Pierwsze i drugie miejsce dla TOYOTA GAZOO Racing w Rajdzie Nowej Zelandii. Rovanperä najmłodszym mistrzem WRC

Kalle Rovanperä został najmłodszym w historii zdobywcą tytułu mistrza WRC. W wieku zaledwie 22 lat i jednego dnia kierowca zespołu TOYOTA GAZOO Racing razem z pilotem Jonne Halttunenem wygrał rajd Nowej Zelandii i został rajdowym mistrzem świata 2022. Startujący GR Yarisem Rally1 Rovanperä wywalczył tytuł w swoim trzecim sezonie startów w WRC. Fiński zawodnik jest o ponad pięć lat młodszy od poprzedniego rekordzisty Colina McRae, który został mistrzem WRC w 1995 roku.

Sezon 2022, w którym Kalle Rovanperä został liderem zespołu Toyoty, to pierwszy rok obowiązywania nowych regulacji Hybrid Rally1. W Nowej Zelandii za kierownicą GR Yarisa Rally1 Rovanperä zaliczył szóste zwycięstwo w sezonie. Fin prowadzi w klasyfikacji kierowców od lutego, kiedy wygrał w Rajdzie Szwecji, drugiej rundzie w tegorocznym kalendarzu. Mistrzowski tytuł zdobył, mając przed sobą jeszcze dwa ostatnie rajdy.

Jest to ósmy tytuł mistrza kierowców WRC w dorobku Toyoty i czwarty, odkąd marka powróciła do rajdowych mistrzostw świata w 2017 roku. Kalle Rovanperä jest pierwszym utytułowanym fińskim kierowcą od 20 lat i pierwszym, który zdobył najwyższe trofeum, prowadząc samochód zbudowany w Finlandii.

Rovanperä wyróżniał się w sezonie wyjątkowo szybką jazdą w trudnych warunkach pogodowych. Ta umiejętność miała także kluczowe znaczenie dla jego zwycięstwa w Nowej Zelandii, gdzie kierowcy WRC po raz pierwszy od dekady mierzyli się z gładkimi szutrowymi drogami. Po najdłuższym, piątkowym etapie figurował na czwartym miejscu, a w deszczową sobotę objął prowadzenie z prawie półminutową przewagą.

W niedzielę ostatnie cztery odcinki również zostały rozegrane w deszczu, ale zawodnik Toyoty utrzymał prowadzenie i w kończącym rajd Power Stage’u zanotował najlepszy czas. Był to jego siódmy wygrany Power Stage w tym sezonie.

Wielokrotny mistrz WRC Sébastien Ogier z pilotem Benjaminem Veillasem zajęli w Nowej Zelandii drugie miejsce. Był to ich czwarty start w sezonie 2022. Pierwsze i drugie miejsce Rovanpery i Ogiera oraz pierwszy i trzeci czas na Power Stage’u przełożyły się na 51 punktów dla fabrycznego zespołu Toyoty.

TOYOTA GAZOO Racing po Rajdzie Nowej Zelandii ma 81 punktów przewagi nad kolejnym zespołem w klasyfikacji producentów. Do zdobycia pozostały jeszcze maksymalnie 104 punkty. Przedostatnia runda sezonu, Rajd Hiszpanii, zostanie rozegrana w dniach 20-23 października. Impreza z bazą w Salou na południe od Tarragony znana jest z równych i szybkich dróg asfaltowych, przypominających tor wyścigowy.