Toyotanews.eu - Newsroom Toyota Central Europe

Tým TOYOTA GAZOO Racing slavil vítězství na domácí půdě na okruhu Fuji

17-10-2016

Závodní tým Toyota GAZOO Racing vybojoval v letošní sezóně své první vítězství. Uspěl na domácí půdě v napínavém závodu Šest hodin Fuji, jenž byl sedmým kolem letošního světového šampionátu vytrvalostních soutěží FIA (WEC).

Davy natěšených japonských fanoušků sledovaly prakticky shodné tempo všech tří továrních týmů LMP1, nicméně po napínavé bitvě se jako první umístila Toyota TS050 Hybrid se startovním číslem 6 a jezdeckou sestavou ve složení Stéphane Sarrazin, Mike Conway a Kamui Kobajaši.

Pouhých 1,439 sekundy za vozem č. 6 dorazilo do cíle Audi se startovním číslem 8. Toyota si tak připsala své 11. vítězství v šampionátu WEC, které bylo zároveň čtvrtým v rámci posledních pěti ročníků na okruhu Fuji a prvním od závodu v Bahrajnu listopadu 2014. Díky tomuto výsledku se jezdecká sestava vozu č. 6 zároveň posunula na druhé místo v celkovém hodnocení závodních jezdců světového šampionátu (23 bodů za vedoucími závodníky).

Anthony Davidson, Sébastien Buemi a Kazuki Nakajima zaznamenali v letošní problematické sezóně svůj zatím nejlepší výsledek v podobě čtvrtého místa, pouhou minutu za vítězným vozem vlastního týmu.

Napínavý a těsný souboj o první pozici byl patrný od prvních vteřin závodu. Kamui a Kazuki po první zatáčce obsadili čtvrté, resp. šesté místo závodního pole, avšak nepřestávali útočit na čelo a při prvních zastávkách v boxech jel vůz č. 6 již jako druhý, zatímco vůz č. 5 zaujal čtvrtou pozici.

Do dobrých výsledků promluvila blesková práce osazenstva v boxech, a tak vůz č. 6, za jehož volant se posadil Mike, začal dorážet na Audi č. 8 v boji o vedoucí pozici startovního pole, zatímco Anthony s monopostem č. 5 tlačil na zisk pódiového umístění.
Ani po polovině závodu si nikdo nedovolil polevit, neboť všechny tři tovární týmy LMP1 předváděly vyrovnané tempo. Vozy bojovaly o vítězství v těsném a napínavém souboji, který se ještě přitvrdil poté, co se do bitvy zapojilo Porsche č. 1.
Krátce před koncem čtvrté hodiny závodu dělily vozy na prvních třech místech necelé dvě sekundy. Vůz č. 5 se pohyboval jako čtvrtý necelých 30 sekund za vedoucím speciálem, a tak Kazuki stále myslel na pódiové umístění.
Stéphane si za volantem užíval vzrušují úsek v nesmírně těsném souboji s Audi č. 8 a Porsche č. 1, navíc za podmínek hustého provozu na trati. Když se Kamui zhruba 90 minut před koncem závodu chopil volantu vozu č. 6, nepodlehl ostrému tempu soupeřů a držel si druhou pozici v závodním poli s cílem útočit na první místo.

Při poslední zastávce vozu č. 6 v boxech pak Kamui pouze tankoval palivo, čímž ušetřil drahocenný čas a získal lepší postavení na trati, ale zároveň byl nucen udržet ostré tempo na horších pneumatikách. Kamui se tohoto úkolu úspěšně zhostil v posledních vypjatých kolech, kdy předvedl ukázkovou jízdu v hustém provozu. Průjezdem cílové pásky si vydobyl své první vítězství v závodu WEC. Krátce poté projel cílem i Anthony s továrním monopostem č. 5.

Závodní tým Toyota GAZOO Racing se představí opět na trati 6. listopadu v rámci předposledního kola sezóny 2016, kterým je závod Šest hodin Šanghaje.

Vyjádření k závodu:
Toshio Sato, prezident závodního týmu: „Byl to skutečně velmi napínavý a atraktivní závod všech tří továrních týmů LMP1. Byl to šestihodinový okruhový sprint. Více jsme udělat nemohli. Všichni z našeho týmu dnes předvedli maximum v souboji s nesmírně vyrovnanými konkurenty. Byl to souboj, kdy rozhodovala rychlost na trati, souhra v boxech a také strategie. Všechna čest týmům Audi a Porsche za jejich účast na této skvělé podívané. Chtěl bych poděkovat celému týmu za jeho úspěšnou snahu dosáhnout tak pěkných výsledků na domácí půdě, stejně tak jako našim kolegům v Higashi-Fuji a Kolíně nad Rýnem, jejichž tvrdá práce má na výsledku nemalý podíl. Děkujeme též všem fanouškům, kteří přišli na Fuji Speedway vyjádřit podporu. Díky nim jsme si závod nesmírně užili.“

TS050 HYBRID, vůz č. 6
(Stéphane Sarrazin, Mike Conway, Kamui Kobajaši)
Závod: 1. místo, 244 kol, 6 zastávek v boxech. Startovní rošt: 4. pozice
Nejrychlejší kolo: 1 min 25,320 s

Stéphane Sarrazin (TS050 HYBRID, vůz č. 6): „Pro nás je to na domácí půdě úžasný výsledek. Kromě závodu Le Mans je to pro tým Toyota GAZOO Racing vůbec nejdůležitější akcí, do které dáváme vše. Z pohledu celého týmu to byl neuvěřitelný závod. Mike jel skvěle a Kamui doslova letěl. Během svých dvou úseků jsem musel bojovat s provozem na trati, takže to nebylo dokonalé, ale celkově jsme měli správné tempo, což je příznivé. Doufali jsme, že zde budeme konkurenceschopní, a tak mám z výsledku ohromnou radost, za celý tým i za fanoušky.“

Mike Conway (TS050 HYBRID, vůz č. 6): „Je to skvělý pocit. Na tento víkend jsme hleděli s optimismem a věřili, že máme šanci. Závod byl stále velmi těsný, kdy vozy v jednotlivých kolech dělily pouhé desetinky sekundy. Bylo to tak napínavé a poslední hodina nám připadala jako šest! Kamui jel ve svém dvojím úseku na konci úplně hvězdně. Nebyli jsme si jisti, jak to dopadne, ale zvládl to naprosto skvěle. Výtečnou práci odvedl i zbytek týmu, a tak jsme ušetřili čas v boxech a ukázali dobrou strategii. I to velkou měrou přispělo k dnešnímu vítězství.“

Kamui Kobajaši (TS050 HYBRID, vůz č. 6): „Všichni členové týmu odvedli výbornou práci. Opravdu si to zaslouží. Z kvalifikace jsme měli dobrý pocit a udělali jsme vše pro to, abychom na domácí půdě zvítězili. Takže z takového výsledku před domácími fanoušky a kolegy z Toyoty máme ohromnou radost. Rád bych jim poděkoval za jejich velkou podporu. Vlastně tomu stále nemohu věřit, že jsme to dokázali. Připravovali jsme se na závod s ohromným nasazením. Byl to opravdu tvrdý boj. Dvojí úsek v závěru byl risk, ale my jeli jen pro vítězství, takže z toho nyní máme skvělý pocit.“

TS050 HYBRID, vůz č. 5
(Anthony Davidson, Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima)
Závod: 4. místo, 244 kol, 6 zastávek v boxech. Startovní rošt: 3. pozice
Nejrychlejší kolo: 1 min 25,377 s

Anthony Davidson (TS050 HYBRID, vůz č. 5): „Pro celý tým je to fantastický výsledek. Vítězství na domácí půdě je skvělé a zároveň si udržujeme pozoruhodné skóre právě zde na okruhu Fuji Speedway. Bohužel jsme s vozem č. 5 nedokázali úplně držet tempo našich stájových kolegů, a tak jsme se k nim na pódiu nemohli připojit. Akci jsem si hodně užil a jízda před těmito fanoušky je vždy radost. Doufám, že si také vychutnali zasloužené vítězství vozu se startovním číslem 6.“

Sébastien Buemi (TS050 HYBRID, vůz č. 5): „Blahopřejeme celému týmu k vítězství na naší domácí trati. Posádka vozu č. 6 odjela opravdu skvělý závod a zaslouží si vítězství. Pro náš vůz to byl zatím nejlepší výsledek v této sezóně, ale nebyli jsme ještě tak rychlí, jak jsme si přáli. Udělali jsme ale maximum. Nicméně pro tým je pěkné, že zase vyhrává, což je zároveň skvělým povzbuzením do posledních dvou závodů.“

Kazuki Nakajima (TS050 HYBRID, vůz č. 5): „V první řadě je to skvělý výsledek pro Toyotu. Je to po nějaké době první vítězství, což každého nesmírně těší. Pro náš vůz to byl těžký závod, protože na začátku jsme ztratili nějaký čas, hlavně kvůli hustému provozu. Poté jsme nabrali dobré tempo, podobné jako vozy na čele závodu, ale nedokázali jsme jejich náskok stáhnout. Mám radost z pokroku celého týmu, protože jsme tu postoupili o úroveň výše. Mám také radost za japonské fanoušky, naše kolegy z Toyoty a sponzory. Užili si skvělý závod.“
Poznámky pro redaktory:
Volně použitelné fotografie ve vysokém rozlišení zachycující motoristické aktivity TMG jsou médiím k dispozici na stránkách www.toyota-motorsport-photos.com.

O účasti týmu TOYOTA GAZOO Racing ve světovém šampionátu vytrvalostních soutěží (WEC):
Světového šampionátu vytrvalostních soutěží WEC se TOYOTA poprvé zúčastnila v roce 1983, kdy zahájila své dlouholeté aktivní angažmá ve vytrvalostních soutěžích. Od roku 1985 byly vozy TOYOTA nasazeny již v 17 závodech 24 hodin Le Mans, přičemž nejlepším umístěním bylo druhé místo ve čtyřech různých ročnících (1992, 1994, 1999 a 2013). V roce 2012 vstoupila TOYOTA do obnoveného světového šampionátu vytrvalostních soutěží WEC, kdy využila odborných zkušeností technického střediska TOYOTA Higashi-Fuji (zajišťuje vývoj hybridního hnacího ústrojí) s podporou společnosti TOYOTA Motorsport GmbH a jejího zázemí pro vývoj podvozku. Domovskou základnou multinárodního týmu je německý Kolín nad Rýnem, kde působí i konstruktéři z oddělení motorsportu a hybridních pohonů automobilky TOYOTA, kteří nové technologie a know-how následně uplatňují při vývoji sériově vyráběných modelů. Od roku 2012 získala TOYOTA celkem devět prvních startovních pozic a dokázala zvítězit v osmi závodech a vybojovala celkem 23 pódiových umístění. V roce 2014 tento tým získal mistrovský titul pro závodní jezdce i pohár konstruktérů s vozem TS040 HYBRID a o rok později TOYOTA oslavila 30 let od své první účasti na Le Mans. Společnost TOYOTA Motorsport GmbH spojuje působení v projektu WEC se svými dalšími aktivitami, jako jsou např. dodávky motorů pro světový rallyový šampionát v rámci návratu týmu TOYOTA do této kategorie, plánovaného na rok 2017, anebo zajišťování konstrukčních služeb a dalších aktivit soukromým zájemcům působícím v motorsportu.