Toyotanews.eu - Newsroom Toyota Central Europe

Tým TOYOTA GAZOO Racing vybojoval v Šanghaji dvě pódiová umístění

07-11-2016

V předposledním podniku letošního světového šampionátu vytrvalostních soutěží FIA (WEC) se tým Toyota GAZOO Racing vrací na stupně vítězů díky druhému a třetímu místu v závodu Šest hodin Šanghaje.

Monopost Toyota TS050 Hybrid se startovním číslem 6 a jezdeckou sestavou ve složení Stéphane Sarrazin, Mike Conway a Kamui Kobayashi překonal dva smolné defekty a vybojoval druhé místo, které je současně čtvrtým pódiovým umístěním v řadě.

Díky dosaženému výsledku pokračuje uvedená sestava v boji o titul pro závodní jezdce světového šampionátu a snižuje náskok vedoucího vozu Porsche č. 2 na 17 bodů. V posledním závodu letošní sezóny (19. listopadu v Bahrajnu) bude ve hře 26 bodů.

Díky třetímu místu jezdecké sestavy ve složení Anthony Davidson, Sébastien Buemi a Kazuki Nakajima, které je zároveň prvním pódiovým umístěním v letošní sezóně, zůstává tovární tým v boji o druhé místo soutěže o pohár konstruktérů. Toyota v tomto případě zaostává o 15 bodů za týmem Audi, nicméně stále je možné vybojovat až 44 bodů v posledním závodě.

Po odmávnutí startu za slunečného šanghajského dne seděl za volantem vozu č. 5 Sébastien, který si mohl vychutnat první start z první řady v letošní závodní sezóně. V úvodním kole závodu krátce vedl, ale následně se v dalších kolech propadl na páté místo, o jedno místo za Mikem v sesterském vozu č. 6.

Díky neplánované zastávce Audi se startovním číslem 8 se Toyota č. 6 zhruba v 90. minutě závodu prodrala na třetí místo, tedy jednu pozici před sesterským vozem. Oba monoposty TS050 Hybrid pak tvrdě bojovaly o vedoucí místa na čele závodu.

Situace zůstala beze změny i v průběhu dvou výměn pilotů v obou vozech. Přibližně po 2,5 hodinách závodu po napínavém duelu ve třech kolech se Kamui konečně dostal před Porsche č. 2 na druhé místo.
To se opakovalo i s Toyotou č. 5 krátce poté, co se do boje těsně před polovinou závodu zapojil Sébastien a po předjetí Porsche č. 2 zaujal třetí pozici. V průběhu dalších zastávek v boxech se však bohužel opět propadl.
Krátce po dalším dvouhodinovém milníku následovalo několik změn v pořadí, kdy si defekt levé zadní pneumatiky vynutil neplánovanou zastávku vozu č. 6 v boxech a propad Mika na čtvrté místo, zatímco vůz č. 5 se posunul na pozici s příslibem stupně vítězů.

Jezdeckou sestavu vozu č. 6 však postihla další frustrující zkušenost v podobě defektu, jež si 80 minut před koncem závodu vyžádala předčasnou zastávku v boxech. Na trať se vrátil Kamui, který po předjetí vozu č. 5 jel jako třetí a 45 minut před koncem závodu již jako druhý za vozem Porsche č. 2.
Při posledních zastávkách v boxech se Anthony vynořil na trať před vozem č. 2, čímž se Toyota č. 5 opět dostala do pozice s příslibem pódiového umístění. Kvůli dvěma defektům byl však Kamui od vedoucího jezdce závodu příliš vzdálen na to, aby mohl zaútočit na první místo.

Při západu slunce projížděl Kamui pod šachovnicovým praporkem na druhém místě v čase 59,785 sekundy za vedoucím vozem č. 1, čímž si Porsche pojistilo pohár konstruktérů světového šampionátu WEC. Na další pozici dojel do cíle Anthony, pouhých 6,253 sekundy za sesterským vozem Toyota, čímž si závodní tým vybojoval další dvojí pódiové umístění (naposledy v roce 2014 v Šanghaji).

Vyjádření k závodu:
Toshio Sato, prezident závodního týmu: „Blahopřejeme týmu Porsche k poháru konstruktérů ve světovém šampionátu. Zisk tohoto titulu představuje mimořádný úspěch. I přes smůlu, která nás doprovázela, máme radost, že si oba naše vozy poprvé v letošní sezóně vybojovaly pódiové umístění. Podobně jako v posledních třech závodech jsme byli svědky neuvěřitelně těsného souboje s minimálními rozdíly mezi vozy trojice továrních týmů LMP1. To dokládá mimořádnou úroveň konkurence v soutěžích WEC, a tak si myslím, že fanoušci zde v Šanghaji měli možnost si závod mimořádně užít. Nyní nemáme mnoho času na přípravu na poslední letošní závod v Bahrajnu, přesto chceme být pro ostatní silným soupeřem a udržet si naše dobré výsledky a znovu bojovat o vítězství.“

TS050 HYBRID, vůz č. 6
(Stéphane Sarrazin, Mike Conway, Kamui Kobajaši)
Závod: 2. místo, 195 kol, 7 zastávek v boxech. Startovní rošt: 4. pozice.
Nejrychlejší kolo: 1 min 46,822

Stéphane Sarrazin (TS050 HYBRID, vůz č. 6): „Byl to pro nás dobrý závod, ačkoli to není takové vítězství, jakým byl triumf na okruhu Fuji. Prožili jsme úspěšný víkend a ukázali jsme rychlost našeho vozu. S defekty pneumatik jsme měli smůlu. Otázka je, čeho bychom dosáhli, kdyby k žádným defektům nedošlo, ale i tak jsem moc šťastný. Stále bojujeme o celkové vítězství ve světovém šampionátu. Získat 17 bodů není snadné, ale máme rychlý vůz a nepřestaneme tlačit na pilu.“

Mike Conway (TS050 HYBRID, vůz č. 6): „Byl to celkově úspěšný den a je skvělé, že jsme opět získali pódiové umístění. Těch dvou defektů je škoda, ale tým se z nich oklepal skvěle. Všichni se do toho opřeli a pro dnešní závod jsme udělali maximum. Bojovali jsme až do samotného konce, takže díky všem za jejich úsilí. Mám radost i z toho, že posádka vozu č. 5 opět stála na stupních vítězů. Je to skvělé pro ně samotné i pro celý tým.“

Kamui Kobajaši (TS050 HYBRID, vůz č. 6): „Z našeho závodu mám ohromnou radost. Druhé místo je vzhledem k okolnostem dobrý výsledek. Náš vůz byl rychlý a s provozem na trati jsme se vypořádali celkem dobře. Je hezké vidět obě Toyoty na stupních vítězů a tým si to zaslouží, protože jsme usilovně pracovali na našem zlepšení v průběhu sezóny, a tak letošní závodní sezónu zakončujeme velmi silní.“

TS050 HYBRID, vůz č. 5
(Anthony Davidson, Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima)
Závod: 3. místo, 195 kol, 6 zastávek v boxech. Startovní rošt: 2. místo.
Nejrychlejší kolo: 1 min 46,791 s

Anthony Davidson (TS050 HYBRID, vůz č. 5): „Letošní sezónu se nám štěstí vyhýbalo, a tak je příjemné opět stát na stupních vítězů. Závod byl velmi náročný kvůli silnému provozu na trati a neuvěřitelnému množství stop po pneumatikách. Zaměřili jsme se na předjetí vozu č. 2, v čemž jsme uspěli. Dokládá to, jak moc se tým posunul od posledního pódiového umístění našeho vozu v loňském závodu na okruhu v Silverstone. Dojet s oběma vozy na pódiové pozici je velký úspěch.“

Sébastien Buemi (TS050 HYBRID, vůz č. 5): „Pro náš vůz to byla hodně náročná sezóna, takže máme z pódiového umístění radost. Věděli jsme, že budeme v tomto závodu silným soupeřem, což jsme také byli, pouze jsme nebyli dost rychlí na Porsche č. 1. Díky celému týmu za jeho úsilí dostat vůz č. 5 zpět na pódium. Jsem opravdu šťastný. Nyní se již těšíme do Bahrajnu, kde se chceme znovu postavit na stupínky pro vítěze.“

Kazuki Nakajima (TS050 HYBRID, vůz č. 5): „Za celou sestavu vozu č. 5 mám z tohoto výsledku velkou radost. Všichni se usilovně snažili, abychom opět získali pódiové umístění i přes všechnu tu letošní smůlu, takže celému týmu děkuji. Věřím, že nyní se situace obrátila. Byl to pro mne těžký závod, ale mí stájoví kolegové jeli dobře a bylo také příjemné, že jsme mohli pomoci našemu sesterskému vozu tím, že jsme dojeli před druhým Porsche.“

Poznámky pro redaktory:
Volně použitelné fotografie ve vysokém rozlišení zachycující motoristické aktivity TMG jsou médiím k dispozici na stránkách www.toyota-motorsport-photos.com.
O účasti týmu TOYOTA GAZOO Racing ve světovém šampionátu vytrvalostních soutěží (WEC):
Světového šampionátu vytrvalostních soutěží WEC se TOYOTA poprvé zúčastnila v roce 1983, kdy zahájila své dlouholeté aktivní angažmá ve vytrvalostních soutěžích. Od roku 1985 byly vozy TOYOTA nasazeny již v 17 závodech 24 hodin Le Mans, přičemž nejlepším umístěním bylo druhé místo ve čtyřech různých ročnících (1992, 1994, 1999 a 2013). V roce 2012 vstoupila TOYOTA do obnoveného světového šampionátu vytrvalostních soutěží WEC, kdy využila odborných zkušeností technického střediska TOYOTA Higashi-Fuji (zajišťuje vývoj hybridního hnacího ústrojí) s podporou společnosti TOYOTA Motorsport GmbH a jejího zázemí pro vývoj podvozku. Domovskou základnou multinárodního týmu je německý Kolín nad Rýnem, kde působí i konstruktéři z oddělení motorsportu a hybridních pohonů automobilky TOYOTA, kteří nové technologie a know-how následně uplatňují při vývoji sériově vyráběných modelů. Od roku 2012 získala TOYOTA celkem devět prvních startovních pozic a dokázala zvítězit v osmi závodech a vybojovala celkem 23 pódiových umístění. V roce 2014 tento tým získal mistrovský titul pro závodní jezdce i pohár konstruktérů s vozem TS040 HYBRID a o rok později TOYOTA oslavila 30 let od své první účasti na Le Mans. Společnost TOYOTA Motorsport GmbH spojuje působení v projektu WEC se svými dalšími aktivitami, jako jsou např. dodávky motorů pro světový rallyový šampionát v rámci návratu týmu TOYOTA do této kategorie, plánovaného na rok 2017, anebo zajišťování konstrukčních služeb a dalších aktivit soukromým zájemcům působícím v motorsportu.