Toyotanews.eu - Newsroom Toyota Central Europe

Švédská rallye: TOYOTA GAZOO Racing si dojela pro čtvrté a páté místo

13-02-2023

TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team i po Švédské rallye, která je druhým kolem sezóny světového rallyového šampionátu FIA, vede v hodnocení značek. Pódiové umístění tentokrát Toyotě po těsném souboji během víkendu na sněhu a ledu uniklo jen o vlásek.

Kalle Rovanperä po velmi tvrdém souboji až do poslední rychlostní zkoušky dojel jako čtvrtý s odstupem pouhých 5,1 sekundy za třetím v pořadí. Důsledkem teplejšího počasí bylo značné znevýhodnění vítěze loňského ročníku Švédské rallye.

Ten v pátek vyjížděl na trať jako první, nicméně počáteční ztrátu dokázal rychle stáhnout a do posledního dne závodu nastupoval jen 3,8 s za pódiovým umístěním. Tuto ztrátu Rovanperä zmenšil dokonce až na 1,1 sekundy díky vyhrané rychlostní zkoušce na úvod nedělní části, avšak Thierry Neuville z konkurenčního týmu Hyundai hned v dalším měřeném úseku zareagoval a své místo si udržel.

Díky třem bonusovým bodům za třetí nejlepší čas v závěrečné Power Stage si Rovanperä udržel druhé místo v mistrovství jezdců s odstupem pouhých tří bodů za leaderem Ottem Tänakem (M-Sport Ford).

Dalším v pořadí na pátém místě byl Elfyn Evans, jehož snahou po celý průběh rallye bylo získat vyšší jistotu za volantem za zrádných podmínek tohoto podniku. Největším Evansovým úspěchem byl druhý nejlepší čas v Power Stage, pouze 0,6 sekundy za nejrychlejším jezdcem a o 0,015 sekundy lepší než Rovanperä, díky čemuž si Elfans udržel čtvrté místo v celkovém hodnocení šampionátu.

S ohledem na bonusové body z Power Stage zůstává TGR-WRT na čele mistrovství značek s náskokem 14 bodů.

Švédská rallye byla premiérou pro Takamota Katsutu jedoucího v sestavě tří nasazených vozů továrního týmu; japonský jezdec předvedl pozoruhodný výkon zejména v pátek dopoledne, kdy se zúčastnil boje o vedení a vyhrál rychlostní zkoušku.

Odpoledne pak Katsutovi vystavilo stopku převrácení vozu po najetí do sněhových závějí lemujících trať, nicméně Katsuta v sobotu opět vyjel v rámci pravidel pro restart, aby získal další cenné zkušenosti s čištěním tratě pokryté sněhem. Ve fázi, kdy již nebojoval o bodové umístění, byl Katsuta v neděli ještě před poslední rychlostní zkouškou nucen odstoupit kvůli problému, který zaznamenal v předchozím měřeném úseku.

TGR-WRT tento víkend eviduje další prvenství, kdy se Lorenzo Bertelli stal prvním soukromým jezdcem soutěžícím za volantem vozu GR YARIS Rally1 HYBRID. Italský jezdec, který si získal pozornost svým nadšením již při svých předchozích občasných startech na WRC, si pochvaloval zážitky s vozem v jednom ze svých oblíbených podniků. Všechny měřené úseky zdárně dokončil a dosáhl 14. místa v celkovém pořadí.

Citace:
Jari-Matti Latvala (šéf týmu)

„Toto byla určitě rallye, kde jsme doufali získat o něco více, zvláště když v minulosti jsme si zde tradičně vedli dobře. První den jsme trochu trpěli, protože podmínky vzhledem k našemu postavení na trati nebyly právě ideální, a tak ti, kteří jeli více vzadu, mohli zaútočit a vytvořit si náskok. Pokoušeli jsme se to zvrátit a ohledně rychlosti myslím, že jsme zaznamenali pár pozitivních bodů, ale věci se nakonec úplně nevyvinuly v náš prospěch. Byli jsme svědky těžkých soubojů mezi všemi týmy a je zřejmé, že letos bude soutěž hodně těsná, přesně jak jsme očekávali. Vzhledem k výsledkům z Power Stage nakonec máme pár cenných bodů: udrželi jsme si vedení v mistrovství značek a Kalle se drží těsně za leaderem v žebříčku jezdců, aniž by musel v Mexiku čistit trať.“

Kalle Rovanperä (jezdec, vůz č. 69)
„Byl to dost těžký víkend, ale nakonec můžeme být celkem spokojení. V pátek jsme jako čističi tratě ztratili přes 30 sekund jen v jediném zrádném úseku, který jsme projížděli dvakrát, ale nakonec jsme 25 sekund za leaderem, takže vzhledem k okolnostem to byla celkem dobrá rallye. Dnes ráno v první rychlostce jsme mohli okamžitě zajet dobrý čas a bojovat s Thierrym, ale při druhém průjezdu nám jednoduše chybělo tempo, abychom v těch vyjetých kolejích mohli srovnat čas. Celý víkend jsme hodně tlačili na pilu, ale při druhých průjezdech rychlostek tam ty časy prostě nebyly. Alespoň nebudeme muset v Mexiku čistit trať, můžeme se tam vydat v dobré náladě a s nadějí, že to pro nás bude dobrá rallye.“

Elfyn Evans (jezdec, vůz č. 33)
„Byl to náročný víkend, ale v protikladu s naším očekáváním i tím, nač jsme se připravovali. Osobně jsem se hodně potýkal s tím, abych za volantem získal jistotu, ale na druhé straně jsme udělali i pár chyb. Vzhledem k tomu jsme moc rádi, že jsme si odnesli alespoň nějaké body, ale na rallye jezdíme proto, abychom dosáhli lepšího výkonu a lepších výsledků, než je tento. Po tomto podniku vyhodnotíme několik oblastí, na kterých do budoucna zapracujeme, ale Švédsko je vždy velmi specifickou soutěží. Nyní musíme zaměřit pozornost na šotolinu. Na Mexiko se již těším.“

Takamoto Katsuta (jezdec, vůz č. 18)
„Tento víkend jsem měl z vozu skutečně dobrý pocit. Děkuji týmu, který mi opravil vůz po páteční nehodě, abych v sobotní a nedělní části mohl získat spoustu dalších zkušeností, což do budoucna pomůže. Dnes jsme bohužel nemohli rallye dokončit: všiml jsem si poklesu výkonu, technici prověřili data a viděli, že je nějaký problém, takže jsme nemohli pokračovat. Je mi to líto kvůli týmu, že jsme zde nemohli zajet dobrý výsledek, ale v příští rallye se pokusím o solidní výkon.“