Toyotanews.eu - Newsroom Toyota Central Europe

Závod v Austinu přinesl týmu TOYOTA GAZOO RACING další pódium

19-09-2016

Závodní tým Toyota GAZOO Racing si vybojoval další pódiové umístění. Vůz číslo 6 dojel třetí v napínavém závodě Šest hodin Circuit of the Americas, jenž byl šestým kolem letošního světového šampionátu vytrvalostních soutěží FIA (WEC).

Vůz TS050 Hybrid č. 6 s posádkou ve složení Stéphane Sarrazin, Mike Conway a Kamui Kobayashi dojel jako třetí, a tak si letos již počtvrté vybojoval místo na stupních vítězů, když dojel pouhých 26,096 s za celkovým vítězem závodu v napínavém souboji všech tří výrobců hybridních speciálů kategorie LMP1.

Posádka ve složení Anthony Davidson, Sébastien Buemi a Kazuki Nakajima s vozem č. 5 absolvovala další smolný závod s několika menšími technickými problémy, kvůli kterým nemohla bojovat o pódiové umístění, a tak dojela na pátém místě.
Pro vůz č. 5 začal závod poměrně slibně, když se Sébastien během svého prvního úseku pod sálajícím sluncem, kdy teplota vzduchu přesahovala 35 °C, probojoval ze šesté pozice na startovním roštu na čtvrté místo.
Mike za volantem vozu č. 6 během svého úvodního úseku bojoval na šestém místě a při první zastávce v boxech předával volant Kamuimu. Současně díky skvělé práci mechaniků v boxech se Anthonymu podařilo s vozem č. 5 vystoupat na třetí místo, avšak kvůli závadě na klapce rozvodu výfukových plynů u turbodmychadla vůz začal ztrácet výkon, a tak se po 90 minutách závodu propadl na šestou pozici.
Když po setmění závod dospěl přibližně do poloviny, vůz č. 5 ztratil další čas kvůli výměně poškozeného předku po úseku Kazukiho a následně utrpěl časovou ztrátu kvůli
defektu levé zadní pneumatiky, který si vynutil neplánovanou zastávku v boxech se Sébastienem za volantem.

Avšak vůz č. 6 si udržoval velmi dobré tempo a nepřestával dotírat na vozy Porsche. Mike zaujal čtvrtou pozici a následně se Kamui díky dramatickému vývoji situace pro Audi č. 8 dostal zhruba po čtyřech hodinách závodu na třetí místo.
To se zlepšilo dokonce na druhé, zatímco i vůz č. 5 vystoupal o příčku výše, když monopost č. 7 havaroval v důsledku těsných bojů v čele závodu. V poslední hodině závodu se diváci stali svědky souboje o vítězství ze strany tří různých výrobců.
Stéphane před posledním úsekem přebíral volant od Kamuiho jedoucího na třetí pozici.
Vůz Audi č. 8 se během poslední zastávky v boxech rozhodl nepřezouvat pneumatiky. Stéphane s novými pneumatikami tlačil na zmenšení odstupu od vozu na druhém místě, přičemž ani odstup od první pozice nebyl příliš velký.

Při napínavém souboji v posledních kolech se mezera stále zmenšovala, nicméně druhé místo bylo přeci jen nedosažitelné, a tak Stéphane nakonec projížděl pod šachovnicovým praporkem pouhých 2,455 sekundy za vozem Audi č. 8, resp. 26,096 sekundy za vítězným Porsche č. 1. Sébastien dojel s vozem č. 5 se ztrátou dvou kol na pátém místě.
Toyota se nyní těší na svůj domovský závod Šest hodin Fuji, pořádaný 16. října
pouhých několik kilometrů od technického střediska TOYOTA Higashi-Fuji v Japonsku, kde se
vyvíjí a sestavuje pohonné ústrojí TOYOTA HYBRID System - Racing o výkonu 1000 koní.

Vyjádření k závodu:
Toshio Sato, prezident závodního týmu: „S naším výsledkem zde v Austinu jsem spokojený. Celý týden jsme se soustředili na vysoké závodní tempo a dnes se to vyplatilo, protože jsme ukázali velmi dobrou výkonnost. S vozy Porsche a Audi jsme po celý tento napínavý závod sváděli líté boje. Jsem pyšný na práci, kterou odvedli všichni členové týmu, zejména zvážíme-li náročné podmínky kvůli vedru. Dobrého výsledku jsme dosáhli i díky rychlým zastávkám v boxech a naší účinné taktice. Vnímáme to jako skvělou přípravu před naším domovským závodem na okruhu Fuji Speedway, kde chceme našim japonským fanouškům a kolegům předvést výkon, z nějž budou mít radost.“

TS050 HYBRID, vůz č. 6
(Stéphane Sarrazin, Mike Conway, Kamui Kobayashi)
Závod: 3. místo, 186 kol, 7 zastávek v boxech. Startovní rošt: 4. místo Nejrychlejší kolo: 1 min 48,544 s
Stéphane Sarrazin: „Byl to neuvěřitelný závod. Společně s Kamuim a Mikem jsme odvedli dobrou práci a tým nám připravil kvalitní vůz. Naše tempo se v průběhu závodu zlepšovalo a poslední hodina byla zkrátka neuvěřitelná. Dnes jsme jeli opravdu konkurenceschopně. Audi bylo tento víkend opravdu rychlé, takže těsný výsledek za nimi je dobrou známkou. Nyní se musíme především snažit na našem domovském závodu.“

Mike Conway: „Jsem moc rád, že jsme opět na stupních vítězů, tuto sezónu již počtvrté. Náš vůz ožil v polovině závodu, kdy jsme dosáhli velmi dobrého tempa. Bylo příjemné dnes sledovat, kolik z našeho vozu dokážeme vymáčknout. Stéphane a Kamui odvedli skvělý kus práce, stejně tak jako mechanici, zejména za takto náročných podmínek.“

Kamui Kobayashi: „S naším výsledkem jsem spokojený. Na konci se nám podařilo snížit odstup od vozů Audi a Porsche a zapojili jsme se do napínavého závodu. Oceňuji mechaniky, kteří odváděli skvělou práci při zastávkách v boxech, a také děkuji celému týmu, že nám pomohl vystoupat na stupně vítězů již podruhé v řadě.“

TS050 HYBRID, vůz č. 5
(Anthony Davidson, Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima)
Anthony Davidson: „Pro náš vůz to bylo další zklamání. Máme pocit, že se nám smůla lepí na paty. Měli jsme technické problémy, které se odrazily v našem tempu, a v průběhu závodu se to vlastně ještě zhoršovalo. Museli jsme bojovat a snažit se o maximum, což nakonec přineslo páté místo.“

Sébastien Buemi: „Blahopřejeme posádce vozu č. 6. Měli výborné tempo a získali další pódiové umístění, což je dobré. Pro nás to byl další těžký závod. Po první zastávce v boxech jsme byli třetí a vypadalo to dobře, ale pak nastaly technické potíže a následně jsme již neměli šanci. Nic nám zatím nehraje do karet, ale v příštím závodě se to pokusíme změnit.“

Kazuki Nakajima: „Byl to pro nás náročný závod. Zaznamenali jsme řadu menších problémů, které prostě nebylo možné překonat. Takže to pro nás v této náročné sezóně byla jen další smůla, ale to je prostě život. Musíme jít dál a nepřestávat se snažit. Příště jedeme náš domácí závod, takže se sebereme a budeme bojovat o co nejlepší výsledek.“

Poznámky pro redaktory:
Volně použitelné fotografie ve vysokém rozlišení zachycující motoristické aktivity TMG jsou médiím k dispozici na stránkách www.toyota-motorsport-photos.com.

O účasti týmu TOYOTA GAZOO Racing ve světovém šampionátu vytrvalostních soutěží (WEC):
Světového šampionátu vytrvalostních soutěží WEC se TOYOTA poprvé zúčastnila v roce 1983, kdy zahájila své dlouholeté aktivní angažmá ve vytrvalostních soutěžích. Od roku 1985 byly vozy TOYOTA nasazeny již v 17 závodech 24 hodin Le Mans, přičemž nejlepším umístěním bylo druhé místo ve čtyřech různých ročnících (1992, 1994, 1999 a 2013). V roce 2012 vstoupila TOYOTA do obnoveného světového šampionátu vytrvalostních soutěží WEC, kdy využila odborných zkušeností technického střediska TOYOTA Higashi-Fuji (zajišťuje vývoj hybridního hnacího ústrojí) s podporou společnosti TOYOTA Motorsport GmbH a jejího zázemí pro vývoj podvozku. Domovskou základnou multinárodního týmu je německý Kolín nad Rýnem, kde působí i konstruktéři z oddělení motorsportu a hybridních pohonů automobilky TOYOTA, kteří nové technologie a know-how následně uplatňují při vývoji sériově vyráběných modelů. Od roku 2012 získala TOYOTA celkem devět prvních startovních pozic a dokázala zvítězit v osmi závodech a vybojovala celkem 23 pódiových umístění. V roce 2014 tento tým získal mistrovský titul pro závodní jezdce i pohár konstruktérů s vozem TS040 HYBRID a o rok později TOYOTA oslavila 30 let od své první účasti na Le Mans. Společnost TOYOTA Motorsport GmbH spojuje působení v projektu WEC se svými dalšími aktivitami, jako jsou např. dodávky motorů pro světový rallyový šampionát v rámci návratu týmu TOYOTA do této kategorie plánovaného na rok 2017, anebo zajišťování konstrukčních služeb a dalších aktivit soukromým zájemcům působícím v motorsportu.