Toyotanews.eu - Newsroom Toyota Central Europe

Tým TOYOTA GAZOO RACING se postavil v Mexiku na stupně vítězů

07-09-2016

Ve vzrušujícím závodu Šest hodin v Mexiku, který byl pátým kolem světového šampionátu vytrvalostních soutěží FIA (WEC), se závodní tým Toyota GAZOO Racing opět vrátil na stupně vítězů, když vybojoval třetí místo.

Jezdci Stéphane Sarrazin, Mike Conway a Kamui Kobayashi s vozem TS050 Hybrid číslo 6 museli překonat těžší začátek, když museli kvůli nehodě vynechat čtvrteční trénink. Přesto dokázali zajet skvělý závod a obsadili třetí místo. Díky krásnému výsledku se posouvají na druhou příčku celkového hodnocení závodních jezdců v rámci světového šampionátu.

Závod bohužel dokončil pouze jeden vůz TS050 Hybrid, neboť Toyota č. 5 Sébastiena Buemiho a Kazukiho Nakajimy byla nucena odstoupit kvůli závadě na elektroinstalaci hnacího ústrojí a to ve fázi, kdy posádka právě bojovala o pódiové umístění.

Závodní okruh Autodromo Hermanos Rodrigues se svojí délkou 4304 m je v letošním kalendáři WEC vůbec nejkratším, a tak se jezdci LMP1 museli pravidelně proplétat mezi ostatními vozy zaostávajícími o několik kol. Diváci si však užili akční podívanou, ve které nebyla nouze ani o občasné drobné šťouchance mezi nasazenými automobily.

Po 90 minutách závodu potkal takovýto incident i Mika za volantem vozu č. 6, když se střetl s vozem kategorie LMP2, za což si vysloužil penalizaci v podobě průjezdu boxy, která jej stála 20 sekund. Vůz samotný však nebyl nijak poškozen.

Větší rána však Toyotu postihla jen o několik minut později, kdy závada na elektroinstalaci hnacího ústrojí přinutila Kazukiho s vozem č. 5 zajet do boxů k opravě. Problém však nebylo možné rychle vyřešit, a tak vůz musel ze závodu odstoupit. Krátce po polovině vzrušujícího závodu došlo k dalšímu zvratu, o nějž se postaral náhlý déšť. Stéphane, jenž se zrovna pohyboval na čtvrté pozici, okamžitě zajel s vozem TS050 Hybrid č. 6 do boxů pro mokré obutí, aby se vyrovnal s novými podmínkami na kluzké trati.

Následně pak docházelo k rychlým změnám v pořadí vozů, přičemž Toyota č. 6 si udržovala třetí pozici, dokud ji nepředjelo Audi č. 7 na hybridních přechodných pneumatikách. Avšak Stéphane odvedl skvělou práci, když se mu podařilo dvakrát předjet z různé strany Porsche č. 2, čímž si vybojoval třetí pozici a přezouval na suché slicky.

Brzy se Toyota č. 6 dostala i před Audi č. 7, tedy na druhé místo, a to před poslední zastávkou v boxech, kdy se tým rozhodl nazout hybridní přechodné pneumatiky v očekávání deště v průběhu posledních kol.

Za volantem již zůstal Stéphane, jenž bezpečně dojel na třetím místě, které znamenalo třetí pódiové umístění jezdecké sestavy vozu č. 6 v letošní sezóně. Toyota tak dojela jen 8,267 sekundy za druhým Audi č. 7 a zároveň ve stejném kole jako celkově vítězné Porsche č. 1.

Tým Toyota GAZOO Racing se opět představí v akci za pouhé dva týdny, kdy se šampionát WEC přesouvá na sever do Austinu na závod Šest hodin Circuit of the Americas, pořádaný v sobotu 17. září. Půjde tak o šestý z celkem devíti závodů letošní sezóny WEC.

Vyjádření k závodu:
Toshio Sato, prezident závodního týmu: „V Mexiku jsme si užili skutečně náročný týden, ale náš tým se odmítl vzdát a dosažený výsledek je vskutku zaslouženou odměnou. Je škoda závady vozu č. 5, neboť jsem si jist, že i jeho posádka by dosáhla velmi dobrého výsledku. Všichni usilovně pracovali na zdokonalení aerodynamického paketu pro okruhy vyžadující vysoký přítlak a tým odvedl skvělý kus práce. Jsem moc rád, že jsme naši dobrou formu předvedli právě před mexickými fanoušky a našimi kolegy ze společnosti Toyota Mexico, kteří nám vyjádřili skvělou podporu. Během týdne jsme se průběžně zlepšovali a naším novým cílem je dosáhnout dalšího zlepšení na závod v Austinu, kde chceme opět bojovat v čele závodu.“

TS050 HYBRID, vůz č. 6
(Stéphane Sarrazin, Mike Conway, Kamui Kobayashi)
Závod: 3. místo, 230 kol, 7 zastávek v boxech
Startovní rošt: 6. pozice
Nejrychlejší kolo: 1 min 26,083 s

Stéphane Sarrazin: „Jsem skutečně frustrován z mé čtvrteční nehody, protože podobné věci se mi nestávají. Avšak mechanici odvedli skvělou práci a v průběhu noci se jim podařilo vůz opět připravit. Dáváme do toho vše a někdy do akce nastupujeme s obtížemi, ale nakonec to končí příznivě. Když jsem seděl za volantem a myslel na to, jakou práci museli mechanici odvést, motivovalo mne to k ještě lepším výsledkům. Z vozu jsem měl velmi dobrý pocit. Bylo úžasné opět stát na stupních vítězů a dosáhnout druhého místa v šampionátu.“

Mike Conway: „Je fantastické dojet si zde pro pódiové umístění. Zpočátku to vypadalo obtížně, ale můj úsek se vyvíjel příznivě, dokud jsem bohužel nedostal penalizaci v podobě průjezdu boxy. Poté jsme vykázali dobré tempo a dokonce jsme mohli jet dva úseky bez přezouvání, což nám poskytlo jistou výhodu. Stéphane odvedl skvělou práci – s tím, jak trať osychala, byl stále rychlejší a rychlejší. Vypadalo to, že máme šanci na druhé místo, což by bývalo úžasné, ale pršet nám začalo trochu moc pozdě.“

Kamui Kobayashi: „Třetí místo jsme neočekávali. Byl to pro nás těžký týden, ale zisk pódiového umístění je skvělou zprávou pro všechny. Mechanici si užili perný týden, a tak si myslím, že si tento výsledek zaslouží, společně se zbytkem týmu. Bylo skvělé stát na stupních vítězů a vidět jejich reakce. Po kvalifikaci by nikdo asi nečekal, že budeme bojovat o druhou pozici, takže mám z našeho výkonu ohromnou radost.“

TS050 HYBRID, vůz č. 5
(Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima)
Závod: Nedokončil, 62 kol, 2 zastávky v boxech.
Startovní rošt: 5. pozice
Nejrychlejší kolo: 1 min 26,767 s

Sébastien Buemi: „Blahopřejeme posádce vozu č. 6 k pódiovému umístění a druhému místu ve světovém šampionátu, což je výborný výsledek. Z našeho závodu jsem velice zklamán, protože první úsek jsem jel na velmi konkurenceschopné úrovni. Předvedli jsme dobré tempo a nedělalo mi problém držet se těsně za vozy týmů Audi a Porsche. Je pěkné, že tým získal pódiové umístění, ale nyní se soustředíme na Austin.“

Kazuki Nakajima: „Pro nás to byl perný den, ale posádka vozu č. 6 dosáhla dobrého výsledku a tým se dostal na stupně vítězů. Mám z nich radost a jsem potěšen i z toho, jak konkurenceschopný byl nasazený vůz. Bylo vzrušující sledovat celý závod, ale raději bych seděl za volantem. Je škoda, že jsme nemohli dokončit, protože na začátku jsme měli dobré tempo.“

Poznámky pro redaktory:
Volně použitelné fotografie ve vysokém rozlišení zachycující motoristické aktivity TMG jsou médiím k dispozici na stránkách www.toyota-motorsport-photos.com.

O účasti týmu TOYOTA GAZOO Racing ve světovém šampionátu vytrvalostních soutěží (WEC):
Světového šampionátu vytrvalostních soutěží WEC se TOYOTA poprvé zúčastnila v roce 1983, kdy zahájila své dlouholeté aktivní angažmá ve vytrvalostních soutěžích. Od roku 1985 byly vozy TOYOTA nasazeny již v 17 závodech 24 hodin Le Mans, přičemž nejlepším umístěním bylo druhé místo ve čtyřech různých ročnících (1992, 1994, 1999 a 2013). V roce 2012 vstoupila TOYOTA do obnoveného světového šampionátu vytrvalostních soutěží WEC, kdy využila odborných zkušeností technického střediska TOYOTA Higashi-Fuji (zajišťuje vývoj hybridního hnacího ústrojí) s podporou společnosti TOYOTA Motorsport GmbH a jejího zázemí pro vývoj podvozku. Domovskou základnou multinárodního týmu je německý Kolín nad Rýnem, kde působí i konstruktéři z oddělení motorsportu a hybridních pohonů automobilky TOYOTA, kteří nové technologie a know-how následně uplatňují při vývoji sériově vyráběných modelů. Od roku 2012 získala TOYOTA celkem devět prvních startovních pozic a dokázala zvítězit v osmi závodech a vybojovala celkem 23 pódiových umístění. V roce 2014 tento tým získal mistrovský titul pro závodní jezdce i pohár konstruktérů s vozem TS040 HYBRID a o rok později TOYOTA oslavila 30 let od své první účasti na Le Mans. Společnost TOYOTA Motorsport GmbH spojuje působení v projektu WEC se svými dalšími aktivitami, jako jsou např. dodávky motorů pro světový rallyový šampionát v rámci návratu týmu TOYOTA do této kategorie, plánovaného na rok 2017, anebo zajišťování konstrukčních služeb a dalších aktivit soukromým zájemcům působícím v motorsportu.