Talianska rely – TOYOTA GAZOO Racing skončila prvá a druhá

Talianska rely – TOYOTA GAZOO Racing skončila prvá a druhá

Súťažný tím TOYOTA GAZOO Racing WRT (World Rally Team) dokázal v talianskej rely na Sardínii vybojovať prvé dve miesta celkového poradia. Sébastien Ogier tu zaznamenal už tretie víťazstvo z piatich podujatí tohtoročnej sezóny, zatiaľ čo Elfyn Evans svojím druhým miestom zvýšil vedenie Toyoty v šampionáte továrenských tímov.

Historicky prvé víťazstvo tímu na Sardínii je odmenou za rýchlu a spoľahlivú jazdu vozidiel Toyota Yaris WRC s ich posádkami, ktoré dokázali prekonať nevýhodné postavenie čističov trate po piatkovom začiatku pretekov.

Pozoruhodný bol najmä Ogierov úvod, keď tento jazdec zakončoval piatkový program ako tretí v poradí, a následne sa v sobotu prebojoval do úplného vedenia pretekov, keď sa aj Evansovi podarilo získať späť potrebnú sebaistotu a zvýšením tempa obsadiť druhú priečku. Ogier s navigátorom Julienom Ingrassiom bezpečne udržali svoj náskok aj počas štyroch rýchlostných skúšok v poslednom dni, čím si poistili štvrté víťazstvo na Sardínii, ktoré bolo súčasne ich prvým od roku 2015.

Evans s navigátorom Scottom Martinom začali nedeľné dopoludnie suverénnym víťazstvom v superšpeciálke SS17, čím zvýšili svoj náskok pred tretím v poradí, a najrýchlejší boli aj v meranom úseku SS19. V poslednej rýchlostnej skúške Evansa zbrzdila voda, ktorá do vozidla prenikla pri prejazde brodom, ale vďaka náskoku, ktorý si Evans do tej doby vytvoril, nebolo výsledné druhé miesto ohrozené.

S dvoma bonusovými bodmi za štvrtý najlepší čas v Power Stage teraz Ogier vedie šampionát o 11 bodov pred Evansom, ktorý si zase drží náskok 18 bodov pred tretím v poradí. Tri bonusové body za tretí najlepší čas v Power Stage získal Kalle Rovanperä s navigátorom Jonnem Halttunenom, ktorých však bohužiaľ piatková technická porucha donútila preteky prerušiť za situácie, keď sa držali na druhom mieste. Vďaka ďalšiemu bodovému zisku teraz Toyota vedie šampionát továrenských tímov s náskokom 49 bodov.

Na prvých štyroch miestach sú hneď tri posádky Toyota Yaris WRC – Takamoto Katsuta z programu Rally Challenge Program tímu TOYOTA GAZOO Racing WRC totiž opäť preukázal rast zopakovaním osobného rekordu v podobe celkovo štvrtého miesta, ktoré zaznamenal aj v predchádzajúcom kole v Portugalsku. Posledný deň si Katsuta poistil výsledok bezpečnou jazdou, ktorú zvládol aj napriek zdravotným problémom navigátora Dana Barritta v dôsledku dehydratácie vyvolanej vysokými teplotami na Sardínii. Barritt bol po skončení pretekov vyšetrený lekármi bez nutnosti hospitalizácie.

Citácie:
Akio Toyoda (zakladateľ tímu)
„Som nesmierne hrdý na tím, ktorý konečne dosiahol svoje prvé víťazstvo na Sardínii. Konečne sme si mohli vychutnať tradičné skoky do mora priamo pri stupňoch víťazov – a vďaka prvému a druhému miestu aj morská voda chutí omnoho lepšie. Blahoželáme!

Na Sardínii som rely sledoval pred dvoma rokmi. Keď sme pripravovali uteráky a suché oblečenie na prezlečenie, myslel som na to, ako bezpečne naskákať do vody. Avšak vedúci Yaris WRC v poslednom meranom úseku náhle spomalil. Dodnes je mi ľúto Otta, ktorý s vozidlom vtedy jazdil.

Vďaka Sebovi, Julienovi, Elfynovi a Scottovi, ktorí mimoriadne náročné cesty na Sardínii zvládli skutočne úžasne, sme konečne spoznali, ako skvele môže morská voda chutiť. Veľká pochvala patrí aj členom tímu, ktorí popracovali na zvýšení spoľahlivosti našich vozidiel. Ale stále máme pred sebou množstvo práce a je mi úprimne ľúto, čo postretlo Kalleho s Jonnem. Som si istý, že Jari-Matti bude s celým svojím tímom už od zajtra pracovať na ďalšom zlepšovaní našich vozidiel.

A v neposlednom rade by som rád poďakoval všetkým našim fanúšikom za ich nadšenú podporu. Ďalším podujatím je Keňa, ktorá bude pre náš tím úplnou novinkou. Vážim si vašu nepoľavujúcu podporu. P. S. pre Dana: Vozidlo môžeme opraviť toľkokrát, koľko chceme, ale bez teba nemôže Takamoto súťažiť. Myslím, že Takamoto postavil na prvé miesto tvoje zdravie, a preto v závere pretekov išiel na istotu. Spoločne ste dospeli k správnemu rozhodnutiu. Nezabúdajte, prosím, že zdravie je vždy to najdôležitejšie!“

Jari-Matti Latvala (šéf tímu)
„Pre náš tím to je úžasný výsledok. Na Sardíniu sme odchádzali s vedomím, že to pre nás nebude ľahká rely, že tu nutne nemusíme byť schopní vyhrať, ale nakoniec oslavujeme prvé a druhé miesto. Nebol to úplne dokonalý víkend vzhľadom na problém, ktorý bohužiaľ v prvý deň postihol Kalleho, a tak sa z toho musíme poučiť, aby sme boli do budúcna silnejší, ale inak ostatné tri vozidlá v týchto náročných rýchlostných skúškach fungovali naozaj dobre. Celkovo vzaté sa nám darilo z hľadiska schopností, spoľahlivosti aj konzistencie. To je dobrá správa z pohľadu šampionátu, ale sme si vedomí toho, že súťaž je neustále náročnejšia, takže ak chceme dosahovať ďalšie podobné výsledky, nesmieme vo svojom úsilí poľavovať.“

Sébastien Ogier (jazdec, vozidlo č. 1)
„Bol to pre nás neuveriteľný víkend. Nemohli sme očakávať, že by sme zo Sardínie odchádzali s podobným výsledkom. Dôjsť do cieľa ako tím na prvom a druhom mieste za situácie, keď na trať vychádzate ako prvý a druhý, to je úžasný úspech. Mám tiež veľkú radosť z toho, že sme sa dokázali lepšie zžiť s vozidlom a zareagovať po Portugalsku, kde sme nedosahovali také tempo, aké by sme si priali. Bohužiaľ v Power Stage nám krátko po veľmi náročnom prejazde brodom zlyhalo zapaľovanie, ale aj tak sa nám podarilo získať dva bonusové body, čo je pre šampionát dobré. Ak sa nám podarí tento rytmus udržať, prospeje to aj sebaistote, ale samozrejme to nikdy nie je také ľahké.“

Elfyn Evans (jazdec, vozidlo č. 33)
„Druhé miesto je skvelý výsledok, ktorý by sme po našich problémoch v piatok dopoludnia prijali s úľavou. Dnes dopoludnia sme nemali za sebou taký odstup, takže bolo dobré náskok o niečo zvýšiť, čo nám pravdepodobne pomohlo aj s ohľadom na to, k čomu neskôr došlo v poslednej rýchlostnej skúške. Zdá sa, že sme nabrali nejakú vodu, a nebol som si istý, či sa to vyčistí, ale našťastie sa to stalo a zakrátko nato sme už opäť mali plný výkon. Je trochu sklamaním, že sme v dôsledku toho nezískali nejaké bonusové body v Power Stage, ale súčasne je to úľava, že sa nám podarilo udržať druhé miesto.“

Kalle Rovanperä (jazdec, vozidlo č. 69)
„Naším cieľom pre dnešok bolo získať maximum možných bodov v Power Stage. S ohľadom na naše postavenie na trati to bolo komplikovanejšie z dôvodu dočisťovania, pretože pred nami prešli iba dve vozidlá WRC. Takže som na množstve miest musel zvoliť vlastnú trajektóriu, čo ma stálo nejaký čas navyše, ale aj tak som skúšal tlačiť na pílu, a tak sme nakoniec vybojovali tretí najrýchlejší čas. Celkovo bol tento víkend z nášho pohľadu skutočným sklamaním, ale musíme sa jednoducho posunúť ďalej. Dobrou správou je, že po Portugalsku máme opäť z vozidla dobrý pocit, a teda dúfajme, že to bude pokračovať.“

PREDBEŽNÉ KONEČNÉ VÝSLEDKY, TALIANSKA RELY NA SARDÍNII
1 Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (Toyota Yaris WRC) 3 h 19 min 26,4 s
2 Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota Yaris WRC) +46,0 s
3 Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 Coupe WRC) +1 min 5,2 s
4 Takamoto Katsuta/Dan Barritt (Toyota Yaris WRC) +6 min 11,2 s
5 Jari Huttunen/Mikko Lukka (Hyundai i20 R5) +9 min 31,7 s
6 Mads Østberg/Torstein Eriksen (Citroën C3 Rally2) +9 min 39,2 s
7 Yohan Rossel/Alexandre Coria (Citroën C3 Rally2) +10 min 37,7 s
8 Pepe López/Diego Vallejo (Škoda Fabia Rally2 evo) +11 min 3,7 s
9 Jan Solans/Rodrigo Sanjuan de Eusebio (Citroën C3 Rally2) +11 min 26,3 s
10 Marco Bulacia/Marcelo Der Ohannesian (Škoda Fabia Rally2 evo) +11 min 34,6 s
25 Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota Yaris WRC) +54 min 18,8 s
(Výsledky s platnosťou v nedeľu o 15:00, konečnú verziu výsledkov nájdete na stránkach www.wrc.com)

A čo bude nasledovať?
Po bezmála 20 rokoch sa do súťažného kalendára WRC vracia kultová Rely Safari Keňa, ktorá sa uskutoční v dňoch 24. – 27. júna 2021. Africké podujatie na štrku, povestné mimoriadne náročnými podmienkami, je prísľubom úplne nových výziev pre celé súčasné štartovné pole.

 

 

Zdieľať tento článok

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkin
  • Linkin
  • Linkin