Toyota zdobyła podwójne mistrzostwo świata w WEC. Pierwsze i drugie miejsce w wyścigu 8 Hours of Bahrain

Zespół TOYOTA GAZOO Racing obronił tytuły mistrza świata producentów i kierowców w wyścigach długodystansowych. Dwie Toyoty GR010 HYBRID zajęły dwa najwyższe stopnie podium w wyścigu 8 Hours of Bahrain.

Trwający 8 godzin wyścig w Bahrajnie zakończył sezon mistrzostw świata w wyścigach długodystansowych (FIA WEC). Mike Conway, Kamui Kobayashi i José María López, którzy brali udział w tegorocznym sezonie jako aktualni mistrzowie świata kierowców, zajęli w ostatniej rundzie sezonu pierwsze miejsce. Było to drugie zwycięstwo w tym sezonie ekipy startującej Toyotą GR010 HYBRID z numerem #7. Przesądziło ono o zdobyciu przez TOYOTA GAZOO Racing tytułu mistrza świata producentów w najwyższej klasie Hypercar.

Zwycięzcy tegorocznego 24h Le Mans, prowadzący GR010 HYBRID numer #8 Sébastien Buemi, Brendon Hartley i Ryo Hirakawa, ukończyli wyścig z drugim najlepszym wynikiem i zostali mistrzami świata kierowców. Buemi i Hartley zapisali się w historii wyścigów długodystansowych jako pierwsi kierowcy, którzy zdobyli trzy tytuły mistrzowskie w najwyższej kategorii serii World Endurance Championship lub poprzedzających ją mistrzostwach World Sportscar Championship. Ryo Hirakawa zakończył swój debiutancki sezon jako zwycięzca legendarnego wyścigu w Le Mans oraz trzeci Japończyk, który został mistrzem świata WEC.

Zwycięstwo w Bahrajnie to dla TOYOTA GAZOO Racing świetne podsumowanie udanego sezonu. Na 10 sezonów WEC, jakie odbyły się do tej pory, Toyota pięć razy zdobyła podwójne mistrzostwo świata producentów i kierowców. Co więcej, w tym roku po raz piąty z rzędu wygrała w Le Mans i po raz ósmy na torze Fuji Speedway.

Rok 2022 jest wyjątkowy dla Toyoty w motorsporcie – w mijającym roku producent zdobył wszystkie możliwe tytuły w międzynarodowych zawodach FIA. Oprócz podwójnego mistrzostwa świata w wyścigach długodystansowych (WEC) Toyota wywalczyła także tytuły mistrza producentów, kierowców i pilotów w rajdowych mistrzostwach świata WRC oraz w nowej serii rajdów terenowych World Rally Raid Championships (W2RC). Na liście triumfów figuruje także wygrany Rajd Dakar i 24-godzinny wyścig w Le Mans.