Košík médií
Pobieranie zawartości...

Toyotanews.eu

Toyota štartuje európsku etapu projektu „Prejazd piatimi kontinentmi“

28-08-2017

Automobilka Toyota koncom augusta spustí v Európe už štvrtú etapu svojho projektu Prejazd piatimi kontinentmi. Európa je v poradí tretím kontinentom zahrnutým do tohto projektu. Na austrálsku etapu z roku 2014 a prejazd Severnou a Latinskou Amerikou v rokoch 2015 a 2016 nadviaže európska etapa s celkovou dĺžkou 19-tisíc kilometrov.

Súčasťou aktivít súťažného tímu TOYOTA GAZOO Racing je aj rozvoj ľudských zdrojov s cieľom získať schopnosti potrebné na výrobu stále lepších automobilov. Projekt Prejazd piatimi kontinentmi je preto príležitosťou pre zamestnancov Toyoty z Japonska aj miestnych dcérskych spoločností sadnúť si za volant a vyskúšať si na vlastnej koži šoférovanie vozidiel na reálnych cestách, aké denne používajú zákazníci značky.

Ďalšia etapa projektu, ktorý prebieha už štvrtý rok, sa tentoraz uskutoční v Európe, kolíske automobilovej kultúry, kde zákazníci majú od automobilov tradične vysoké očakávania. Okrem získavania nových poznatkov, ktoré Toyote pomôžu v zlepšovaní vyrábaných vozidiel, je cieľom projektu posilniť zber dát a urýchliť analýzy údajov, ktoré nemožno získať na skúšobných tratiach, čo by v konečnom dôsledku malo Toyote pomôcť v jej snahe vyrábať stále lepšie automobily.

Do budúcnosti chce Toyota v uvedených aktivitách pokračovať až do roku 2020, ktorý bude významným medzníkom, pretože v tomto roku hostí Tokio olympijské a paralympijské hry.

SK tabela 5 kont

Komentár Akia Toyodu (prezidenta spoločnosti Toyota Motor Corporation)
„Odkedy som bol vymenovaný do funkcie prezidenta spoločnosti, všetkým v Toyote hovorím: vyrábajme stále lepšie automobily! Doviedli ma k tomu slová zosnulého Hiromuho Naruseho, hlavného testovacieho pilota Toyoty a jazdného inštruktora, ktorý mi stále opakoval význam slov ‚cesty robia autá‘, z čoho vyplynula moja nepoľavujúca snaha zavádzať tieto slová do praxe.

Snažil som sa prísť na to, ako by som mohol ako technický laik pretaviť filozofiu ‚cesty robia autá‘ na ‚výrobu stále lepších automobilov Toyota‘, a nakoniec som dospel k záveru, že jediný správny spôsob je chopiť sa volantu, vyskúšať si najrôznejšie typy vozidiel a cestovať po najrôznejších cestách alebo v rôznych prostrediach.

Vďaka tomu dokážem pochopiť, ako konštruktéri vozidlá vnímajú a ako o nich hovoria, aby sme mohli spoločne diskutovať až do konečných fáz vývoja. To je môj spôsob, ako Toyotu priblížiť k nášmu ideálu vyrábať ‚stále lepšie automobily‘.

S týmto mentálnym postojom som sa spolu s ďalšími zamestnancami Toyoty zúčastnil 24-hodinových vytrvalostných pretekov na Nürburgringu. V rámci príprav na tieto preteky na vozidlách spoločne pracujú piloti, mechanici a konštruktéri, ktorí venujú pozornosť všetkým potenciálnym problémom zaznamenaným počas testovacích jázd. Celý tím všetko rieši až do posledného detailu, aby mali jazdci k dispozícii najlepšie možné vozidlo s najlepšími vlastnosťami, a mohli tak sebaisto vyraziť na trať s maximálnym nasadením.

Toto platí nielen vo fáze vývoja, ale aj vo chvíľach, keď sa vyskytne nejaký problém priamo počas pretekov. Keď nastane problém, náš tím musí v krátkom čase nájsť riešenie a zaistiť nápravu s aktuálne dostupnými nástrojmi, aby sa jazdec mohol bezpečne znovu zapojiť do pretekov, kde nebezpečenstvo číha za každým rohom. Všimol som si, ako sa mnohí naši pracovníci učia a osobne rastú práve týmto opakovaným postupom počas pretekov.

Úslovie ‚cesta robí autá‘ by sme pokojne mohli parafrázovať ako ‚cesty rozvíjajú ľudí a ľudia stavajú autá‘. Avšak pretekov ako Nürburgring sa môže v praxi zúčastniť len obmedzený počet pracovníkov. Hľadali sme cestu, ako by sme mohli väčšiemu počtu našich zamestnancov umožniť zažiť skúsenosť, ako ‚cesty robia autá‘, a preto sme spustili projekt Prejazd piatimi kontinentmi.

Dobre postavené súťažné vozidlá naženú súperom hrôzu len vtedy, keď s nimi idete na samotných hraniciach možností. To isté pravidlo sa týka aj vozidiel, ktoré dodávame našim zákazníkom.

Náš prístup Genchi Genbutsu (tj. vlastné overovanie skutočností priamo v praxi) si žiada, aby sme vozidlá testovali na rovnakých vozovkách, aké reálne využívajú naši zákazníci, a vystavovali vozidlá podmienkam miestneho prostredia a klímy. Keď si urobíme lepší obraz o tom, ako rôzni zákazníci s vozidlami jazdia, dokážeme sa vžiť do kože skutočného majiteľa automobilu jazdiaceho po miestnych cestách, a to dokonca aj vo chvíľach, keď vozidlo testujeme na skúšobnej trati. Som presvedčený, že tento náš prístup v konečnom dôsledku vedie k schopnosti vyrábať stále lepšie automobily. Nedokážeme vyrábať stále lepšie automobily, ak ich budeme testovať iba na skúšobných tratiach.

To isté som počúval aj od členov tímu po návrate z etáp v Austrálii, Severnej Amerike a Latinskej Amerike, a tak som si istý, že sa všetci vrátili v povznesenom duchu ako profesionáli s chuťou vyrábať stále lepšie automobily.

Bezpochyby u nich došlo aj k osobnostnému rastu vďaka možnosti tráviť čas mimo svojej obvyklej rutiny v Japonsku a žiť medzi ľuďmi z rôznych kultúr a spoločne absolvovať jazdy aj za vyčerpávajúcich podmienok, často v mimoriadne náročnom prostredí. Som preto presvedčený, že z nich vyrástli mimoriadne spoľahliví zamestnanci.

Do európskej etapy projektu Prejazd piatimi kontinentmi vysielame tento rok 130-členný tím. Európa je kolískou automobilu a súčasne miestom, kde svoj um v oblasti výroby automobilov dlhodobo rozvíja mnoho našich európskych inštruktorov výroby, prezývaných senpai. Od nášho tímu s nádejou očakávam, že sa vráti s novými poznatkami a skúsenosťami z nových ciest.

Členovia našich tímov si v posledných troch rokoch vyskúšali v rámci tohto projektu všetky možné cesty, a tak by som v spolupráci s nimi chcel osobne naďalej napĺňať odhodlanie Toyoty vyrábať stále lepšie automobily.“

Doplňujúce informácie: Dokončené etapy projektu

SK tabela 5 kont 1

http://www.ioa.s.u-tokyo.ac.jp/TAO/news/20161012/index.html

Fotografie


Fotografie

Copyright © Toyota Central Europe - Slovakia Právne informácie