Toyotanews.eu - Newsroom Toyota Central Europe

Latvala vyhrál Švédskou rallye a je v čele průběžného pořadí šampionátu

13-02-2017

Poprvé od Čínské rallye v roce 1999 vyhrála Toyota soutěž Mistrovství světa v rallye FIA, a to již při druhé účasti nového speciálu Yaris WRC. Jari-Matti Latvala udržel vedení po sobotní superspeciální zkoušce, ve které se dostal do čela, když do té doby vedoucí jezdec poškodil řízení svého vozu. Latvala vyhrál všechny tři nedělní rychlostní zkoušky, zvýšil svůj náskok a nakonec do cíle dojel pro první rallyový triumf týmu TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team. Díky vítězství v závodě se Latvala dostal rovněž do čela Poháru jezdců.

Juho Hänninen se v nedělní etapě vyhnul všem nástrahám, a postaral se tak o zisk dalších bodů do hodnocení továrních týmů. Díky tomu se tým TOYOTA GAZOO Racing vyhoupl na druhou pozici Poháru konstruktérů. Latvala díky svému 17. vítězství v kariéře, čtvrtému ve Švédsku a prvnímu od triumfu v Mexiku v roce 2016 kraluje v Poháru jezdců. Jari-Matti o víkendu nenašel přemožitele celkem v šesti rychlostních zkouškách: RZ1, RZ4, RZ13, RZ16, RZ17 a RZ18.

Latvala odstartoval do závěrečné etapy s náskokem pouhých 3,8 s před svým nejbližším pronásledovatelem, ale zajel nejrychlejší čas ve všech třech erzetách (včetně závěrečné power stage), a získal tak velmi cenné a emotivní vítězství, když během celého dne nezaznamenal žádné problémy. Hänninen skončil na 23. místě a pokračuje v testování nastavení svého vozu pro další soutěže.

Příští, v pořadí třetí, zastávkou světového rallyového šampionátu se ve dnech 9. -12. března stane Mexická rallye. Jezdci se tak letos poprvé představí na šotolině a budou se muset vypořádat s vysokými teplotami a rychlostními zkouškami ve vysokých nadmořských výškách, což na nedostatku kyslíku pocítí především motory. Pro tým TOYOTA GAZOO Racing to bude další zbrusu nová výzva.

12. Juho Hänninen 3

Pohár továrních týmů světového rallyového šampionátu FIA 2017 po dvou podnicích:
1 M-Sport World Rally Team 73
2 Toyota Gazoo Racing WRT 53
3 Hyundai Motorsport 40
4 Citroen Total Abu Dhabi World Rally Team 26

Vyjádření týmu:
Akio Toyoda (prezident týmu):
„Vyhrát po 17leté pauze soutěž Mistrovství světa v rallye je nádherný pocit. Vždy jsem se na tento okamžik těšil, ale nikdy by mě nenapadlo, že přijde tak brzy. Chtěl bych moc poděkovat každému členovi našeho týmu i všem našim fanouškům, kteří čekali na náš návrat a podělili se s námi o svou radost. Rád bych zmínil rozhovor, který jsme vedli s Tommim a Jarim-Mattim před startem Švédské rallye na téma „komunikace s auty“. Jari-Matti mi říkal, že se vždy snaží s auty láskyplně komunikovat a opatrně je řídit. Tommi zase zmínil, že ví, jak by auta mohla jet rychleji, protože je jednoduše miluje. Jejich slova plná lásky k autům se mě velmi dotkla, protože cítím to samé. Proto nám všem přeji, abychom si tyto pocity i nadále užívali, abychom společně čelili všem přicházejícím výzvám a abychom z Yarisu WRC dokázali udělat ještě lepší auto.“

Tommi Makinen (šéf týmu):
„Je velmi těžké najít slova, kterými bych popsal, co právě teď cítím. Co právě teď my všichni cítíme. Monte Carlo skončilo nečekaným úspěchem, ale toto naprosto předčilo všechna naše očekávání. Samozřejmě nám k tomuto vítězství dopomohlo štěstí, ale také je to obrovská poklona talentu Jariho-Mattiho a společné práci celého týmu, kterou odvedl ve Finsku, Německu a Japonsku. Je to neuvěřitelný pocit a já chci poděkovat všem, kteří se na jeho uskutečnění podíleli – především našemu prezidentovi, panu Toyodovi, který v nás nepřestával věřit, Jarimu-Mattimu, Miikovi, Juhovi a Kajovi. Dnešní den je naprosto výjimečný a všichni si ho budeme dlouho pamatovat, ale musíme teď zůstat stát nohama na zemi a pokračovat ve tvrdé práci jako doposud.“

Jari-Matti Latvala (jezdec, vůz č. 10)
„Jsem moc šťastný. Teprve druhá soutěž nového týmu a nového auta skončila vítězstvím – opravdu nemám slov. Myslím, že jsem dnes zajel nejlepší power stage v životě. Mockrát děkuji celému týmu. Teď máme obrovskou motivaci, abychom takto pokračovali i nadále. Už se nemůžu dočkat, až dorazíme do Mexika. Je fantastické, že jsme vyhráli, ale zároveň mi je moc líto Thierryho Neuvilla, který o vedení přišel v sobotní superspeciální zkoušce. Já sám jsem byl v podobné situaci, takže velmi dobře vím, jak se teď musí cítit. Víme, že jsme měli štěstí, takže musíme pokračovat ve vylepšování a společně dál kráčet za naším cílem.“

Juho Hänninen (jezdec, vůz č. 11)
„Jsem velmi šťastný a také velmi pyšný na to, že mohu být součástí tohoto týmu odhodlaných a tvrdě pracujících lidí. Toto je pro všechny úžasný výsledek. Z našeho pohledu jsme se po celou soutěž snažili napravit naši páteční chybu. Absolvovali jsme spoustu užitečných testů a já jsem strávil další čas za volantem, takže autu opět o něco více věřím.“