Košík médií
Pobieranie zawartości...

Toyotanews.eu

Tänak triumfoval s Toyotou Yaris WRC na domácej pôde

30-07-2018

Pretekársky tím TOYOTA GAZOO Racing WRT (World Rally Team) oslavuje víťazstvo v rely Fínsko na domácej pôde potom ako si Ott Tänak poistil výsledok svojím najrýchlejším časom v záverečnej Power Stage. Jari-Matti Latvala si udržal tretiu pozíciu, a tak sa tím teší z dvojitého pódiového umiestnenia.

Do posledného dňa podujatia, ktorý zahŕňal dva prejazdy rýchlostnými skúškami Laukaa a Ruuhimäki, vstupoval Tänak s náskokom 39 sekúnd. Po opatrnejšej jazde v prvých troch rýchlostných skúškach vybojoval Tänak v Power Stage (+5 bonusových bodov) svoje 12. víťazstvo víkendu a celkovo skončil s náskokom 32,7 sekundy. Tänak s navigátorom Martinom Järveojom slávili v cieli na streche svojho auta spoločne s predsedom tímu Akiom Toyodom a šéfom tímu Tommim Mäkinenom.

Latvala vyhral v druhej a tretej rýchlostnej skúške pretekárskeho dňa a pomohol tak Toyote zvýšiť celkový počet víťazstiev v tomto podujatí na 18 z celkových 23 rýchlostných skúšok. Súčasne sa ešte viac priblížil k celkovému druhému miestu, aby nakoniec vo svojom domovskom podniku nastúpil na stupne víťazov ako tretí s odstupom iba 2,8 s. Esapekka Lappi sa v sobotu vďaka skvelým výkonom dostal na štvrtú pozíciu, ale po havárii v prvej rýchlostnej skúške v nedeľu ráno bohužiaľ musel odstúpiť.

Najnovšie výsledky posúvajú tím TOYOTA GAZOO WRT na dohľad druhého miesta v hodnotení továrenských tímov (s odstupom iba jedného bodu), pričom odstup od najlepšieho v celkovej klasifikácii je len 27 bodov. V hodnoteniach súťažných jazdcov zostáva Tänak na treťom mieste, jeho odstup za prvou dvojicou sa však znížil.

Citáty:
Akio Toyoda (predseda tímu)
„Nie je nič radostnejšie, než zvíťaziť na našej domácej rely. Veľmi oceňujem prácu všetkých členov nášho tímu, vďaka ktorej sme si mohli túto radosť užiť. Hoci priamo vo vozidlách s jazdcami nie som, cítim, že si všetci z nich preteky na domácich cestách naozaj užívajú. Fínske cesty nám pomohli k vylepšeniu vozidiel Yaris WRC pre našich jazdcov. Veľmi si cením to, že som si túto radosť mohol osobne vychutnať a zažiť ten pohľad z najvyššieho stupienka na pódiu. Ďakujem všetkým z nášho tímu. Poznám Fínsko, kde sídli firma Tommi Mäkinen Racing a ktoré je súčasne domovom nášho tímu TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team. Pre mňa je to však vôbec prvýkrát, čo som toto miesto od čias nášho návratu do WRC navštívil. Ešte nikdy som nevidel toľko ľudí podporovať tím Toyota GAZOO Racing s takou vášňou a nadšením. Nadobudol som tak skutočný pocit, že toto miesto je našim domovom. Na špeciálkách tiež vidíte veľa vlajočiek TGR, rovnako aj fanúšikov, ktorí mávajú štátnymi vlajkami Fínska a Estónska za skandovania „Milujem Toyotou! Miluje Yaris“. Zamestnanci rýchleho občerstvenia majú na sebe tričká s logami TGR. Musel som jednoducho vidieť, ako nás domáci fanúšikovia uvítali v našej druhej sezóne po 17-ročnej prestávke vo WRC. A tiež som musel vidieť, ako je to úžasné odvážať si víťazstvo z našej domácej rely. Taktiež sme dostali nespočetné množstvo pozdravov a povzbudení z celého sveta. Rád by som vyjadril uznanie všetkým fanúšikom, ktorí TGR podporujú. Túto sezónu nás ešte čaká veľa práce. Tešíme sa na ďalšie podujatia s množstvom štátnych vlajok Estónska, Fínska a Japonska. Náš tím sa aj naďalej maximálne vynasnaží, aby sme tento cieľ dosiahli. Dúfame vo vašu pretrvávajúcu podporu. Zatiaľ žiadny podnik WRC v Japonsku neorganizujeme. Keď som hľadel nahor k nebu zo stupňov víťazov, predstavoval som si ešte iný pohľad, ako tri vyššie spomínané štátne vlajky plápolajú v našej druhej domovine, v Japonsku. Opäť pevne verím, že niečo podobné raz uvidíme.“

Tommi Mäkinen (šéf tímu)
„To bol ale víkend, a ešte s takým zakončením rely! Bol to úplne úžasný okamih, najmä vďaka Ottovi, ktorému sa podarilo zvíťaziť v poslednej rýchlostnej skúške. Predviedol proste neuveriteľnú jazdu. Úžasný bol aj Jari-Mattiho súboj o druhé miesto, ktorý pokračoval až do poslednej rýchlostnej skúšky. Musel sa nakoniec uspokojiť s treťou pozíciou, ale celkovo cítim veľkú spokojnosť s výsledkom, ktorý sme na domácej pôde dosiahli.“

Jari-Matti Latvala (jazdec, vozidlo č. 7)
„Dnes som dal všetko do toho, aby som dosiahol na druhé miesto. Bola to skvelá bitka. Rozhodne to pomôže k sebaistote, keď bojujete takto naplno a všetko do seba zapadá a nerobíte chyby. Návrat späť na stupne víťazov po celkom dlhej pauze je skvelý pocit, najmä tu vo Fínsku. Spoločne s Ottovým víťazstvom je to pre tím naozaj dôležitý výsledok.“

Ott Tänak (jazdec, vozidlo č. 8)
„Tento víkend bol jednoducho dokonalý. Všetko fungovalo presne tak, ako sme si želali. V piatok sme s postavením na trati odviedli veľký kus práce a potom sme len mohli vylepšovať náš náskok. Absolvovali sme dokonalú prípravu a tešili sme sa stopercentnej podpore tímu. Keď takto fungujete ako jeden tím, podobné výsledky nie sú nedosiahnuteľné. Zvíťaziť vo Fínsku je určite niečo mimoriadne. Pre mňa je to viacmenej domáca rely a určite je to domáca rely pre tím. Zvíťaziť pred zrakmi toľkých podporovateľov je neuveriteľné.“

Esapekka Lappi (jazdec, vozidlo č. 9)
„Moja rely bohužiaľ skončila pomerne skoro po tom, čo sme dnes vyrazili na trať. Z vozidla som mal dobrý pocit, bola to len moja chyba. Išiel som príliš zoširoka, zapadol s kolesom do priekopy a narazil na peň, čo nás roztočilo. Už začiatok tejto rely bol pre nás náročný, a hoci včera to išlo oveľa lepšie, pre mňa osobne bol tento víkend sklamaním. Môžem však pogratulovať tímu, Ottovi a Jari-Mattimu k ich výsledkom.“

KONEČNÉ VÝSLEDKY RELY FÍNSKO:
1 Ott Tänak/Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) 2 hod 35 min 18,1 s
2 Mads Ostberg/Torstein Eriksen (Citroen C3 WRC) +32,7 s
3 Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +35,5 s
4 Hayden Paddon/Seb Marshall (Hyundai i20 Coupe WRC) +1 min 35,6 s
5 Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (Ford Fiesta WRC) +2 min 15,0 s
6 Teemu Suninen/Mikko Markkula (Ford Fiesta WRC) +2 min 19,2 s
7 Elfyn Evans/Daniel Barritt (Ford Fiesta WRC) +2 min 29,5 s
8 Craig Breen/Scott Martin (Citroen C3 WRC) +3 min 8,4 s
9 Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) +3 min 51,8 s
10 Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger (Hyundai i20 Coupe WRC) +8 min 37,4 s
Nedokončil: Esapekka Lappi/Janne Ferm (Toyota Yaris WRC)

A čo bude nasledovať?
Deviatym kolom pretekárskej sezóny 2018 bude nemecká rely, ktorá sa uskutoční v dňoch 16. – 19. augusta. Tri rely v jednom na nemeckom asfalte: úzke krútené úseky medzi vinicami okolo rieky Mosely, notoricky náročný vojenský priestor Baumholder a aj rýchle vidiecke cesty v Sársku. Nastavenie podvozka a voľbu obutia môžu komplikovať rozličné charakteristiky ciest i často sa meniace klimatické podmienky.

 

Copyright © Toyota Central Europe - Slovakia Právne informácie