Bronz pre tím - Toyota Gazoo Racing na Nürburgringu

Tím TOYOTA GAZOO Racing po náročnom štvrtom kole tohtoročného svetového šampionátu vytrvalostných súťaží FIA (WEC) prvýkrát v histórii získal pódiové umiestnenie v pretekoch Šesť hodín Nürburgringu.

Okruh Nürburgring, ležiaci iba 90 km od základne tímu v Kolíne nad Rýnom, bol pre Toyotu vždy tvrdým orieškom, čo sa napokon ukázalo aj teraz.

Jazdecká zostava vozidla TS050 HYBRID č. 7 v zložení Mike Conway, Kamui Kobajaši a José María López, ktorý v týchto pretekoch získal pole position, dokázala pre svoj tím na Nürburgringu prvýkrát vybojovať pódiové umiestnenie vďaka svojmu tretiemu miestu. V prvej časti pretekov vozidlo č. 7 dokonca viedlo a zaznamenalo najrýchlejšie kolo celých pretekov.

Vozidlo č. 8 s jazdeckou zostavou Sébastien Buemi, Anthony Davidson a Kazuki Nakajima bohužiaľ hneď v úvode pretekov čelilo technickým problémom a do cieľa prišlo štvrté. Celkovým víťazom pretekov sa tak stal tím Porsche s vozidlom č. 2.

Pre vozidlo č. 8 sa preteky začali tým najhorším možným spôsobom; Sébastien totiž pre poruchu na palivovom čerpadle nemohol normálne odštartovať. Po veľmi pomalom zahrievacom kole bol nútený zájsť do boxov po nové čerpadlo, čím na vedúce vozidlo stratil osem minút a päť kôl.

Kým Kamui s vozidlom č. 7 po výjazde z prvej štartovej pozície v úvodnej fáze pretekov viedol, Sébastien s vozidlom č. 8 sa po návrate na trať opäť pustil do boja. Súboj o pozíciu na čele pretekov bol fascinujúci; Kamui celú prvú hodinu nedovolil vozidlám Porsche, aby ho predbehli. Po prvej zastávke v boxoch prevzal volant José María.

Po 80 minútach neľútostného boja sa vozidlo č. 7 prepadlo na tretie miesto, avšak José nepoľavoval a vyvíjal na súperov trvalý tlak. Na začiatku svojho druhého úseku po dvoch hodinách pretekov sa držal iba dve sekundy za vedúcim vozidlom.

V ďalšom priebehu však obe vozidlá utrpeli postupnú zmenu aerodynamických vlastností. Príčiny tohto javu budú predmetom analýzy karosérie po pretekoch.

Potom, čo sa nádeje na zmenu poradia ukázali ako nerealistické (snáď iba ak by Porsche postihla nešťastná náhoda), sa obe vozidlá TS050 HYBRID zamerali na čisté dokončenie pretekov, a teda zisk cenných bodov do hodnotenia svetového šampionátu.

Kamui s vozidlom č. 7 prešiel okolo šachovnicovej zástavky ako tretí, čím pre tím vybojoval už štvrté pódiové umiestnenie v tejto súťažnej sezóne. Za víťazom pretekov zaostal o 1 min 4,768 s. Kazuki vďaka svojej rýchlej jazde s vozidlom č. 8 po návrate na trať skončil ako štvrtý so stratou piatich kôl.

Vďaka dosiahnutému výsledku Toyota naďalej bojuje o pohár konštruktérov vo svetovom šampionáte, momentálne so stratou 39,5 bodu za Porsche. Posádka vozidla č. 8 je v boji o pohár pre súťažných jazdcov momentálne 30 bodov za lídrami súťaže.

Dnešnými pretekmi sa končí európska časť sezóny WEC a tímy sa presunú do Severnej Ameriky, kde sa uskutočnia preteky v Mexico City (3. septembra) a Austine (16. septembra). Posledné tri preteky tohtoročnej sezóny sa budú konať v Ázii.

Tošio Sato, prezident súťažného tímu: „Na Nürburgringu nám opäť neprialo šťastie. Zaznamenali sme najrýchlejšie kolo pretekov a užili si tesný súboj s Porsche v úvodnej fáze, ale postupne došlo k zmene vyváženia vozidla, čo viedlo k tomu, že sme začali zaostávať. Dnešné preteky boli v podstate snahou o minimalizáciu škôd z pohľadu svetového šampionátu. Veríme, že vo zvyšku sezóny budeme silnejší, pretože okruhy budú viac vyhovovať našim vozidlám TS050 HYBRID. Minimalizovali sme odstup za Porsche a teraz sa tešíme na preteky mimo kontinentu, v ktorých bude naším cieľom bodovo sa dotiahnuť na lídrov a bojovať o titul vo svetovom šampionáte.“

TS050 Hybrid, vozidlo č. 7 (Mike Conway, Kamui Kobajaši, José María López)
Preteky: 3. miesto, 204 kôl, 6 zastávok v boxoch. Štartový rošt: 1. pozícia. Najrýchlejšie kolo: 1 min 40,633 s

Mike Conway (TS050 HYBRID, vozidlo č. 7): „Je vždy príjemné stáť na stupňoch víťazov, ale dnes príliš veľkú radosť nemáme. Počas víkendu sme zaznamenali aj niektoré pozitíva; kvalifikácia sa nám podarila a v prvej fáze pretekov sme ukázali, že dokážeme byť rýchli. Avšak po nečakanej zmene aerodynamiky sme odpadli. Porsche bolo dnes veľmi silné, takže im patrí naša gratulácia. Teším sa na ďalšie preteky, v ktorých určite ukážeme lepšie výsledky.“

Kamui Kobajaši (TS050 HYBRID, vozidlo č. 7): „Spočiatku sa všetko javilo pekne. Počas prvého úseku sme išli v dobrom tempe; viedli sme a zaznamenávali dobré časy na kolo. V neskoršej fáze pretekov sa ale zhoršilo vyváženie vozidla a nedokázali sme bojovať. Úprimne sme tu po piatkových tréningoch očakávali tvrdý súboj, ale nakoniec to tak nedopadlo. Získali sme primerané bodové ohodnotenie, takže sa pokúsime pred Mexikom opäť zlepšiť.“

José María López (TS050 HYBRID, vozidlo č. 7): „Boli to síce náročné preteky, ale získali sme umiestnenie na stupňoch víťazov, čo sa mi v rámci WEC podarilo vôbec prvýkrát. Po skvelej práci tímu sme sa v sobotu tešili zo zisku prvej pozície na štarte, avšak očakávali sme, že to dnes bude tvrdý súboj. V mojom druhom úseku som to mal kvôli obutiu ťažké. Samozrejme, mali sme vyššie očakávania, takže budeme tvrdo pracovať na tom, aby sme sa do ďalších pretekov vrátili silnejší.“
TS050 HYBRID vozidlo č. 8 (Sébastien Buemi, Anthony Davidson, Kazuki Nakajima)

Sébastien Buemi (TS050 HYBRID, vozidlo č. 8): „Preteky boli pre nás jednoznačne sklamaním. Kvôli problému hneď na začiatku pretekov sme nemohli bojovať na čele; museli sme sa už len snažiť získať čo najviac bodov do šampionátu. Teraz musíme ísť ďalej a zamerať sa na budúce preteky, kde očakávame, že budeme lepšími súpermi.“

Anthony Davidson (TS050 HYBRID, vozidlo č. 8): „Takto sme si priebeh dnešných pretekov neželali. Problém v úvode bol skutočne sklamaním, pretože sme mali rovnako dobré vozidlo ako č. 7. Je škoda, že sme vôbec nemali šancu bojovať o stupne víťazov, ale aspoň sme sa dostali späť na štvrté miesto. Po zvyšok roka by sme mali bojovať o víťazstvo, a tak nepoľavujeme v snahe o zisk titulu majstra sveta.“

Kazuki Nakajima (TS050 HYBRID, vozidlo č. 8): „Boli to pre nás náročné preteky. Pre problém hneď v zahrievacom kole sme nemali šancu. Čo do rýchlosti sme ukázali slušné možnosti, ale nebolo to bez ťažkostí. Sme štvrtí a v bodovaní šampionátu sme s ohľadom na technické problémy príliš nestratili. Ostávame pozitívne naladení.“