Ogier, Evans a Rovanperä tvoria novú zostavu pre Toyoty Yaris WRC 2020

Ogier, Evans a Rovanperä tvoria novú zostavu pre Toyoty Yaris WRC 2020

Súťažný tím TOYOTA GAZOO Racing WRT (World Rally Team) s potešením potvrdzuje atraktívne zloženie úplne novej jazdeckej zostavy pre sezónu 2020. K tímu sa pripojí šesťnásobný majster sveta WRC Sébastien Ogier, skúsený jazdec a víťaz niekoľkých podujatí rely Elfyn Evans a vychádzajúca hviezda Kalle Rovanperä spoločne s príslušnými navigátormi. Uvedené zloženie je dokonalou kombináciou rýchlosti, skúseností a mladej krvi za volantom vozidiel Toyota Yaris WRC.

Ogier ako držiteľ šiestich majstrovských titulov pre pretekárskych jazdcov v rade (2013 až 2018) dominoval v minulosti súťažiam WRC spoločne s navigátorom Julienom Ingrassiom. 35-ročný francúzsky pilot, hladný po opätovnom získaní majstrovského titulu a navýšení počtu víťazstiev (doteraz 47), podpísal zmluvu s Toyotou na súťažnú sezónu 2020, čím vyjadril dôveru vo vozidlo a tím, ktorý s Ottom Tänakom v roku 2019 vybojoval majstrovský titul pre pretekárskych jazdcov.

Evans síce dosiahol prvé víťazstvo v roku 2017 na domácej pôde vo Walese, ale osvedčil sa ako rýchly jazdec so stabilnými výsledkami na najrôznejších povrchoch a za rôznorodých podmienok, ktoré môžu vo WRC nastať. 30-ročný jazdec s navigátorom Scottom Martinom bude jazdiť za Toyotu v nasledujúcich dvoch sezónach, čím nadviaže na blízke pracovné vzťahy, ktoré sa začali už v roku 2019.

Rovanperä v roku 2020 odštartuje svoju nováčikovskú sezónu za volantom vozidla WRC len vo veku 19 rokoch. Mladík z Fínska je však už dlho považovaný za jedného z najnádejnejších talentov tohto odvetvia. Yaris WRC si mohol otestovať už ako 16-ročný a teraz podpísal s tímom zmluvu na dva roky. Rovanperä s navigátorom Jonnom Halttunenom získali v roku 2019 titul WRC 2 Pro vďaka piatim víťazstvám v 11 štartoch, čím preukázali svoju pripravenosť postúpiť na ďalšiu úroveň.

Citáty:
Tommi Mäkinen (šéf tímu)
„Z jazdeckej zostavy, ktorú sa nám podarilo dať dokopy na budúcu sezónu, mám veľkú radosť. Som presvedčený o tom, že skvelo vyváži náš tím, pretože v budúcom roku aj do budúcna plánujeme získavať ďalšie majstrovské trofeje. Sme si vedomí Sébastienových kvalít a na spoluprácu s ním aj Julienom sa už všetci tešíme. Myslím, že schopnosť pritiahnuť jazdca s takou históriou veľa vypovedá o tom, čo sme s týmto tímom za taký krátky čas dokázali. Elfyna sme ako jazdca už nejaký čas sledovali. Videli sme, že dokáže vyvinúť rýchlosť k víťazstvu na prakticky akomkoľvek povrchu, ale súčasne vie ísť podľa potreby aj veľmi chytro, a získať tak potrebné body. Kallea poznám už od jeho útlej mladosti a vždy mi bolo jasné, že v ňom drieme mimoriadny potenciál. Ešte sa má veľa čo učiť, ale verím, že je teraz na tento krok pripravený. Chcel by som poďakovať Ottovi a Martinovi, Jari-Mattimu a Miikkovi, ako aj Krisovi a Sebovi za všetko, čo pre náš tím urobili. Želám im ďalej len to najlepšie.

Sébastien Ogier
„Z nástupu do tohto tímu mám rozhodne veľkú radosť. Je to pre mňa ďalšia nová výzva a už sa na ňu teším. Na túto tému sme hovorili už koncom roka 2016 a hoci sme vtedy k realizácii nedospeli, som teraz nadšený, že budem spolupracovať s takou kultovou značkou, ako je Toyota, a tiež so svojím idolom z detstva, Tommim Mäkinenom. Máme v pláne dosiahnuť spoločné úspechy a pokúsiť sa o ďalší zisk majstrovského titulu. Máme zaujímavú zostavu. Elfyna poznám veľmi dobre, pretože sme už predtým spolupracovali, a som si teda istý, že môže byť pre tím tiež veľkým prínosom; na druhej strane Kalle toho v rely už veľa dokázal, takže má nepochybne talent a som si istý, že sa bude veľmi rýchlo zlepšovať. Všetci traja sme v tíme nováčikovia, takže to bude výzva zžiť sa s vozidlom aj všetkým okolo, ale samozrejme sa vynasnažíme, aby sme túto úlohu zvládli čo najskôr.“

Elfyn Evans
„Nástup do tímu TOYOTA GAZOO Racing je pre mňa veľkou príležitosťou a mám obrovskú radosť, že som na palube. Tím dosiahol od svojho vstupu do tejto súťaže pred troma rokmi veľké úspechy, takže sa teším na to, že budem jeho súčasťou. Tommi sám osebe dosiahol úspechy ako pretekársky jazdec, a tak veľmi dobre vie, čo znamená jazdiť na tejto úrovni. Naša doterajšia spolupráca bola skvelá a už sa teším, až lepšie spoznám celý tím ešte pred začiatkom nasledujúcej sezóny. Ročník 2019 nám priniesol zmiešané výsledky – mínusom boli tri vynechané podujatia kvôli zraneniu – ale tiež prišli dobré výsledky a výkony, pretože sme bojovali o víťazstvo v rýchlostných skúškach a pódiové umiestnenia. Teraz to chcem posunúť ešte o kus ďalej, víťaziť v rely častejšie a spoznať, čo možno v tejto novej kapitole dokázať. Bude tiež príjemné opäť spolupracovať so Sébastien; Vzhľadom na jeho skúsenosti a doterajšie úspechy je skvelé, že ho máme v tíme.

Kalle Rovanperä
„Z nástupu do tímu mám naozaj radosť. Myslím, že možnosť jazdiť s vozidlom WRC je cieľom každého mladého pretekára rely, a teraz sa mi táto príležitosť naskytla. Mal som veľkú radosť z toho, že Tommi mal pred niekoľkými rokmi ku mne dôveru pri mojom prvom testovaní vozidla, takže teraz je naozaj skvelé, že som plnohodnotnou súčasťou tímu. Som si istý, že budúci rok bude dosť náročný: Najväčšou výzvou bude zoznámiť sa s novým vozidlom a tiež s podujatiami rely, ktoré boli novozaradené do kalendára. Samozrejme spočiatku bude hlavné spoznávať vozidlo aj tempo a všetko, čo s tým súvisí. Myslím, že Seb a Elfyn budú pre mňa vzhľadom na ich skúsenosti skvelými tímovými kolegami. Mám sa od nich veľa čo učiť, takže je skvelé, že sú tiež v tíme.“

Akio Tojoda (predseda tímu, TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team)
„Jari-Matti, ďakujem, že si spoločne s nami tri roky bojoval. Keď som v roku 2014 prvýkrát navštívil Fínsko, Toyota ešte o návrate do WRC nebola rozhodnutá. Bol som nadšený, keď som prvýkrát navštívil podujatie WRC a vo foyer hotela mohol vidieť jazdcov osobne. Ako prvý dorazil Jari-Matti, vtedy jazdec VW. Keď som ťa nadšene pozdravil, odvetil si priateľským ,hello‘. Keď sme spolu hovorili, považoval si ma za niekoho od Toyoty a s nadšením mi rozprával o svojej Corolle a Celice. V tej chvíli som dospel k rozhodnutiu, že sa musíme vrátiť; bolo nutné vrátiť sa do WRC, pokým si takí jazdci ešte pamätajú účasť vozidiel Toyota v pretekoch. Dalo by sa povedať, že keby som vtedy nestretol toho priateľského jazdca z VW, možno by sa Toyota dnes na WRC vôbec nezúčastňovala!

Keď som sa o dva roky neskôr dopočul, že sa staneš jedným z našich jazdcov, reagoval som na túto skvelú správu veľkým dojatím. Úprimne povedané, na začiatku sezóny som vôbec neveril tomu, že by sme mohli v našej prvej sezóne zvíťaziť. Cieľom bolo dostať sa počas roka na stupne víťazov. Ty si však Toyotu dotiahol na pódiové umiestnenie hneď v Monte-Carle. A potom si nám vybojoval najvyšší stupienok na pódiu hneď nasledujúci mesiac vo Švédsku. To bola doslova snová skúsenosť. Bol som nadšený z toho, ako sme vlani nakoniec spoločne stáli na stupňoch víťazov vo Fínsku. Keď som sa pozeral na snímky urobené potom, všimol som si, že som fľašou šampanského, ktorú mi podal Ott, začal sprchovať najprv teba. Myslím, že to je dôkazom toho, ako veľmi som bol nadšený zo svojej prvej skúsenosti na stupňoch víťazov s tebou.

Viem, že si svoju Corollu a Celicu veľmi ceníš, takže verím, že zostaneš aj naďalej fanúšikom Toyoty. Zostaňme v kontakte. Kris, odviedol si pre Toyotu veľký kus práce. Vždy si sa usiloval o maximum a tlačil si vozidlo až na doraz, ale tiež si dokázal veľa prispieť radami z pohľadu niekdajšieho technika. Vďaka tomu je náš Yaris silnejší. Ďakujeme za tvoj prínos v tomto roku. A konečne Ott, mám z teba veľkú radosť, že sa ti konečne podarilo splniť si sen a stať sa majstrom sveta v rely. Spoločne s Toyotou sme veľmi hrdí na to, že sme k tomuto úspechu prispeli. Na rozdiel od pána Tomojamu (prezidenta spoločnosti GAZOO Racing Company) mi šplhanie na stupne víťazov veľmi nešlo, ale vlani vo Fínsku si ma to naučil. Vďaka tebe som mohol spoznať, aký je pohľad z najvyššieho stupienka pre víťaza, a zoznámiť sa aj s lepkavosťou šampanského. Veľmi som si to užil. Myslím, že tvoje rozhodnutie ,Po dosiahnutí cieľa hľadám novú výzvu v odlišnom prostredí‘ je jednoducho úžasné. Budúci rok sa staneš súperom Toyoty. Pre nás sú silní súperi veľkou motiváciou k ďalšiemu postupu. Keďže si ma naučil stáť na najvyššom stupienku na pódiu a tiež otvárať fľaše so šampanským, až sa nabudúce stretneme, počastujem ťa zhora peknou spŕškou šampanského! Opäť dovidenia na stupňoch víťazov!“

 SK tab1 WRC20