Toyotanews.eu - Newsroom Toyota Central Europe

Tým TOYOTA GAZOO Racing skončil na Rallye Dakar 2021 celkově druhý

18-01-2021

Poslední, dvanáctá etapa o délce 200 km mezi městy Yanbu a Džidda v Saudské Arábii završila závod Rallye Dakar 2021. Zvítězil v ní Carlos Sainz s vozem MINI. Jako druzí dojeli Nasser Al-Attiyah a Mathieu Baumel z týmu TOYOTA GAZOO Racing s odstupem přes dvě minuty za vítěznou posádkou.

To zároveň stačilo na druhé místo celkového pořadí. Posádku vozu Toyota Hilux po 4400 kilometrech dělilo od vítěze Stéphaneho Peterhansela ve voze MINI pouhých 13 minut a 51 sekund.

• 2. místo v etapě: Al-Attiyah/Baumel
  • 2. místo celkového pořadí: Al-Attiyah/Baumel
  • 8. místo celkového pořadí: De Villiers/Haro
  • 21. místo celkového pořadí: Variawa/Murphy

„Je to pro nás úžasný výsledek, jelikož Toyota Hilux opět zvítězila v kategorii čtyřkolek,“ uvedl Al-Attiyah po dojezdu do Džiddy. „Jsem opravdu hrdý na náš tým a rád bych poděkoval všem členům týmu TOYOTA GAZOO Racing za usilovnou práci, díky níž jsme dospěli až sem.“

Pro veterána Giniela de Villierse se španělským navigátorem Alexem Harou se závod proměnil ve velmi těžký boj poté, co ztratili spoustu času kvůli počátečním problémům s navigací. Jejich strasti též znásobily dva tucty defektů během celého závodu, ale je nutné zdůraznit, že uvedená dvojice se ani na chvilku nevzdala a s Toyotou Hilux neustále tlačila až na hranicích možného. Jejich úsilí bylo odměněno etapovým vítězstvím, nicméně v závěru to stačilo jen na 8. místo celkového pořadí.

„Upřímně, Dakar 2021 byl pro nás trochu zklamáním,“ uvedl De Villiers po skončení závodu. „Od začátku zkrátka nic nevycházelo. Zaznamenali jsme celkem 24 defektů včetně posledního ještě dnes a v průběhu závodu jsme také několikrát měli potíže s navigací. Také nám jednou praskla boční hřídel, takže jsme ztratili spoustu času. Byla to opravdu těžká rallye, ale dojet na Dakaru až do cíle je vždy dobrý pocit. Nikdy jsme se nevzdali a Hilux je bezpochyby silným vozem. To ukázal Nasser s pěti etapovými vítězstvími, ale i my jsme si pro jedno pěkné dojeli. Rád bych poblahopřál Stéphanemu k jeho čtrnáctému vítězství na Dakaru, které je současně osmým v kategorii automobilů – to je úžasný úspěch. Co se nás týče, příští rok se vrátíme a opět budeme bojovat.“

Shameer Variawa a Dennis Murphy dosáhli výsledku, který jim vykouzlil úsměv na tváři. Oba úspěšně dokončili první Dakar v tomto složení a dojeli si pro 21. místo celkového pořadí. Pro Variawu to byl sladký návrat po pokusu v roce 2019, kdy tento byznysmen musel přibližně v polovině závodu odstoupit. Variawa s Murphym tentokrát dojeli s Toyotou Hilux až do cíle a po cestě posbírali několik hodnotných výsledků.

„Ještě jsme to úplně nevstřebali. Dvanáct dnů závodění plných vzestupů a pádů,“ komentoval Variawa. „Zpočátku jsme měli potíže, ale ty jsme překonali a nepřestávali tlačit na pilu. A již jsme v cíli rallye, ačkoli jsme ještě v poslední etapě zaznamenali další defekt. Je to skvělý pocit dojet při druhém pokusu na Dakaru až do cíle. Tentokrát to bylo s týmem TOYOTA GAZOO Racing, což je ještě lepší.“

Celkově tým zaznamenal šest etapových vítězství a Yazeed Al Rajhi přispěl Toyotě ještě dvěma dalšími. Jediné mechanické závady, které jsme s Toyotou Hilux zaznamenali, byly dvě prasklé boční hřídele, které posádky opravily přímo na místě. To je důkazem robustnosti vozu, který se opět osvědčil jako stroj do každého terénu.

Jedinou studenou sprchou připravila týmu nehoda, kvůli které byli Henk Lategan a Brett Cummings nuceni v 5. etapě závodu odstoupit. Uvedená posádka měla v závodu pomalejší rozjezd, ale postupně se ve 3. a 4. etapě prokousávala kupředu startovním polem, čímž prokázala svoji schopnost čelit těm nejlepším. Postup jezdců však náhle skončil, když v úvodu 5. etapy vjeli do příkopu, a přestože Toyota Hilux nebyla vážně poškozena, Lategan utrpěl středně závažné poranění ramene a musel být letecky převezen do nemocnice. Dvojnásobní vítězové národního cross-country šampionátu Jihoafrické republiky (SACCS) strávili zbytek závodu ve stopách rallye, aby získali co nejvíce poznatků v rámci příprav na příští start v nejtěžším automobilovém závodu světa.

„V první řadě bych chtěl jménem celého týmu TOYOTA GAZOO Racing Dakar vyjádřit nejhlubší soustrast rodině a přátelům Pierreho Cherpina,“ uvedl šéf týmu TOYOTA GAZOO Racing Glyn Hall po skončení závodu v Džiddě, „jenž nás navždy opustil následkem nehody na motocyklu, kterou utrpěl dříve v závodu. Jeho skon je smutnou připomínkou nebezpečí, kterým čelíme jako závodní jezdci i navigátoři, nicméně jeho duch bude i nadále žít v posádkách, které budou stále bojovat o vítězství a pouštět se do nebezpečí na závodech jako Dakar. Letošní závod nám přinesl radost v podobě mnoha etapových vítězství, ať již týmu TOYOTA GAZOO Racing nebo Toyoty jako značky. Jsem nesmírně hrdý na vše, čeho jsme zde letos dosáhli, a ani nemohu slovy vyjádřit poděkování Nasserovi a Mathieumu za jejich bojovného ducha a houževnatost.“

„Totéž platí pro Giniela a Alexe, jakožto i Shameera a Dennise, kteří se ani na chvilku nevzdávali a neustále posouvali hranice své vlastní vytrvalosti i naší nezlomné Toyoty Hilux. Závod jsme sice nevyhráli, ale bojovali jsme statečně a na tým jsem hrdý.“