Toyotanews.eu - Newsroom Toyota Central Europe

ŠEST HODIN FUJI: Titul světového šampiona pro tým TOYOTA GAZOO Racing po vítězství v závodu Fuji

11-09-2023

TOYOTA GAZOO Racing si v napínavém závodu Šest hodin Fuji na domácí půdě dojel pro první dvě místa, čímž si v předposledním kole světového šampionátu vytrvalostních soutěží FIA 2023 zajistil titul mistra světa mezi továrními týmy.

Mike Conway, Kamui Kobajaši a José María López s vozem GR010 HYBRID č. 7 v impozantním souboji hypercarů zvítězili nad posádkou Porsche, získali maximální bodový příděl, a potvrdili tak pátý mistrovský titul týmu TOYOTA GAZOO Racing ve světovém šampionátu značek.

Sébastien Buemi, Brendon Hartley a Ryo Hirakawa s vozem GR010 HYBRID č. 8 před davem 54 700 fanoušků završili dokonalý výsledek v podobě druhého místa s odstupem pouhých 39,119 s.

Vzhledem ke čtvrtému vítězství vozu č. 7 v roce 2023 je světový šampionát soutěžních jezdců před sedmým a posledním kolem stále otevřený, neboť posádka osmičky nyní vede s náskokem 15 bodů, přičemž na jezdce stále čeká bodový zisk až 39 bodů.

První dvě místa po zajištění první startovní řady v kvalifikacích rozhodně neodráží celý příběh stojící za neuvěřitelně těsným soubojem na čele, kdy byly vozy GR010 HYBRID nuceny proplétat se soutěžním polem až do páté hodiny závodu, než se konečně ujaly vedení.

Mike se po startu propadl na třetí místo, zatímco Sébastien po střetu s vozem Ferrari č. 50 v chaotické situaci v první zatáčce skončil až na šestém místě soutěžního pole. Když byl po výjezdu safety caru hned v prvním kole závod obnoven, Mike při souboji o druhou pozici nuceně opustil trať a propadl se na čtvrté místo, zatímco Sébastien předjetím Cadillacu č. 2 získal pátou pozici.

Ze vzrušujícího souboje týmů TOYOTA GAZOO Racing a Ferrari, favoritů na titul světového šampiona, vzešly vítězně vozy GR010 HYBRID. Mike a Sébastien se probojovali přes dvojici vozů Ferrari, a když vedoucí šestka Porsche po první hodině zajížděla do boxů natankovat, vůz č. 7 vedl před osmičkou.

Tlak na čele vzrostl po první výměně jezdců přibližně po dvou hodinách závodu. José okamžitě zajel nejrychlejší kolo závodu a během svého napínavého úseku se těsně přiblížil k Porsche č. 6, zatímco zezadu se přibližoval Ryo s osmičkou na třetí pozici.

José neúnavně čekal na příležitost k předjetí vedoucí vozu a brzy díky sérii velmi rychlých kol s Ryem za volantem dělila první trojici vozů pouhá sekunda; následně Ryo překonal i Josého a v závěru čtvrté hodiny závodu se svým odvážným manévrem ujal vedení.

O několik minut později po poslední výměně jezdců se vedení ujal Brendon, zatímco Kamui v závěsu jel na druhém místě. Kamui vedl nejrychlejší vůz na trati, rychle se chopil vedení, a ještě zvýšil náskok před Brendonem, který v poslední hodině závodu odrážel krátký tlak Porsche č. 6.

Poslední část závodu kontroloval Kamui, jenž po 229 kolech projel cílem za mávání šachovnicovým praporkem, čímž potvrdil deváté vítězství týmu TOYOTA GAZOO Racing z 10 závodů na okruhu Fuji Speedway a současně prodloužil zdejší vítěznou sérii týmu, sahající až do roku 2016. Brendon s osmičkou projel cílovou rovinkou na druhém místě.

K oslavě těžce nabytého vítězství a mistrovského titulu na stupních vítězů se připojil i Koji Sato, prezident Toyoty a předseda týmu TOYOTA GAZOO Racing Europe, jenž měl tento víkend vedení týmu na starosti. Sezónu uzavře 4. listopadu závod 8 hodin Bahrajnu.

Kamui Kobajaši (šéf týmu a jezdec, vůz č. 7): „První dvě místa sice byla naším cílem, ale nebylo to snadné, ani přes naše skvělé tempo. Díky týmu za tvrdou práci a také díky Toyotě a našim partnerům, kteří do toho šli s námi. Měl jsem ohromnou radost z tolika vlajek týmu TOYOTA GAZOO Racing kolem celé trati; takovou podporu fanoušků upřímně oceňuji. Byl to těžký závod, zejména po startu, kdy jsme se o několik míst propadli. Bylo to náročné předjíždět zde hypercary, a snadné nebylo ani předjíždět vozy zaostávající o kolo, ale vypořádali jsme se s tím dobře, udělali jsme vše potřebné a tým jezdcům skutečně pomohl. Máme velkou radost ze zisku titulu na domácí půdě. V této sezóně to byla opravdu výzva, ale měli jsme rychlý vůz a silný tým, nedělali jsme chyby a jezdci odvedli skvělou práci. Naším prvním cílem bylo získat mistrovský titul mezi značkami, což oslavíme. Dalším krokem je titul pro závodní jezdce. Náš vůz počtem bodů trochu zaostává, ale zapracujeme na tom a v Bahrajnu do toho dáme vše.“

Mike Conway (jezdec, vůz č. 7): „Pro tým je to velký den. Přijeli jsme s nadějí na první dvě místa, abychom uzavřeli šampionát továrních týmů, což se podařilo. Nebylo to snadné, souboje byly tvrdé a museli jsme se opravdu rvát o pozice, ale je dobré dosáhnout takového výsledku. José a Kamui odvedli úžasnou práci. Pro všechny z nás to byl těžký závod a zažili jsme chvíle, kdy jen těžko šlo předjíždět. Vypadalo to, že naše tempo je podobné jako u Porsche, takže bylo jasné, že se s tím musíme poprat. Museli jsme počkat na vhodnou příležitost, ale jakmile Kamui poodjel, už to bylo OK. Všechno osazenstvo i technici mají za sebou hvězdnou práci, nejen tento víkend, ale po celou sezónu. Blahopřejeme všem z TOYOTA GAZOO Racing k mistrovskému titulu mezi značkami a nyní se ještě v Bahrajnu pokusme získat titul pro závodní jezdce.“

José María López (jezdec, vůz č. 7): „Je to dobrý pocit vyhrát Fuji, naše čtvrté vítězství po sedmičku v tomto neuvěřitelném roce. Mám také radost za celý tým ze zisku mistrovského titulu mezi značkami. Blahopřeji týmu zde v Japonsku, v Higashi-Fuji, i Kolíně nad Rýnem; je to výsledek velkého počtu lidí, kteří za tímto projektem stáli. Jsem hrdý na to, že mohu být součástí této skupiny. Kamui a Mike odjeli úžasný závod. Se svojí jízdou jsem celkem spokojen, ale předjet Porsche bylo těžké a moje přední obutí to nakonec vzdalo. Důležité bylo udržet se dostatečně blízko, aby se Kamui opět mohl pustit do boje. Měl tempo, a jakmile se dostal na čelo, už se neohlížel. Mistrovství jezdců je zatím stále otevřené, takže se již těším na Bahrajn.“

Sébastien Buemi (jezdec, vůz č. 8): „Je to dokonalý týmový výsledek, všichni odvedli skvělou práci a nyní se již můžeme radovat z vítězství ve světovém šampionátu značek. Závod byl opravdu těsný; jsem si jist, že se to fanouškům líbilo. Náš vůz se na startu trochu propadl a poté jsme ztratili čas v souboji s ostatními hypercary, tak jsme se rozhodli trochu šetřit palivem. Poté Ryo zajel velmi dobrý úsek, abychom se opět zapojili do boje, ale sedmička jela zkrátka úžasně, takže jim blahopřejeme.“

Brendon Hartley (jezdec, vůz č. 8): „První dvě místa pro tým před našimi domácími fanoušky a zisk titulu mistra světa. To byla dnešní mise, která se skvěle vydařila. Oba vozy se v prvním kole propadly, takže to byl souboj opět se dostat na první a druhou pozici, což se podařilo díky ohromnému úsilí celého týmu. Kamui měl nakonec trochu lepší tempo, které jsme nedokázali srovnat, takže musíme prozkoumat, kam se ta rychlost poděla. Sedmička zajela velmi dobrý závod, a toto vítězství si proto zaslouží.

Ryo Hirakawa (jezdec, vůz č. 8): „Poté, co jsme do toho dali vše, jsme dosáhli toho nejlepšího možného výsledku na domácí půdě. Byl to velký boj a nebylo to snadné. Naše posádka je samozřejmě trochu zklamaná, že jsme tento závod nevyhráli, ale celkově máme velkou radost ze zisku prvních dvou míst. Je úžasné získat titul mezi značkami a náš výsledek je dobrý i pro mistrovství jezdců. Již zbývá jen jeden závod, a tak doufejme dosáhneme stejného výsledku i v Bahrajnu.“