Perfekcyjny sezon TOYOTA GAZOO Racing w WEC

Dwie Toyoty GR010 HYBRID zajęły dwie najwyższe lokaty w wyścigu 8 Hours of Bahrain kończącym sezon mistrzostw świata w wyścigach długodystansowych (WEC). Zespół TOYOTA GAZOO Racing przypieczętował tym samym historyczne tytuły mistrzowskie w klasyfikacji kierowców i zespołów w pierwszym roku w erze klasy hipersamochodów. Runda w Bahrajnie był też ostatnią w karierze dla Kazukiego Nakajimy, który jest prawdziwą legendą tego sportu.

Dla zespołu TOYOTA GAZOO Racing był to perfekcyjny rok. Toyota jest pierwszą marką w historii WEC, która triumfowała we wszystkich wyścigach sezonu. Kończący rok w mistrzostwach świata 8-godzinny wyścig w Bahrajnie po raz kolejny został zdominowany przez dwa GR010 HYBRID. Do mety na pierwszej lokacie po pokonaniu 247 okrążeń dojechał samochód z numerem 8, w którym za kierownicą zmieniali się Kazuki Nakajima, Sébastien Buemi i Brendon Hartley. Drugą lokatę ze stratą nieco ponad siedmiu sekund zajęła załoga auta numer 7 w składzie Mike Conway, Kamui Kobayashi i José María López, którzy tym samym zapewnili sobie drugi z rzędu tytuł mistrzów świata w klasyfikacji kierowców. Ekipa TOYOTA GAZOO Racing już przed ostatnim wyścigiem sezonu miała zapewnione mistrzostwo w klasyfikacji zespołowej.

„To świetne uczucie dołączyć do klubu podwójnych mistrzów świata. Zdobyliśmy tytuł drugi raz z rzędu, do tego wygraliśmy razem z Kamuim i José wyścig w Le Mans – to naprawdę niesamowite. Każdy w zespole wykonał swoją pracę perfekcyjnie, a załoga z auta numer 8 wywierała na nas presję przez cały sezon” – podsumował Mike Conway.

„Gratulacje dla całego zespołu, który wygrał wszystkie sześć wyścigów w pierwszym sezonie klasy hipersamochodów. Wiem, że te zwycięstwa nie przyszły łatwo. Kamui, Mike i José – w końcu mogę Wam pogratulować zwycięstwa w Le Mans i tytułu w klasyfikacji kierowców. Specjalne podziękowania dla Kazukiego, który przez 10 lat się dla nas ścigał i dzięki niemu Toyota z roku na rok stawała się coraz lepsza w WEC” – przekazał Akio Toyoda, prezydent Toyota Motor Corporation i założyciel zespołu.

Pożegnanie legendy
Kazuki Nakajima zakończył swoją wyścigową karierę zwycięstwem w Bahrajnie, to on przeprowadził samochód numer osiem przez linię mety. Japończyk jest prawdziwą legendą wyścigów. W swoim CV ma aż trzy triumfy w 24-godzinnym Le Mans. W barwach Toyoty wygrał 17 wyścigów w 59 startach, a w 2019 roku razem z Sébastienem Buemim i Fernando Alonso został mistrzem świata w klasyfikacji kierowców.

„Cieszę się, że w ten sposób kończy się moja kariera. To wielkie szczęście mieć takich kolegów w zespole. Walczymy do samego końca i nigdy się nie poddajemy. Podczas ostatnich okrążeń trudno było opanować emocje i być w pełni skoncentrowanym na jeździe. Dziękuję wszystkim w zespole TOYOTA GAZOO Racing i tym, którzy wspierali mnie przez te wszystkie lata” – powiedział Nakajima.

„Każdy w TOYOTA GAZOO Racing jest bardzo mu wdzięczny za to, ile sił włożył w nasz projekt w WEC. Zobaczyć go na najwyższym stopniu podium w jego ostatnim wyścigu było bardzo wzruszające” – powiedział Koji Sato, prezes GAZOO Racing Company.

Ogier za kierownicą GR010 HYBRID
Sezon wyścigowy w WEC zakończyły niedzielne testy dla debiutantów. Za kierownicą GR010 HYBRID pojawili się siedmiokrotny mistrz świata w rajdach Sébastien Ogier oraz wschodząca gwiazda wyścigów i aktualny mistrz świata w kategorii LMP2 Charles Milesi. Ogier, który od dwóch sezonów ściga się w rajdach Toyotą Yaris WRC, pokonał 84 okrążenia. Milesi przejechał 31 kółek.

„To było ekscytujące móc poprowadzić GR010 HYBRID i cieszyłem się jazdą. To było dla mnie nowe doświadczenie, więc nie nakładałem na siebie żadnej presji związanej z wynikami. Do prowadzenia tego auta, zwłaszcza w zakrętach, trzeba podejść zupełnie inaczej niż w rajdówce. Dziękuję zespołowi TOYOTA GAZOO Racing, że mogłem spróbować, czym są wyścigi długodystansowe.