facto náš první závod WEC v Portugalsku. Děkujeme všem za vřelé uvítání týmů a zajištění bezpečného průběhu akce. Nyní se již těšíme na Monzu, kde jsme v roce 1992 vyhráli náš první závod světového šampionátu. Věříme, že zvládneme další dobrý závod a tento výsledek dokážeme zopakovat.“

Mike Conway (GR010 HYBRID, vůz č. 7): „Myslím, že dnes jsme všichni jeli skutečně dobře. S ohledem na okolnosti závodu se to mohlo vyvinout vícero různými způsoby. Osmička chytře v úvodu závodu šetřila palivem a dojela trochu dál než my; dobře tak otevřeli svoji strategii. Když nakonec přišla žlutá po celé kolo závodu, mohli jsme také zastavit na tankování, a ztratit tak méně času než obvykle, což bylo štěstí. Myslel jsem, že náš vůz byl po celý den trošičku rychlejší, ale tak to bohužel někdy chodí. Jsou to první dvě místa pro tým, což je nejdůležitější.“

Kamui Kobajaši (GR010 HYBRID, vůz č. 7): „Můj úsek byl dobrý a měli jsme i dobré tempo. V tom provozu to bylo náročné a při vjezdu do boxové uličky kvůli natankování jsem to vzal trochu agresivněji, což tým trochu vyděsilo, ale naštěstí se mi podařilo včas zpomalit. Při trénincích jsme s tím trochu bojovali a v závodě se usilovně snažili najít to správné tempo, takže jsem rád, že jsme dnes byli rychlí. Je škoda, že nám v posledních minutách chyběla trošička paliva, protože nás to nakonec stálo vítězství. Tým odvedl skvělou práci a sestavě našeho vozu se skutečně dařilo, pouze jsme nedokázali v závodu zvítězit, ale první dvě místa pro tým jsou dobrý výsledek.“

José María López (GR010 HYBRID, vůz č. 7): „Osm hodin tady s tím provozem na trati, to je náročný závod, a já jsem za volantem strávil přes čtyři hodiny, takže to byl těžký den. Mám velkou radost, že jsme díky skvělé práci týmu získali první dvě místa. Tento týden jsme nedokázali zajet nejlepší čas na kolo, protože Alpine byl rychlejší, ale díky týmové práci a efektivitě jsme se odrazili zpět a vybojovali pro tým důležitý výsledek. Co se našeho vozu týče, jsem moc spokojený s prací techniků, party celého boxu, Mikeho, Kamuiho i sebe samotného. Před výjezdem safety caru jsme pohodlně vedli, ale pak se věci změnily. Měli jsme dnes tempo, ale nebylo nám to prostě dáno.“

Sébastien Buemi (GR010 HYBRID, vůz č. 8): „Mám ohromnou radost, že jsme po velkém souboji dnes nakonec dokázali zvítězit. Zvolili jsme odlišnou strategii než sedmička, což nakonec rozhodlo. Od prvního úseku jsem dokázal jet pomalejší kola, ale stále se udržet v boji. Když pak vyjel safety car, pomohlo nám to ušetřit malinké tankování později v závodu, což bylo rozhodujícím momentem. Snažil jsem se šetřit palivem a současně udržet tempo. Potom jsme měli smůlu se žlutou po celou kolo, protože jinak by sedmička po kratičkém natankování byla více vzadu, ale tak to v závodě někdy chodí.“

Kazuki Nakadžima (GR010 HYBRID, vůz č. 8): „Jelikož je to náš stý závod ve světovém šampionátu, je skvělé dojet na prvních dvou místech. Byl to hodně těsný závod a všichni maximálně tlačili na pilu; žádný z vozů pro vítězství nemohl udělat více. Blahopřejeme týmu k prvním dvěma místům. Vždy je pěkné po tak velké dřině závod vyhrát. Zatím je příliš brzy mluvit o výsledku světového šampionátu, ale vždy je pěkné mít malý náskok. Mám radost z výsledku i výkonu celého týmu.“

Brendon Hartley (GR010 HYBRID, vůz č. 8): „Toto vítězství nás rozhodně stálo hodně práce. Velkou roli hrál i provoz na trati. Vozy LMP2 bylo hodně těžké předjet – potřebovali jsme, aby nám trochu pomohly, což většinou udělaly. Myslím, že se nám podařilo sehrát pěkný strategický závod, protože jsme dokázali udržet tempo i přes delší úseky. Byla to pěkná práce celého týmu. I přes odlišné strategie bylo vidět, že oba vozy v posledních 20 minutách prakticky nic nedělilo. Se sedmičkou jsme bojovali po celou dobu, ale nakonec může vyhrát jen jeden – tady to bylo první a druhé místo, což je pro TOYOTU GAZOO Racing skvělé.“