Toyotanews.eu - Newsroom Toyota Central Europe

Rovanperä s Toyotou opět ovládl rychlé estonské cesty

24-07-2023

Kalle Rovanperä z týmu TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team si svojí bouřlivou jízdou dojel již potřetí za sebou pro jednoznačné vítězství na Rallye Estonsko, čímž ještě zvýšil své stávající vedení ve světovém rallyovém šampionátu FIA.

Rovanperä s navigátorem Jonnem Halttunenem se za volantem Toyoty GR YARIS Rally1 HYBRID na jedněch z nejrychlejších tratí WRC opět cítil ve svém živlu. I přes první startovní pozici spojenou s čištěním šotolinových cest zakončil pátek drobným náskokem před soupeři a následně byl již doslova neporazitelný a všem soupeřům ukázal záda.

Od soboty ráno až do závěrečné Power Stage v neděli odpoledne si připsal na konto hned 13 vítězných úseků za sebou – a stal se tak prvním jezdcem, kterému se v jednom podniku WRC podařilo zaznamenat tak dlouhou sérii nejrychlejších časů. Doposud nejúspěšnějším v tomto ohledu byl před 15 lety Sébastien Loeb v Německu.

Díky nejlepšímu času ve finálovém měřeném úseku (s náskokem 2 sekund) si zajistil druhé vítězství v této sezóně (celkově 52,7 s před nejbližším soupeřem), inkasoval maximálních 30 bodů, a zvýšil tak vedení v žebříčku soutěžních jezdců na 55 bodů. Toto vítězství je zároveň jeho desátým prvním místem ve WRC za dva roky od doby, kdy se na Rallye Estonsko 2021 stal historicky nejmladším vítězem podniku WRC.

Druhou příčku v bodování soutěžních jezdců si nadále drží Elfyn Evans, jenž společně s navigátorem Scottem Martinem zaznamenal druhý nejlepší čas v Power Stage a dojel celkově čtvrtý po napínavém souboji o třetí místo s Esapekkou Lappim (Hyundai) – za nímž zaostal o pouhých 7,3 sekundy. Takamoto Katsuta s navigátorem Aaronem Johnstonem dojeli celkově sedmí, pouhé 3 desetiny sekundy za šestým v pořadí. Vedení týmu TGR-WRT v mistrovství značek se zvýšilo na 57 bodů.

Citace:
Akio Toyoda (předseda týmu TGR-WRT)

„Před dvěma lety to bylo právě v Estonsku, kde Kalle, tehdy dvacetiletý, se stal nejmladším vítězem WRC v historii. Držitelem rekordu nejmladšího vítěze byl až do té doby Jari-Matti, který kdysi dokázal zvítězit ve 22 letech. A nyní 22letý Kalle má na kontě již 10 vítězství ve WRC. Rád bych mu poblahopřál i k tomu, že se stal nejmladším jezdcem s dvojciferným počtem vítězství ve sbírce. Již se těším, až mu opět někde budu moci nabídnout driftování donutů.

A samozřejmě musím poděkovat i Elfynovi a Scottovi, kteří pro tým vybojovali cenné body. Se třetím vozem továrního týmu do tohoto podniku dále nastupovali Takamoto a Aaron. Je mi líto, že se v sobotu museli potýkat se závadami elektriky, ale i tak se jim podařilo zajet celý závod ve stabilním tempu, a tým je tak díky nim opět silnější.

Tento víkend jsem fandil baseballovému týmu Toyota v hale Tokyo Dome, ale do Estonska namísto mne zavítal náš nový prezident Kodži Sato. Oba jsme celý víkend strávili podporou sportovců Toyoty a v obou případech jsme zvítězili. Tento víkend byl pro nás skutečně krásný.

Příští kolo WRC se pořádá v našem domovském městě Jyväskylä ve Finsku. Požádal jsem Jari-Mattiho, aby se tentokrát chopil volantu, a já tak měl pádný důvod být přímo na místě jako náhradní šéf týmu!

Co bych měl jako náhradní šéf týmu dělat? Ukázkovým příkladem pro mne byl tento víkend pan Sato. Vždy časně ráno zahájil den schůzkou s jezdci a techniky a pokaždé zůstával v servisním parku až do skončení večerního servisu. Očividně neustále komunikoval se členy týmu a vždy bojoval společně s celým týmem. I Jari-Matti jako šéf týmu vždy časně ráno přichází do servisního parku a nikdy si nenechá ujít ranní přivítání se všemi členy. Během Rallye Finsko je budu následovat, hodně s nimi komunikovat, a doufejme tak týmu pomohu.

Do Finska zamířím plně připraven, abychom jako tým dosavadní úspěšný trend z Keni a Estonska přenesli i do dalšího kola. Potřebujeme vyhrát. A vyhrajeme!“

Jari-Matti Latvala (šéf týmu)
„Kalle tuto rallye skutečně ovládl. Začínat v pátek jako první vůz na trati, v závěru dne jet na vedoucí pozici a poté být nejrychlejší ve všech úsecích v sobotu i v neděli, vyhrát Power Stage – to je zkrátka naprostá převaha. V rámci soutěžního kalendáře je to pro něj asi nejsilnější rallye, kde se musí cítit tak trochu jako na domácí půdě a kde si jízdu také nejvíce užívá. Vytěžil z ní skutečně maximum, což je pro obhajobu titulu skvělá zpráva. Byli jsme také svědky silného tlaku ze strany Elfyna, který předvedl solidní jízdu v Power Stage jako druhý nejrychlejší, čímž získal cenné body pro sebe i do bodování mistrovství značek, kde jsme tak zvýšili naše vedení. Bylo senzační mít tu tento víkend pana Sato a radovat se společně s ním. Nyní se již těšíme na domácí podnik našeho týmu ve Finsku, který se koná již za dva týdny a kde doufejme opět dokážeme zvítězit.“

Kalle Rovanperä (jezdec, vůz č. 69)
„Je to úžasný pocit dojet si pro 10. vítězství ve WRC právě zde v Estonsku, a navíc vyhrát tuto rallye potřetí v řadě. Tuto rallye považuji za velmi pěknou, vždy se mi moc líbí. Tento víkend byl mimořádný, protože jsme vyhráli všechny měřené úseky od soboty ráno až do konce. Myslím, že jsme hezky ukázali tempo i schopnosti našeho vozu, takže mám velkou radost. S Jonnem se nám podařilo udržovat toto vysoké tempo bez nějakých větších incidentů, přitom neustále tlačit na pilu, a i tak si jízdu užívat, což v rallye není vždy samozřejmost. Z vozu jsem měl dobrý pocit a mohl jsem si užívat pěkné úseky i krásnou podporu lidí kolem trati. Bylo také senzační následně hned po dojezdu a na stupních vítězů slavit s panem Sato – měl ohromnou radost.“

Elfyn Evans (jezdec, vůz č. 33)
„Po celý víkend jsme sváděli poměrně intenzivní souboj o pódiová umístění, a tak je přirozeně zklamáním, že to nakonec nevyšlo. Nechybělo nám extra moc, ale bohužel to o kousek uteklo. V pátek určitou chvíli trvalo, než mi to úplně sedlo, a tak myslím, že tam došlo k největším škodám ohledně našeho postavení na trati pro celý zbytek rallye. Dobrou práci odvedl Kalle, kterému se podařilo víkend ovládnout. S naším výsledkem mohu těžko být spokojen, ale odnesli jsme si pár cenných bodů z Power Stage i závodu jako takového. Také je to dobré zahřívací kolo před Rallye Finsko, a tak budeme celý příští týden pilně pracovat na tom, abychom tam předvedli lepší výsledek.“

Takamoto Katsuta (jezdec, vůz č. 18)
„Tento víkend mi osobně přinesl nějaká pozitiva a několik negativ. Bylo pěkné zakončit rallye bez nějakých chyb nebo incidentů, takže víkend jako celek proběhl docela hladce. Ale na mnoha místech mi chyběla rychlost, a na tom tedy musím před příštím podnikem zapracovat. Zpočátku jsem s tím trochu zápasil, ale o něco později se pocit už zlepšoval, ale i tak jsem chtěl předvést vyšší tempo, takže se svými výsledky spokojen být nemohu. Budu se snažit brát to z pozitivní stránky, analyzovat, jak jsme si zde vedli, a před Rallye Finsko se pokusit o zlepšení. Gratulace Kallemu, Jonnemu i celému týmu k vítězství.“

KONEČNÉ VÝSLEDKY, ESTONSKÁ RALLYE
1 Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) 2 hod 36 min 3,1 s