Toyota uspěla v kategorii produkčních vozů na Hedvábné stezce

01-08-2016

• V kategorii produkčních vozů první tři místa obsadily týmy jedoucí s Toyotou
  • Vítězem v této kategorii se stal tým Astana Motorsport s vozem Toyota Land Cruiser Prado
  • 27 % rallye posádek a 71,5 % závodníků z kategorie produkčních aut se rozhodlo jet s SUV modely Toyota, značka se tak stala absolutním lídrem mezi všemi výrobci osobních vozů
  • Toyota Land Cruiser a Toyota Hilux byly rovněž oficiálními vozy závodu a ujely přes 10 000 km bez jediné závady

V Pekingu o minulém víkendu skončil náročný vytrvalostní závod - Hedvábná stezka 2016. Na náročné 15denní terénní rallye triumfovaly SUV vozy Toyota. Trasa nejdelšího terénního závodu v historii projektu procházela třemi zeměmi a tvořilo ji 15 etap o celkové délce 10 734 kilometrů, včetně 4 105 kilometrů těch nejnáročnějších speciálních etap.

V průběhu celé rallye bojovaly o první místo v kategorii produkčních vozů (T2) pouze posádky na legendárních offroadech Toyota. Značka v této kategorii naprosto dominovala. Stylem start-cíl probíhal nelítostný souboj mezi Land Cruiserem Prado týmu Astana Motorsport a vozem Toyota VDJ 200 stáje Toyota Autobody, který se umístil na druhém místě. Dalším významným soupeřem, který prokázal extrémní vytrvalost, byl tým Off Road Kazachstan, který soutěžil na voze Toyota Land Cruiser 200. Již mnoho let jsou SUV vozy Toyota první volbou pro jezdce v kategorii T2 na Hedvábné stezce. Letos si vůz Toyota zvolilo 10 ze 14 posádek (71,5 %), což udělalo z celé skupiny prakticky záležitost jedné značky.

„Toyoty jsme v soutěžích testovali mnohokrát. S vozy Land Cruiser 200 a Land Cruiser Prado jsem za posledních 17 let zvítězil ve více než 50 rallye,“ poznamenal Denis Berezovskij, jezdec kazašského týmu Astana Motorsport, a dále vysvětlil: „Jedná se o jedny z nejlepších vozů v kategorii produkčních aut. Jsou schopné dosahovat slušných výsledků v závodech Světového poháru, na Dakaru i na Hedvábné stezce. Všechny tyto závody jsou maratony vyžadující optimální kombinaci výkonu, hmotnosti a spolehlivosti vozů.”

Přesvědčivým důkazem nadvlády offroad technologií Toyota byl rovněž dobrý výsledek posádky č. 116 vedené Jeromem Pelichetem s vozem Hilux. Ten skončil na osmém místě v celkovém pořadí a uspěl rovněž v kategorii superprodukčních vozů. „Zvolil jsem si vůz Toyota, protože je prostě nejlepší,“ vysvětlil svoji volbu Jerome Pelichet z francouzského týmu Raid Lynx.

Spolehlivost Land Cruiseru a legendární odolnost Hiluxu byly rozhodujícími faktory pro většinu týmů v obecných kategoriích rallye. V roce 2016 se na proslulou odolnost, spolehlivost a kvalitu značky Toyota v 15denním klání spolehlo 27 % posádek, které učinily z této značky absolutního lídra mezi výrobci automobilů.

Mnoho světových týmů, které soupeřily na letošní Hedvábné stezce, si vybralo Toyoty za závodní, asistenční či podpůrné vozy. 35 posádek (40 %), které se rallye zúčastnilo, si jako své podpůrné vozy zvolilo Toyoty. V roce 2016 byla úloha skupin technické podpory náročnější než kdy jindy. Práce na trase závodu byly namáhavým testem odolnosti vzhledem k 40stupňovému vedru ve stepích Kazachstánu a v čínské poušti, silným dešťům ve stepích Volhy, dunám, horským průsmykům, brodům a jiným překážkám na trase přes 10 tisíc kilometrů.

V roce 2016 byly SUV modely Toyota oficiálními vozy nejdelšího závodu v historii projektu Hedvábná stezka. Toyoty Land Cruiser a Hilux se dokázaly vyrovnat s jakýmikoli překážkami na cestě, ať se jednalo o extrémní terén či klimatické podmínky. Díky rámové konstrukci, spolehlivému pohonu všech kol a vyspělým elektronickým asistenčním systémům pro jízdu v terénu pro ně nebyl problém dopravit organizátory do značně nepřístupných míst na trase a skvěle se vypořádaly se všemi přidělenými úkoly.

„Pro nás je důležitější, že se modely Toyota prezentovaly na letošní Hedvábné stezce v masivním měřítku. Ať mluvíme o soutěžních vozech, vozidlech technické podpory nebo automobilech organizátorů. Toyoty dokázaly dopravit své pasažéry na jakékoli místo, i když tam nevedla žádná cesta. Proslulé offroady Land Cruiser a Hilux jsou nepostradatelné pro jakékoli aktivity na hranici možností. Z toho důvodu si nelze představit rallye Dakar, nebo Hedvábnou stezku bez nich,“ poznamenala Tatiana Chaljavská, ředitelka oddělení marketingu společnosti OOO Toyota Motor.