Jubileuszowy Toyota Półmaraton za nami

W niedzielę 18 sierpnia w Wałbrzychu odbył się jubileuszowy XX Toyota Półmaraton Wałbrzych, w którym uczestniczyło ponad trzy tysiące zawodników, w tym osoby niepełnosprawne.

Tradycją już jest, że podczas sierpniowego półmaratonu zaliczanego do tzw. Korony Półmaratonów na trasie panuje upał. Ponad 3 tysiące uczestników niedzielnego półmaratonu nie narzekało i dzielnie znosiło trudy biegu. Z inicjatywy Toyoty, która jest partnerem przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio w zakresie mobilności organizatorzy biegu wrócili także do przygotowania osobnej kategorii dla osób niepełnosprawnych. Na startu w tej klasyfikacji zdecydowało się kilka osób poruszających się za pomocą wózków inwalidzkich, które dzielnie rywalizowały na dystansie 10,5 KM.

XX Toyota Półmaraton Wałbrzych jako pierwsza tego typu impreza w Polsce zorganizowana została bez użycia plastiku. Pakiety startowe zapakowane były w materiałowe, a nie jak dotąd w foliowe worki. W workach były bidony wielokrotnego użytku, uczestnicy nie dostali także plastikowych butelek z wodą, ale mogli pić wodę z kranu w kubkach kartonowych, które rozdawane były w wielu punktach na trasie.

Kolejną zamianą była nowa trasa półmaratonu. Wiązało się to z prowadzonymi w Śródmieściu pracami przy budowie zachodniej obwodnicy Wałbrzycha. Było kilka nowych, morderczych podbiegów, lecz nie zniechęciło to uczestników. Bieg główny na dystansie 21 km ukończyło 2335 biegaczy. Dystans 10,5 km czyli tzw. „Bieg po zdrowie” pokonało 440 zawodników. W sumie więc na obu dystansach rywalizowało 2775 osób. Na dystansie półmaratonu prym wiedli zawodnicy z zagranicy. Pierwsze dwa miejsca w kategorii mężczyzn zajęli Kenijczycy, a podium uzupełnił Marokańczyk. Zawodnicy z Kenii oderwali się od reszty już na 2 kilometrze, i biegli do samej mety samotnie. W śród kobiet także triumfowała reprezentantka Kenii. Drugie miejsce należało do startującej w Polsce Węgierki i trzecie miejsce wywalczyła sobie biegaczka z Polski.
Tradycyjnie Toyota Motor Manufacturing Poland ufundowała główną nagrodę w loterii dla wszystkich uczestników. Była to nowa Toyota Aygo, do której silnik i skrzynia biegów produkowane są właśnie w Wałbrzychu. Szczęśliwcem do którego trafił samochód, został pan Tomasz Kotłowski z Siechnic koło Wrocławia.