Rely Dakar 2020 – Al-Attiyah z TOYOTA GAZOO RACING celkovo druhý, Alonso úspešne dokončil

Rely Dakar 2020 nakoniec skončila pomerne tesne potom, čo poslednú etapu tejto kultovej motoristickej súťaže vyhral Nasser Al-Attiyah z tímu TOYOTA GAZOO Racing, ktorému po boku sedel navigátor Mathieu Baumel.

Tento ročník Rely Dakar sa v Saudskej Arábii konal vôbec prvýkrát, pričom preteky zahŕňali 12 etáp s prejazdom dunami, kamenistými povrchmi i púšťou v najvyššej rýchlosti. V rámci podujatia, ktoré sa všeobecne považuje za jednu z najnáročnejších športových udalostí vôbec, skončili tri posádky tímu TOYOTA GAZOO Racing v prvej desiatke.

Dakarský nováčik Fernando Alonso navyše dorazil do cieľa na peknom 13. mieste celkového poradia, čo len dokazuje kvalitu, odolnosť a spoľahlivosť vozidiel Toyota Hilux. Posádky tímu TOYOTA GAZOO Racing úspešne prekonali najrôznejšie prekážky vrátane 43 defektov, ktoré znamenali stratu zakaždým najmenej 1 min 30 s, nikdy však neprestávali tlačiť na pílu s vedomím, že na schopnosti Hiluxu sa môžu plne spoľahnúť. Kvôli skráteniu dvoch etáp však posádky už neboli schopné dohnať stratený čas a obhájiť titul víťazov Rely Dakar.

Dvojica Nasser Al-Attiyah a Mathieu Baumel usilovne pracovala na znížení odstupu od vedúcich jazdcov, ktorý po predposlednej etape predstavoval iba 10 minút a 17 sekúnd. Aj napriek najrýchlejšiemu času v záverečnej etape po viac ako 5000 kilometroch zápolenia na plný plyn zaostávala Toyota Hilux za najrýchlejším o 6 minút a 21 s.

Finálna etapa z obce Haradh do novopostaveného zábavného mesta Qiddiya bola skrátená na polovicu, iba 167 km. Hoci dĺžka etapy nedovoľovala Nasserovi a Mathieuovi dobehnúť vedúcich jazdcov, uvedená dvojica pretekárov napriek tomu dokázala získať 3 minúty a 56 sekúnd a poistiť si tak druhé miesto celkového poradia.

Ako druhá najrýchlejšia posádka tímu TOYOTA GAZOO Racing v tejto etape zažiarili Fernando Alonso a Marc Coma, ktorí dosiahli štvrtý najrýchlejší čas a na Nassera s Mathieuom stratili len 3 minúty a 25 sekúnd.

Pri prvom traťovom bode uvedená posádka zaostávala za stajňovými kolegami iba o 25 sekúnd. Uprostred etapy ju však postihol defekt, čo znamenalo určitú časovú stratu. Fernando a Marc skončili na celkovom 13. mieste, 4 hodiny 42 minút a 47 sekúnd za víťazmi pretekov. Po strate viac ako dvoch hodín v druhej etape jazdili v nasledujúcich etapách s Toyotou Hilux na hranici možností a dokázali sa vyšplhať dokonca až na 10. celkové miesto. Po prevrátení vozidla v 10. etape však umiestnenie v prvej desiatke ostalo už len nesplniteľným snom.
Giniel de Villiers za volantom a navigátor Alex Haro z tímu TOYOTA GAZOO Racing dokončili finálnu etapu ako siedmi, len 4 minúty a 31 sekúnd za Al-Attiyahom. V úvodných etapách výrazne tlačili na pílu, pričom v 2. etape dokonca dokázali zvíťaziť, následne však stratili pôdu pod nohami kvôli opakovaným defektom v priebehu pretekov. Aj napriek stratenému času sa tejto dvojici podarilo udržať si v priebehu pretekov umiestnenie v prvej desiatke a prejsť finálnou cieľovou páskou na piatom mieste, 1 hodinu 7 minút a 9 sekúnd za víťazmi.
V 42. ročníku Rely Dakar ukázal veľmi dobré výkony aj Bernhard ten Brinke s navigátorom Tomom Colsoulom. Uvedená dvojica jazdila spoločne na Dakare druhýkrát a dokázala vyrovnať svoj najlepší spoločný výsledok v podobe siedmeho miesta v celkovom poradí. Hoci uvedená posádka žiadnu z etáp tentoraz nevyhrala, v priebehu celých pretekov sa držala v prvej desiatke, pričom Bernhard si pochvaľoval spoľahlivosť a odolnosť Toyoty Hilux, ktorá dorazila do cieľa iba 1 hodinu 18 minút a 34 sekúnd za víťazom celkového poradia.
Bernhard však nebol jediný, kto Toyote Hilux venoval pochvalné slová. Všetky štyri posádky dokončili najnáročnejšie automobilové preteky sveta bez akýchkoľvek technických problémov. A to aj napriek tomu, že čelili tým najnáročnejším terénom, ktoré Saudská Arábia môže ponúknuť, navyše pri prekonaní vzdialenosti vyše 5000 km.

Glyn Hall, šéf tímu: „Veľkou správou dňa boli výkony Nassera s Mathieuom. Podarilo sa im upevniť si druhé miesto a výrazne stiahnuť odstup za vedúcou posádkou. Od víťazstva ich po viac ako 5000 kilometroch delilo iba asi šesť minút, čo je úžasné. I tak sme sem prišli vyhrať s tým, že budeme bojovať o každý krok na tejto ceste. To sme aj urobili, v duchu dakarskej rely, a Nasser dokonca hovoril, že nikdy nešiel tak naplno taký dlhý čas. Medzi najlepšími ôsmymi sme mali štyri vozidlá Hilux vrátane posádok súkromných tímov a Fernando pre nás vybojoval 13. miesto napriek niekoľkým prekážkam v priebehu pretekov.“

Nasser Al-Attiyah (č. 300): „Som veľmi rád, že sa mi podarilo dokončiť tento Dakar, prvý ročník organizovaný v Saudskej Arábii. Druhé miesto je dobrý výsledok a chcel by som poďakovať tímu TOYOTA GAZOO Racing Team aj všetkým sponzorom. Je to skvelý pocit a máme veľkú radosť. Dnes sme vyhrali etapu a čiastočne zmazali odstup za víťazmi, ale vedeli sme, že po chybe pred dvoma dňami by sme žiadali priveľa. Je to ale skrátka rely, a tak to chodí. Ešte raz ďakujem Mathieuovi a celému tímu; na naše druhé miesto som hrdý. Naozaj to nebolo ľahké, ak zvážime konkurenciu a terénne podmienky, ale som si istý, že budúci rok sa opäť vrátime bojovať o víťazstvo.“

Giniel de Villiers (č. 304): „Je to vždy príjemné, keď dokončíte Dakar. Preteky je náročné vôbec dokončiť, a stáť potom na pódiu je pre tých, ktorí to zvládli, vždy dobrý pocit. Myslím, že to boli skvelé preteky, najmä preto, že v Saudskej Arábii sa konali vôbec prvýkrát. Počas prvého týždňa sme si užívali úchvatné scenérie, zatiaľ čo druhý týždeň bol o niečo rýchlejší, v závere s niekoľkými náročnými dunami. Celkovo si myslím, že to boli dobré preteky. Chvála patrí Carlosovi, ktorý preteky znovu vyhral; a tiež samozrejme Stéphanovi a môjmu kolegovi Nasserovi. Všetci po celý čas pretekov odvádzali úžasnú prácu a boli naozaj veľmi, veľmi rýchli.“

Bernhard ten Brinke (č. 307): „Dôjsť až do cieľa tohto Dakaru je veľmi dobrý pocit. Bola to moja druhá účasť s Tomom Colsoulom a opäť sme skončili siedmi. S týmto výsledkom sme veľmi spokojní; tím odviedol skvelú prácu, vozidlo jazdilo úžasne a skvelý bol aj Tom. Chcel by som všetkým poďakovať za túto úžasnú prácu.“

Fernando Alonso (č. 310): „Áno, dnešok bol dobrý; pre nás rozhodne jedna z najlepších etáp, čo sa týka rýchlosti. Trochu sme bojovali s premávkou na trati a tiež sme mali defekt. Ale aj napriek tomu máme iba tri minúty odstup, takže si myslím, že naše tempo bolo veľmi porovnateľné s víťazmi etapy. S tým sme teda spokojní a tiež máme radosť z toho, že sme tu. Je to najnáročnejšia rely sveta a prišli sme do cieľa už na prvý pokus. Mal som okolo seba ten najlepší tím; chlapcov z TOYOTA GAZOO Racing, Marca vo vozidle, a tak si myslím, že práve vďaka nim sme tieto preteky zvládli už na prvýkrát. Cítim naozaj veľký vďaku a posledné dva týždne som si veľmi užil.“

Rely Dakar 2020, výsledky etapy č. 12:
1. miesto: vozidlo č. 300 Nasser Al-Attiyah/Mathieu Baumel, 1 hod 17 min 30 s
4. miesto: vozidlo č. 310 Fernando Alonso/Marc Coma, +3 min 25 s7. miesto: vozidlo č. 304 Giniel de Villiers/Alex Haro, +4 min 31 s
8. miesto: vozidlo č. 307 Bernhard ten Brinke/Tom Colsoul, +4 min 40 s