Toyotanews.eu - Newsroom Toyota Central Europe

Tým TOYOTA GAZOO Racing skončil v posledním závodě sezóny bez pódia

21-11-2016

Závodní tým Toyota GAZOO Racing prožil smutný závěr letošního světového šampionátu vytrvalostních soutěží FIA (WEC), kterým byl závod Šest hodin Bahrajnu. Jeho jezdci obsadili čtvrté a páté místo.

Vůz TS050 Hybrid se startovním číslem 5 a jezdeckou sestavou ve složení Anthony Davidson, Sébastien Buemi a Kazuki Nakajima byl z obou nasazených monopostů Toyota rychlejší, avšak dojel až na čtvrtém místě. Týmu tak v letošním roce uniklo pódiové umístění pouze třikrát.

Posádka ve složení Stéphane Sarrazin, Mike Conway a Kamui Kobayashi s vozem č. 6 zahájila závod s nepatrnou šancí získat titul v mistrovství pilotů, avšak páté místo k pokoření jezdecké sestavy vozu Porsche č. 2 (Romain Dumas, Neel Jani a Marc Lieb) nestačilo.

Posádka vozu č. 6 tak zakončila sezónu solidním třetím místem v mistrovství pilotů, pouhých 15 bodů za letošními šampiony. Sestava vozu č. 5 v důsledku několika smolných událostí během letošního ročníku skončila v tomto klání osmá.

Toyota s vozy TS050 Hybrid tak v devíti závodech letošní sezóny celkově vybojovala jedno vítězství, sedm pódiových umístění a 229 bodů, což znamená třetí místo v poháru konstruktérů mistrovství světa.
Tento závod byl současně poslední účastí továrního týmu Audi v šampionátu WEC. Při této příležitosti tým Toyota patřičně ocenil oba jejich monoposty a předal upomínkový transparent Dr. Wolfgangu Ullrichovi, šéfovi továrního týmu Audi Motorsport.
Kamui s vozem č. 6 po odmávnutí závodu srdnatě bojoval s Audi č. 7, ale nedokázal se
udržet vpředu, a tak namísto toho tlačil na soupeře z páté pozice společně se Sébastienem, jedoucím v sesterském voze hned za ním.
Vůz Porsche se startovním číslem 2 po necelé hodině závodu utrpěl defekt. Když se Bahrajnský mezinárodní okruh se západem slunce zahalil do tmy, Toyota č. 5 se posunula na čtvrté místo, zatímco vůz č. 6 povyskočil na místo páté. Toto pořadí si vozy udržely po zbytek první poloviny závodu, kdy zároveň s nástupem tmy začala teplota vozovky pomalu klesat. Po překlopení závodu do druhé poloviny si oba monoposty TS050 Hybrid několikrát prohodily pořadí, v boxech i přímo na okruhu.
Porsche se startovním číslem 1 zůstávalo na třetí pozici nedosažitelné, a to i přes nepolevující snahu pilotů jedoucích ve vozech Toyota po celý zbytek závodu.
Po odmávnutí šachovnicovým praporkem projel Sébastien cílovou páskou na čtvrtém místě, tedy kolo za vítězným vozem Audi č. 8. O 38,685 sekund později jej následoval Mike, jenž tak zakončil frustrující víkend.
Nyní se tým soustředí na přípravy na sezónou 2017. Již je naplánován intenzivní program předsezónního testování s cílem včas odladit modernizovaný speciál TS050 Hybrid před úvodním závodem konajícím se 16. dubna na okruhu Silverstone.
Tyto přípravy de facto již začaly tuto neděli v Bahrajnu zkouškou obou vozů při testování nováčků šampionátu WEC, kdy se za volant TS050 HYBRID usadil nadějný pilot LMP2 Pipo Derani z brazilského Sao Paula.

Vyjádření k závodu:
Toshio Sato, prezident závodního týmu: „Od tohoto závodu jsme si slibovali více. Udělali jsme vše pro to, abychom se opět postavili na stupně vítězů, ale v porovnání s mimořádnými výkony vozů Audi jsme nebyli dostatečně rychlí. Byl to nejen poslední závod náročné sezóny, ale dnes jsme se také rozloučili se silným konkurentem. Souboj trojice továrních týmů v kategorii LMP1 nám bude chybět. Blahopřejeme Audi k tomu, že zakončilo své působení ve vytrvalostním šampionátu zaslouženým vítězstvím. Rovněž blahopřejeme pilotům Porsche č. 2 k zisku mistrovského titulu. Nyní se soustředíme na sezónu 2017, do které nastoupíme silnější a připravení bojovat v čele.“

TS050 HYBRID, vůz č. 5
(Anthony Davidson, Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima)
Závod: 4. místo, 200 kol, 6 zastávek v boxech.
Startovní rošt: 6. pozice; Nejrychlejší kolo: 1 min 42,867 s

Anthony Davidson (TS050 HYBRID, vůz č. 5): „Byl to pro nás frustrující závod. Dali jsme do toho vše, ale nebyli jsme dost rychlí, abychom mohli zaútočit na stupně vítězů. Je to smutné zakončení letošní sezóny, ale pro vůz č. 5 to nebyl právě šťastný rok, takže jsem rád, že je za námi. Chtěl bych pogratulovat nejen pilotům Porsche č. 2, ale i týmu Audi. Byla to působivá podívaná, která nastolila vysoký standard pro příští sezónu.“
Sébastien Buemi (TS050 HYBRID, vůz č. 5): „V rámci závěrečného závodu sezóny mám radost i za Audi, kterému se podařilo vybojovat první dvě místa. Nesmírně rádi bychom se postavili na stupně vítězů, ale dnes jsme zkrátka neměli to správné tempo. Doufali jsme, že náš vůz číslo 6 bude mít více příležitostí bojovat o titul v mistrovství pilotů, ale tento víkend k tomu prostě nedošlo.“

Kazuki Nakajima (TS050 HYBRID, vůz č. 5): „V první řadě smekám před piloty Porsche č. 2 a velká gratulace Audi pro jejich první a druhé místo. Pro nás to byl těžký závod, protože jsme neměli dostatečné tempo k boji na čele závodu. Vozy Audi byly prakticky nedosažitelné. Z vozu mám nicméně dobrý pocit a byl jsem s ním spokojený. Myslím, že jsme odvedli slušnou práci.“

TS050 HYBRID, vůz č. 6

(Stéphane Sarrazin, Mike Conway, Kamui Kobayashi)
Závod: 5. místo, 200 kol, 6 zastávek v boxech.
Startovní rošt: 5. pozice; Nejrychlejší kolo: 1 min 43,096 s

Stéphane Sarrazin (TS050 HYBRID, vůz č. 6): „Jsem smutný z toho, že sezónu zakončujeme bez zisku pódiového umístění. Byl to pro nás těžký závod. S vozem jsme si tentokrát nesedli. Audi odvedlo neuvěřitelnou práci, takže si zaslouží naše ocenění. Také blahopřejeme posádce Porsche č. 2. Od závodu v Mexiku jsme byli hodně rychlí, dosáhli jsme několika velmi dobrých výsledků a zlatým hřebem bylo vítězství ve Fuji. Celý tým odvedl skvělou práci. Za sebe přese všechno hodnotím tuto sezónu jako dobrou.“

Mike Conway (TS050 HYBRID, vůz č. 6): „Byl to opravdu náročný den. Čekali jsme, že to bude hodně těsné a budeme bojovat, ale Audi bylo tak silné, že to bylo až působivé. Blahopřejeme i klukům ze sestavy Porsche č. 2. V závěru závodu to začalo být hodně náročné kvůli velkému množství gumy zachycené na přední části vozu. Neměl jsem dostatečný záběr předních pneumatik. Tým může být v rámci letošní sezóny hrdý na řadu věcí, takže budeme vzpomínat na to dobré, co tento ročník přinesl.“

Kamui Kobajaši (TS050 HYBRID, vůz č. 6): „Blahopřejeme Audi k vítězství v posledním závodu v šampionátu WEC a samozřejmě i posádce vozu Porsche č. 2 k zisku titulu, takže bravo. Užili jsme si pěkné společné souboje v rámci celé sezóny až do posledního závodu, ale dnes jsme bohužel neměli dost štěstí. Je škoda končit pátým místem, avšak neměli jsme zde takové výkony, v jaké jsme doufali. Z průběhu závodu jsme byli frustrovaní, ale do další sezóny se vrátíme silnější.“

Poznámky pro redaktory:
Volně použitelné fotografie ve vysokém rozlišení zachycující motoristické aktivity TMG jsou médiím k dispozici na stránkách www.toyota-motorsport-photos.com.

O účasti týmu TOYOTA GAZOO Racing ve světovém šampionátu vytrvalostních soutěží (WEC):
Světového šampionátu vytrvalostních soutěží WEC se TOYOTA poprvé zúčastnila v roce 1983, kdy zahájila své dlouholeté aktivní angažmá ve vytrvalostních soutěžích. Od roku 1985 byly vozy TOYOTA nasazeny již v 17 závodech 24 hodin Le Mans, přičemž nejlepším umístěním bylo druhé místo ve čtyřech různých ročnících (1992, 1994, 1999 a 2013). V roce 2012 vstoupila TOYOTA do obnoveného světového šampionátu vytrvalostních soutěží WEC, kdy využila odborných zkušeností technického střediska TOYOTA Higashi-Fuji (zajišťuje vývoj hybridního hnacího ústrojí) s podporou společnosti TOYOTA Motorsport GmbH a jejího zázemí pro vývoj podvozku. Domovskou základnou multinárodního týmu je německý Kolín nad Rýnem, kde působí i konstruktéři z oddělení motorsportu a hybridních pohonů automobilky TOYOTA, kteří nové technologie a know-how následně uplatňují při vývoji sériově vyráběných modelů. Od roku 2012 získala TOYOTA celkem devět prvních startovních pozic a dokázala zvítězit v osmi závodech a vybojovala celkem 23 pódiových umístění. V roce 2014 tento tým získal mistrovský titul pro závodní jezdce i pohár konstruktérů s vozem TS040 HYBRID a o rok později TOYOTA oslavila 30 let od své první účasti na Le Mans. Společnost TOYOTA Motorsport GmbH spojuje působení v projektu WEC se svými dalšími aktivitami, jako jsou např. dodávky motorů pro světový rallyový šampionát v rámci návratu týmu TOYOTA do této kategorie, plánovaného na rok 2017, anebo zajišťování konstrukčních služeb a dalších aktivit soukromým zájemcům působícím v motorsportu.