Švédska rely - zlato a bronz na snehu pre lietajúcich Fínov z TOYOTA GAZOO Racing

Pretekársky tím TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team oslavuje prvý triumf s novým vozidlom GR YARIS Rally1. Kalle Rovanperä sa stal víťazom Švédskej rely, ktorá je druhým kolom svetového šampionátu v rely FIA 2022. Tím dokonca získal pódiový double, keďže tretie miesto obsadil Rovanperov stajňový kolega, Fín Esapekka Lappi, jazdiaci vo farbách TGR po prvýkrát od roku 2018.

Všetci traja tímoví jazdci boli počas väčšiny rely účastníkmi tesného súboja o víťazstvo na im neznámych rýchlych cestách pokrytých snehom v okolí novej základne tohto podujatia vo švédskom Umeå. Rovanperä sa v piatok musel vyrovnať s hendikepom prvého vozidla na trati (ako najlepšie umiestnený jazdec šampionátu), ale v závere sobotného dňa už pred stajňovým kolegom Elfynom Evansom viedol o 8,3 sekundy.

Evans bol cez noc penalizovaný 10 sekundami pre incident v závere poslednej sobotnej rýchlostnej skúšky, avšak jeho nádeje na víťazstvo nakoniec zhatil až úvod nedele. Na trať vychádzal Evans z dôvodu poruchy s deaktivovaným hybridným systémom (od centrálneho dodávateľa).

Jeho vozidlo neskôr počas rýchlostnej skúšky išlo do šmyku, v dôsledku ktorého došlo k poškodeniu predku. Po zastávke pre opravu vozidla nakoniec do cieľa meraného úseku dorazil, ale keďže hybridná jednotka vozidla stále neindikovala zelenú, bol v súlade s bezpečnostnými predpismi FIA donútený odstúpiť z pretekov.

Rovanperä v nedeľu zvýšil svoj náskok víťazstvom v prvej rýchlostnej skúške z celkových štyroch naplánovaných na tento deň, hoci ani jemu sa nevyhli problémy s hybridným ústrojenstvom. Do cieľa nakoniec dorazil s náskokom 22 sekúnd, čím si spoločne s navigátorom Jonnem Halttunenom pripísali tretie profesionálne víťazstvo vo WRC. Rovanperä víťazstvom vo Švédskej rely kráča v stopách svojho otca Harriho, ktorý toto podujatie vyhral v roku 2001. Taktiež o 14 bodov posunul svoj náskok v rebríčku šampionátu pretekárskych jazdcov.

Lappi potvrdil svoj úžasný návrat do tímu tým, že bol počas celej nedele účastníkom tesného súboja o víťazstvo, avšak nakoniec spoločne s navigátorom Jannem Fermom stratili 8,6 sekundy. Tím TOYOTA GAZOO Racing sa tiež ujal vedenia majstrovstiev značiek s náskokom 24 bodov.
Na prvých štyroch miestach došli do cieľa tri vozidlá GR YARIS Rally1 – Takamoto Katsuta s navigátorom Aaronom Johnstonom získali pekné štvrté miesto, čím vybojovali cenné body pre tím TGR WRT Next Generation.

Citácie:
Akio Toyoda (zakladateľ tímu)
„Kalle a Jonne, blahoželám k vášmu víťazstvu! V jedinom podujatí majstrovstiev konanom čisto na snehu skončili pred dvoma rokmi ako tretí, vlani ako druhí a v tomto roku dokonca zvíťazili. Dosiahli to štýlom, ako to robí Toyota – o niečo lepší výsledok každý rok, a tak mám radosť, že týmto spôsobom stále viac zapadajú do filozofie Toyoty. Tiež by som im rád poďakoval za to, že vybojovali prvé víťazstvo vo WRC s vozidlom GR YARIS Rally1. Prvý deň museli vychádzať na trať ako prví a určite nebolo ľahké čistiť trať od snehu, ale Kalle predviedol spoľahlivú jazdu a preukázal svoje skúsenosti s jazdením na zasnežených cestách už od čias svojho detstva.

Esapekka a Janne sa po troch rokoch vrátili k Toyote. Vitajte späť a blahoželáme k pódiovému umiestneniu vďaka tretiemu miestu! Myslím, že obom vám to najlepšie pristane práve v kombinézach TGR. Počas tejto prestávky si vyskúšali, ako fungujú ostatné tímy, a tak verím, že prišli na nejaké možnosti, ako spoločne dokážeme tím ešte zlepšiť.

Zasnežené cesty sú pre TGR WRT svojím spôsobom domovinou, pretože základňa tímu je vo Fínsku, ale vlani sme Arktickú rely vyhrať nedokázali, čo bolo dosť frustrujúce. Aby sme sa tejto frustrácii vyhli, okamžite po Monte Carle sa tím vrhol do práce s testovaním na snehu s cieľom pripraviť sa na túto rely. Z toho vyplýva naše víťazstvo – a oceňujem snahu všetkých, ktorí k nemu prispeli.

Treba dodať, že rely je náročný šport, keď sme tiež zaznamenali problémy s hybridným pohonom vozidiel Kalleho a Elfyna. Je mi to za nich ľúto. Získali sme však cenné dáta, ako hybridný systém v týchto náročných chladných podmienkach zlepšiť. Verím, že tieto skúsenosti efektívne využijeme nielen na víťazstvo v budúcom roku, ale aj na poskytnutie dát dodávateľom, aby sme mohli naďalej súťažiť v motošporte na ceste k uhlíkovej neutralite.

V tomto roku nás čaká ešte 11 podujatí. Dúfam, že tím si pred ďalším kolom v Chorvátsku trocha odpočinie. Nezabúdajme, že najdôležitejšie je zdravie. Pokiaľ ide o fanúšikov, oceňujem vašu nepoľavujúcu podporu počas celej sezóny až do posledného kola, ktorým je Rely Japonsko.

Jari-Matti Latvala (šéf tímu)
„Kalle pri víťazstve v tejto rely predviedol pozoruhodný výkon. Na začiatku víkendu som bol trocha nervózny z toho, ako to zvládneme s prvým vozidlom na trati, ale vyrovnali sme sa s tým veľmi dobre a v samotnej rely sme predviedli pozoruhodné tempo. Ďakujem mu za naše prvé víťazstvo s vozidlom GR YARIS Rally1 a tiež ďakujem celému tímu za tvrdú prácu, ktorá za tým stála. Čo sa dnes ráno prihodilo Elfynovi, to bola skutočne smola. Ale vzhľadom na to, že sa na pódiu hneď po svojom návrate objavil aj Esapekka, získali sme ďalšie veľmi dôležité body. Skvelú prácu odviedol aj Takamoto.“

Elfyn Evans (jazdec, vozidlo č. 33)
„Zakončiť túto rely práve takto bolo pre mňa ohromným sklamaním. V prvej rýchlostnej skúške všetko prebiehalo OK, ale v dlhej ľavej mi ušiel zadok vozidla a bohužiaľ som to nedokázal narovnať, takže sme sa vo vysokej rýchlosti roztočili. Po provizórnej oprave sa nám podarilo vozidlo opäť rozbehnúť, ale bohužiaľ nám problémy s hybridným pohonom vystavili stopku. Je mi to ľúto za celý tím, pretože evidentne postavili veľmi rýchle vozidlo, ale zatiaľ som to nemohol odmeniť výsledkami, ktoré by si zaslúžili. Je nemilé začať teraz pauzu v zlej nálade, ale zameriame sa na budúce kolo, kde skúsime predviesť to najlepšie, čo v nás je.“

Kalle Rovanperä (jazdec, vozidlo č. 69)
„Z víťazstva tu vo Švédsku mám skvelý pocit. Celý víkend to bol skutočne pekný súboj. Potom, čo sme v piatok čistili trať, je to naozaj dobrý výsledok. Je trochu smola, že Elfyn dnes ráno vypadol, pretože to bol skvelý súboj, ale inak je to veľmi dobrý výsledok pre tím. S vozidlom som počas prvej rely na Monte Carlo trochu bojoval, ale teraz som celý víkend za volantom cítil omnoho väčšiu istotu. Veľké ďakujem patrí celému tímu, pretože pre nich nebolo ľahké vozidlo priebežne zlepšovať, aby som s ním bol spokojný.“

Esapekka Lappi (jazdec, vozidlo č. 4)
„Je skvelé byť späť – a tiež byť späť na stupňoch víťazov. To bolo pred týmto víkendom mojím cieľom, no vedel som, že to nebude ľahké. Ale zvládli sme to, a tak mám veľkú radosť. Cítim hrdosť, tiež na Janneho aj celý tím. Počas víkendu sme nemali s vozidlom žiadny problém. Na zisk druhého miesta by som už musel príliš riskovať. Ani som nemohol začať lepšie. Bolo by absurdné čakať ešte viac. Mali sme dlhú pauzu, naposledy sme jazdili rely vlani v októbri, takže toto je top výsledok.“