Kolejne podwójne podium Toyoty po Rajdzie Wielkiej Brytanii

Kierowcy zespołu TOYOTA GAZOO Racing WRT zdobyli czwarte z rzędu podwójne podium w WRC. W Rajdzie Wielkiej Brytanii Jari-Matti Latvala stanął na drugim miejscu, a Esapekka Lappi zajął trzecie miejsce. Doskonała dyspozycja obu kierowców sprawiła, że zespół Toyoty umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej Rajdowych Mistrzostw Świata.

Jari-Matti Latvala z kolejnym podium
Na kierowców startujących w Rajdzie Wielkiej Brytanii jak co roku czekało trudne wyzwanie. Pogoda sprawiła, że szutrowe odcinki niejednokrotnie były niezwykle śliskie. Jari-Matti Latvala czuł się w takich warunkach bardzo dobrze, od początku notując świetne czasy. Kierowca wygrał cztery odcinki specjalne, utrzymywał się w pierwszej trójce najlepszych zawodników i ostatecznie ukończył rajd na drugim miejscu.

Było to trzecie podium Jariego-Mattiego Latvali w czterech ostatnich rundach WRC. „To bardzo ważny wynik dla zespołu z perspektywy klasyfikacji producentów i także dla mnie. Zdobywanie kolejnych podium daje mi niezwykłą radość” - mówił na mecie kierowca Yarisa WRC nr 7.

Esapekka Lappi tuż za Latvalą
Ze świetnej strony zaprezentował się również Esapekka Lappi. Fin wygrał odcinek specjalny otwierający rajd, a także zanotował najlepszy czas na niedzielnym 19. OS-ie i praktycznie bez przerwy utrzymywał się w czołówce ogólnej klasyfikacji rajdu. Taka dyspozycja sprawiła, że kierowca Yarisa WRC nr 9 dojechał do mety Rajdu Wielkiej Brytanii na trzeciej pozycji, z przewagą ponad 35s nad kolejnym rywalem.

„Jestem bardzo zadowolony z tego wyniku. To ważne punkty, przede wszystkim dla zespołu. W czasie porannej pętli nasze rezultaty były bardzo dobre - obroniliśmy trzecie miejsce i udało nam się zdobyć najlepszy czas, co zawsze cieszy. Wypracowaliśmy dużą przewagę, wystarczyło tylko dojechać bezpiecznie do mety i wykonaliśmy ten plan” - podsumował ostatni dzień Rajdu Wielkiej Brytanii Lappi.

Szybkość Otta Tänaka
W czasie Rajdu Wielkiej Brytanii genialną formę prezentował również zwycięzca trzech poprzednich rund WRC - Ott Tänak. Estończyk wygrywał kolejne odcinki specjalne, zakończył piątkową rywalizację na pozycji lidera, z przewagą 28,8 s nad drugim rywalem, a w sobotę powiększył ten wynik do imponujących 48 s. Kiedy wszystko wskazywało na to, że Tänak po raz czwarty z rzędu sięgnie po zwycięstwo, na 16. OS-ie w jego Yarisie WRC uszkodzeniu uległa chłodnica i kierowca Toyoty musiał wycofać się z rywalizacji.

Reprezentant TOYOTA GAZOO Racing WRT powrócił na Power Stage, na którym zanotował drugi czas i zdobył 4 punkty. Estoński kierowca nadal pozostaje w walce o mistrzowski tytuł w klasyfikacji kierowców i na dwie rundy przed końcem sezonu traci 21 punktów do pierwszego zawodnika.

Toyota na pewnej pozycji lidera
Świetne wyniki Jariego-Mattiego Latvali i Esapekki Lappiego sprawiły, że Toyota umocniła się na po pozycję lidera w klasyfikacji producentów. Aktualnie zespół TOYOTA GAZOO Racing WRT ma przewagę 20 punktów nad drugim miejscem.

„Dobrze jest widzieć dwie nasze załogi ponownie na podium, co oznacza również dobry rezultat w klasyfikacji producentów. Oczywiście jesteśmy zawiedzeni tym, co przydarzyło się Ottowi. O tytuł mistrza wśród kierowców będzie trudniej, ale ciągle jest wiele punktów do zdobycia, a on jest wyraźnie najmocniejszym kierowcą w tej chwili, więc wszystko może się zmienić. Jestem pewien, że nic nie będzie pewne aż do Australii - mówił Tommi Mäkinen, szef zespołu TOYOTA GAZOO Racing WRT.

Następną próbą Rajd Hiszpanii
Kolejną próbą w aktualnym sezonie Rajdowych Mistrzostw Świata będzie Rajd Hiszpanii, rozgrywany od 25 do 28 października. To jedyna w tegorocznym kalendarzu runda rozgrywana zarówno na szutrze, jak i na asfalcie. Niesie ona ze sobą dodatkowe utrudnienie dla zespołów, bowiem wymaga szybkiej zmiany konfiguracji samochodów ze specyfikacji szutrowej na asfaltową. Sezon zakończy Rajd Australii, który wystartuje 15 listopada.