Toyotanews.eu - Newsroom Toyota Central Europe

Tým TOYOTA GAZOO RACING má za sebou trénink a první kvalifikaci na Le Mans

16-06-2016

Přípravy závodního týmu TOYOTA GAZOO Racing před 84. ročníkem podniku 24 hodin Le Mans začaly ve středu jízdami na okruhu Circuit de la Sarthe. Tým absolvoval trénink a první kvalifikaci na slavný závod.

Po několika dnech posledních příprav před třetím kolem letošního světového šampionátu vytrvalostních soutěží FIA (WEC) oba vozy TS050 HYBRID konečně svižně vyrazily na trať, tentokrát v rámci čtyřhodinového tréninku, na nějž navázala první kvalifikace.

Převážná část středečních aktivit byla věnována poslednímu dolaďování vozů TS050 HYBRID a to především kvůli přesnému nastavení pro samotný závod. Oba vozy potvrdily svůj potenciál novým rekordním časem na okruh od doby návratu Toyoty na Le Mans v roce 2012.

Tento úspěch si připsal Stéphane Sarrazin s vozem č. 6, v němž jej za volantem střídají Mike Conway a Kamui Kobayashi. Posádka si tak prozatím vybojovala třetí pozici na startovním roštu, jedno místo před vozem č. 5, v němž pojedou Anthony Davidson, Sébastien Buemi a Kazuki Nakajima.

Dešťové přeháňky během odpoledního tréninku umožnily otestovat všechny typy obutí Michelin, což poskytlo cenné informace o jejich chování za nejrůznějších podmínek na trati. Hlavním úkolem týmu bylo doladění aerodynamiky a mechanických komponentů.

Plodné odpoledne bohužel předčasně přerušil Stéphanův náraz do mantinelu v pozdější fázi tréninku, kdy došlo k poškození přední části karoserie. Mechanici v boxech následně během pauzy usilovně pracovali na tom, aby vůz č. 6 byl plně připraven ještě před zahájením kvalifikace.

O pozici na startovním roštu okruhu Circuit de la Sarthe o délce 13 629 m se utkalo celkem 60 vozů. Během kvalifikace se museli jezdci vyrovnat se silným provozem, nicméně trať po celé dvě hodiny zůstala suchá.

Vůz TS050 HYBRID podobně jako během testovacího dne 5. června prokázal výrazné zlepšení oproti roku 2015, konkrétně nejlepším časem na okruh, který zajel o 2,806 s rychleji než v nejlepším okruhovém čase Toyoty během loňské kvalifikace, a to i přes 10% snížení spotřeby paliva dle nejnovějších předpisů.

Kvalifikace pokračuje ve dnes dvěma dalšími dvouhodinovými jízdami (v 19:00 a 22:00). O pozici na startovním roštu rozhoduje absolutně nejrychlejší čas na okruh dosažený v některé z kvalifikačních jízd.

TS050 HYBRID vůz č. 5 (Anthony Davidson, Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima)
Volná tréninková jízda: 5. místo (3 min 24,031 s), 40 kol
Kvalifikace č. 1: 4. místo (3 min 21,903 s), 27 kol

Anthony Davidson: „Z vozu jsem dnes měl velmi dobrý pocit. Během kvalifikace se mi nepodařilo zajet žádný čistý okruh, takže čas nebyl tak rychlý, jak by mohl být. Ale klíčový je samotný závod. To je to nejdůležitější. Cítím, že máme správně vyváženou směs obou obutí, takže jsem spokojený a závod vidím optimisticky.“

Sébastien Buemi: „Bylo to mnohem lepší než vloni. Byli jsme dobře připraveni a odvedli jsme dobrou práci, takže mám radost, jak se vše vyvedlo. Doufejme, že nastavení dokážeme ještě zlepšit. Usilovně pracujeme na tom, aby náš vůz byl před závodem co nejsilnější.“

Kazuki Nakajima: „Myslím, že v obou trénincích vše dopadlo dobře. Při tréninku během dne jsme jeli dobře a dlouhodobě vykazovali velmi slušné tempo. V nočních hodinách to bylo obtížné kvůli provozu, takže je to trochu těžší soudit. Musíme se podívat na všechna data a zjistit, kde dosáhnout zlepšení, ale celkově jsem s vozem velmi spokojen.“

TS050 HYBRID vůz č. 6 (Stéphane Sarrazin, Mike Conway, Kamui Kobayashi)
Volná tréninková jízda č. 1: 4. místo (3 min 23,158 s), 42 kol
Kvalifikace č. 1: 3. místo (3 min 20,737 s), 30 kol

Stéphane Sarrazin: „Večer to byla zajímavá jízda po mé chybě během tréninku. Moc děkuji mechanikům, kteří odvedli skvělou práci, aby vůz byl před kvalifikací připravený. Je to především jejich zásluha, že jsme neztratili žádný čas. Z vozu mám před závodem dobrý pocit. Stále jej potřebujeme trochu doladit, ale již jsme blízko.“

Mike Conway: „Stéphane zajel čisté kolo, a tak je pěkné být v první trojce. Vůz je skvěle vyvážený a zdá se, že máme velice dobrý závodní stroj. Vypadá to dobře, pouze musíme zapracovat na pár detailech, abychom byli připraveni. Musíme tvrdě zapracovat, abychom ve čtvrtek co nejvíce vylepšili náš čas na okruh a docílili optimálního závodního nastavení.“

Kamui Kobayashi: „S dnešním průběhem jsem velmi spokojený. Tým usilovně pracoval na tom, abychom byli na tento týden řádně připraveni a dosáhli jsme tak slušného pokroku. Máme spoustu dat, což nám během závodu pomůže. V nočních jízdách jsem odjel dlouhou štaci. Provoz byl silný, ale jsem spokojen s tím, jak to probíhalo.“

Poznámky pro redaktory:
Volně použitelné fotografie ve vysokém rozlišení zachycující motoristické aktivity TMG jsou médiím k dispozici na stránkách www.toyota-motorsport-photos.com.

O účasti týmu TOYOTA GAZOO Racing ve světovém šampionátu vytrvalostních soutěží (WEC):
Světového šampionátu vytrvalostních soutěží WEC se TOYOTA poprvé zúčastnila v roce 1983, kdy zahájila své dlouholeté aktivní angažmá ve vytrvalostních soutěžích. Od roku 1985 byly vozy TOYOTA nasazeny již v 17 závodech 24 hodin Le Mans, přičemž nejlepším umístěním bylo druhé místo ve čtyřech různých ročnících (1992, 1994, 1999 a 2013). V roce 2012 vstoupila TOYOTA do obnoveného světového šampionátu vytrvalostních soutěží WEC, kdy využila odborných zkušeností technického střediska TOYOTA Higashi-Fuji (zajišťuje vývoj hybridního hnacího ústrojí) s podporou společnosti TOYOTA Motorsport GmbH a jejího zázemí pro vývoj podvozku. Domovskou základnou multinárodního týmu je německý Kolín nad Rýnem, kde působí i konstruktéři z oddělení motorsportu a hybridních pohonů automobilky TOYOTA, kteří nové technologie a know-how následně uplatňují při vývoji sériově vyráběných modelů. Od roku 2012 získala TOYOTA celkem devět prvních startovních pozic a dokázala zvítězit v osmi závodech a vybojovala celkem 23 pódiových umístění. V roce 2014 tento tým získal mistrovský titul pro závodní jezdce i pohár konstruktérů s vozem TS040 HYBRID a o rok později TOYOTA oslavila 30 let od své první účasti na Le Mans. Společnost TOYOTA Motorsport GmbH spojuje působení v projektu WEC se svými dalšími aktivitami, jako jsou např. dodávky motorů pro světový rallyový šampionát v rámci návratu týmu TOYOTA do této kategorie, plánovaného na rok 2017, anebo zajišťování konstrukčních služeb a dalších aktivit soukromým zájemcům působícím v motorsportu.