Toyotanews.eu - Newsroom Toyota Central Europe

TOYOTA GAZOO Racing získala v Monze tri tituly

23-11-2021

Súťažný tím TOYOTA GAZOO Racing WRT (World Rally Team) na kultovom okruhu v Monze zavŕšil úspešné ťaženie na tohtoročnom šampionáte ziskom hneď troch majstrovských titulov, keď si Toyota vďaka prvému a druhému miestu v poslednom kole poistila prvé miesto v boji o pohár konštruktérov. Sébastien Ogier a Julien Ingrassia víťaznou jazdou vybojovali už ôsmy titul majstrov sveta v kategórii súťažných jazdcov, respektíve navigátorov.

Ogier a Ingrassia v záverečnom kole šampionátu v Monze súťažili proti tímovým kolegom Elfynovi Evansovi a Scottovi Martinovi, keď obe posádky počas celého víkendu zvádzali impozantný súboj o víťazstvo, počas ktorého si šesťkrát prehodili poradie na čele pretekov.

Do posledného dňa pozostávajúceho z troch náročných úsekov okolo Monzy vstupovali s časovým rozdielom iba pol sekundy – a potom v úvodnom meranom úseku zajazdili identický čas. O víťazstve v rely v prospech Ogiera nakoniec rozhodlo zhasnutie motora Evansovho vozidla v predposlednej rýchlostnej skúške s tým, že Ogierovi na zisk majstrovského titulu stačilo vybojovať ľubovoľné pódiové umiestnenie.

Po víťaznom ťažení v Monte Carle, Chorvátsku, na Sardínii a v Keni sa tak Ogier s Ingrassiom tešili už z piateho víťazstva sezóny. V poslednom podujatí svojej profesionálnej kariéry tak dosiahli 54. spoločné víťazstvo vo WRC. Ogier bude v roku 2022 na čiastočný úväzok reprezentovať tím TOYOTA GAZOO Racing, zatiaľ čo Ingrassia sa svoju mimoriadne úspešnú kariéru v role navigátora rozhodol ukončiť.

Evans a Martin pre Toyotu v tejto sezóne vybojovali už piaty double v podobe prvého a druhého miesta v pretekoch a zároveň po víťazstvách v Portugalsku a Fínsku už druhý rok za sebou obsadili druhé miesto v celkovom poradí šampionátu.

Kalle Rovanperä s navigátorom Jonnem Halttunenom popri svojich tímových kolegoch kľúčovým spôsobom prispeli k úspechu medzi továrenskými tímami, a to aj vďaka prvým víťazstvám v kariére, ktoré v tomto roku dosiahli v Estónsku a Grécku. V poslednom kole sa ukázali ako príkladní tímoví hráči, keď sa zamerali na čistý dojazd na celkovom deviatom mieste v snahe nijako neohroziť zisk majstrovského titulu pre továrenské tímy.

Toyota vďaka tomu vyhrala šampionát továrenských tímov už po piatykrát – a v historickom rebríčku celkového počtu získaných titulov tak obsadila zdieľané tretie miesto – a dokonca druhé od návratu do WRC v roku 2017 s vozidlom Yaris WRC. Uvedené vozidlo si v poslednom kole éry World Rally Car došlo po 26. a súčasne posledné víťazstvo, pretože v roku 2022 štartuje nová epocha s hybridnými vozidlami Rally1.

Na celkovo siedmom mieste došli do cieľa Takamoto Katsuta a navigátor Aaron Johnston z programu TGR WRC Challenge Program, ktorí sa vyrovnali s kolíziou v predposlednom meranom úseku a dosiahli druhý najrýchlejší čas v záverečnej Power Stage potom, čo mechanici tímu vďaka heroickému nasadeniu dokázali ich vozidlo opraviť počas 15-minútovej servisnej prestávky.

Citácie:
Akio Toyoda (zakladateľ tímu)
„Počas celej sezóny bola na stupňoch víťazov vždy aspoň jedna z našich posádok – vrátane Takamota. Vďaka nim som mohol všetky podujatia sledovať v napätom očakávaní, že opäť zvíťazí niekto z nášho tímu. A potom v tomto poslednom podujatí na jednej strane Seb s Julienom, ktorí sa usilovali o svoj ôsmy titul, a Elfyn so Scottom, ktorí stále mali možnosť vyhrať svoj prvý, zvádzali nekompromisný súboj až do samotného konca. Ako veľký fanúšik rely som ich sledoval s nervami na prasknutie. ‚Naše vozidlá Yaris WRC zvádzajú súboj v takej napínavej situácii na najvyššej úrovni súťaže...‘ pre nás v Toyote to bolo ako sen. Rád by som obom posádkam srdečne poďakoval za to, že nám takéto pocity dokázali sprostredkovať.

Seb a Julien, blahoželám! Skutočne oceňujem, že ste bojovali na maximum až do samotného konca. Zisk ôsmych titulov majstra sveta je úžasný rekord a my sme hrdí na to, že dva z tých ôsmych boli s Toyotou. Mnohokrát vám ďakujem. Zisk titulu medzi továrenskými tímami a súčasne súboj Seba s Elfynom: všetci členovia tímu sa toho spoločne chopili tak, aby sme dosiahli oboje. To pekne ukázala Kalleho jazda počas celého podujatia. Kalle a Jonne, veľmi vám ďakujem za to, čo ste pre tím urobili.

A vďaka Jari-Mattimu sa tím mohol úprimne usmievať. Jari-Matti, ktorý bol sám jazdcom, je tímovým lídrom, ktorý stavia jazdcov na prvé miesto. Myslím, že všetci jazdci mohli sezónu zakončiť s úsmevom, pretože všetky rozhodnutia boli uskutočnené z perspektívy súťažného jazdca. Neznáša prehry. Rovnako ako ja sám, možno ešte silnejšie. Som presvedčený, že práve jeho rozhodnutia postavené na filozofii ‚neznášam prehry‘ prispeli k tomu, že je tím taký silný.

Jari-Matti ma prekvapil ešte v jednej veci. A to v perfektnej komunikácii s členmi tímu. Vo videu natočenom tímom som mal možnosť ho vidieť, ako sa skoro ráno v servisnom parku osobne zdraví s každým členom tímu. Vďaka nemu dokázalo úzko spolupracovať všetkých 200 členov od Fínska cez Estónsko a Nemecko až po Japonsko. Skutočne oceňujem, že sa mu podarilo vybudovať ‚tím riadený jazdcami‘ a ‚profesionálny tím s rodinnou atmosférou‘, o čo sme sa aj usilovali.

Práve vďaka tomuto tímu je Yaris WRC od roku 2017 stále silnejší. Pri prvej rely v roku 2017 som prosil, aby bol Yaris WRC na záver sezóny najsilnejší. Yaris WRC počas tých piatich rokov absolvoval 59 podujatí, pri ktorých sme sa naučili množstvo vecí, v tých vyhraných aj prehraných. Tímu sa skutočne podarilo z posledného Yarisu WRC urobiť vozidlo silné ako nikdy. Z toho mám naozaj radosť.

V budúcom roku bude naše vozidlo z dôvodu nových predpisov úplne nové a jeho vývoj v týchto chvíľach práve kulminuje. Tím má nesmierne veľa práce, a tak som všetkým veľmi vďačný, čo platí aj pre rodiny, ktoré nás podporujú. Pripravíme ešte silnejší Yaris a v nadchádzajúcich sezónach ponúkneme našim fanúšikom ešte atraktívnejšie predstavenie. Verím, že fanúšikovia sa na naše nové vozidlo aj nové výzvy už tešia. Vážim si vašu nepoľavujúcu podporu TGR WRT.“

Jari-Matti Latvala (šéf tímu)
„Veľa sme sa nadreli, aby sme získali majstrovský titul medzi tímami a súčasne aj pre súťažných jazdcov a navigátorov. Máme úžasný tím so skvelými ľuďmi a najlepšími jazdcami na šampionáte. Som skutočne hrdý na všetkých členov tímu aj posádky. Je neuveriteľné, čo Seb s Julienom počas svojej kariéry dosiahli. Elfyn a Scott si počínali úžasne a postarali sa o napínavý súboj. Ohromné poďakovanie patrí tiež Kallemu a Jonnemu za rolu, ktorú zohrali. V roku 2018 som získal pohár pre konštruktérov ako jazdec – a je to jedinečný pocit to teraz zopakovať v role šéfa tímu. Je to zároveň krásny spôsob, ako zakončiť túto epochu s týmito vozidlami – tohtoročné víťazstvo v deviatich rely podujatiach je úžasné.“

Sébastien Ogier (jazdec, vozidlo č. 1)
„Tento druh emócií je skutočne ťažké popísať. Určitým spôsobom cítite prázdnotu, pretože to bola nesmierne vyčerpávajúca sezóna – ako vždy, keď do toho musíte dať všetko, aby ste šampionát vyhrali. Ale práve pre okamihy ako tento to robíme. Veľké poďakovanie patrí všetkým členom tímu: bez nich sme ničím a dnes sme všetci majstrami sveta, takže to oslávme. Je pozoruhodné, čo sa Toyote podarilo, a tím si to zaslúži, pretože do toho dal všetko. Emócie sú ešte silnejšie pri vedomí toho, že ide o zakončenie mojej cesty s Julienom. Nikdy by nám ani nenapadlo, že by sme to mohli zavŕšiť tak krásne. Vedeli sme, že nás tento víkend čaká ešte veľa práce a nič nie je rozhodnuté. Nemuseli sme Elfyna poraziť, ale tiež sme si nemohli dovoliť zvoľniť a prepadnúť sa v poradí, takže nakoniec zvíťaziť, to je jednoducho dokonalé.“

Elfyn Evans (jazdec, vozidlo č. 33)
„Z dneška mám samozrejme trocha zmiešané pocity. Prirodzene vždy chcete viac. Vedeli sme, že majstrovský titul bude ťažký, ale aj tak sme to chceli skúsiť a rely vyhrať. Nakoniec k tomu nedošlo, ale blahoželáme Sebovi a Julienovi k ďalšiemu úžasnému titulu a tiež k ich senzačnej spoločnej kariére. Chcel by som poďakovať všetkým z tímu, ktorí vynaložili ohromný kus práce, aby nám pripravili úžasné vybavenie, ale tiež fantastickú pracovnú atmosféru. Zároveň sa s láskou lúčime s Toyotou Yaris WRC, na ktorej bolo potešením jazdiť.“

Kalle Rovanperä (jazdec, vozidlo č. 69)
„Je to skvelý pocit napomôcť k zisku majstrovského titulu medzi továrenskými tímami. Bola to pre nás naozaj krásna sezóna a zo zisku tímového titulu máme tiež skvelý pocit, pretože sme v rade rely dokázali prispieť peknými bodmi. Je to pre tím veľmi dôležité a byť súčasťou toho všetkého je skutočne krásny pocit. Tento víkend naozaj nebolo ľahké odviesť prácu, ktorú sme nakoniec zvládli, ale bolo dôležité, že sa to podarilo. A tento pocit potvrdzuje, že to za to stálo. Tím sa skutočne nadrel, takže veľké blahoželanie a tiež veľké poďakovanie. Bol to skvelý rok s úžasným vozidlom a myslím si, že sme všetkým dokázali, aký silný náš tím je.“

PREDBEŽNÉ KONEČNÉ VÝSLEDKY, RELY MONZA

1 Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (Toyota Yaris WRC) 2 h 39 min 8,6 s
2 Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota Yaris WRC) +7,3 s
3 Dani Sordo/Cándido Carrera (Hyundai i20 Coupe WRC) +21,3 s
4 Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 Coupe WRC) +32,0 s
5 Oliver Solberg/Elliott Edmondson (Hyundai i20 Coupe WRC) +1 min 32,0 s
6 Teemu Suninen/Mikko Markkula (Hyundai i20 Coupe WRC) +2 min 22,6 s
7 Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota Yaris WRC) +2 min 34,5s
8 Gus Greensmith/Jonas Andersson (Ford Fiesta WRC) +2 min 50,2 s
9 Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota Yaris WRC) +4 min 49,6 s
10 Andrea Crugnola/Pietro Ometto (Hyundai i20 N Rally2) +9 min 6,9 s

Výsledky s platnosťou v nedeľu 15:30, najnovšiu verziu nájdete na stránkach www.wrc.com

 

 

Copyright © Toyota Central Europe - Slovakia Právne informácie