TOYOTA GAZOO Racing i Kalle Rovanperä z większą przewagą w mistrzostwach świata

Dwie załogi w Toyotach GR Yaris Rally1 stanęły na podium Rajdu Finlandii, ósmej rundy rajdowych mistrzostw świata. Kalle Rovanperä umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji kierowców, a zespół TOYOTA GAZOO Racing powiększył przewagę w klasyfikacji producentów.

Rajd Finlandii potwierdził swoją renomę jako najszybsza runda w kalendarzu WRC. Pod względem średniej prędkości, tegoroczna edycja była czwartą najszybszą w historii. Impreza, rozgrywana na szutrowych drogach w okolicach miasta Jyväskylä, nieopodal siedziby zespołu TOYOTA GAZOO Racing, potwierdziła, jak dobrym autem jest GR Yaris Rally1. W czołowej szóstce znalazły się aż cztery takie auta, a dwie załogi stanęły na podium. Co więcej, GR Yarisy Rally1 były najszybsze na 15 z 22 przeprowadzonych odcinków specjalnych.

Kalle Rovanperä i jego pilot Jonne Halttunen zajęli drugie miejsce ze stratą niespełna 7 sekund, a także wygrali dodatkowo punktowany Power Stage. Dzięki temu młody Fin powiększył przewagę w klasyfikacji kierowców do aż 94 punktów na pięć imprez przed końcem sezonu. „To była trudna walka, ale jesteśmy zadowoleni z tego weekendu. Jazda po zwycięstwo nie byłaby możliwa bez podjęcia jeszcze większego ryzyka, ale to nie było koniecznie. Przyjemnie byłoby wygrać w swojej ojczyźnie, ale jestem dumny z tego, co osiągnęliśmy” – podsumował Rovanperä.

Na trzecim miejscu Rajd Finlandii ukończyli Esapekka Lappi i Janne Ferm, którzy na metę imprezy wjechali w goglach i bez przedniej szyby. Na przedostatnim odcinku specjalny dachowali, ale zdołali doraźnie naprawić auto i dowieźć ważne punkty dla zespołu. Na czwartej lokacie finiszowali Elfyn Evans i Scott Martin, a szóstą pozycję zajął duet Takamoto Katsuta – Aaron Johnston, reprezentujący barwy zespołu TGR WRT Next Generation.

„Oczywiście, że jesteśmy trochę rozczarowani tym, że nie udało nam się wygrać, ale weekend mieliśmy dobry. Dwa auta znalazły się na podium, w czołowej szóstce mieliśmy aż cztery GR Yarisy Rally1. Kalle pojechał bardzo mądrze, był blisko zwycięstwa, ale mistrzostwo świata jest ważniejsze od pojedynczych wygranych. Ogromny szacunek dla Esapekki za to, że dowiózł auto do mety na trzecim miejscu” – powiedział Jari-Matti Latvala, szef zespołu.

TOYOTA GAZOO Racing po Rajdzie Finlandii ma już 88 punktów przewagi nad kolejnym zespołem w klasyfikacji producentów. Do końca sezonu pozostało pięć imprez. Najbliższa to rozgrywany na asfaltowych drogach Rajd Belgii (19-21 sierpnia).