Tím Toyota Gazoo racing potvrdzuje svoje tohtoročné plány pre šampionát Wec

Tím Toyota Gazoo racing potvrdzuje svoje tohtoročné plány pre šampionát Wec

Pretekársky tím TOYOTA GAZOO Racing potvrdil rozšírenú jazdeckú zostavu pre tohtoročný svetový šampionát vytrvalostných súťaží FIA (WEC) v rámci plánovaného nasadenia trojice vozov do vybraných pretekov uvedeného seriálu.

Na dôkaz svojho záujmu o vytrvalostné súťaže a v snahe zvýšiť svoje šance na víťazstvo v pretekoch 24 hodín Le Mans sa TOYOTA rozhodla na preteky Spa-Francorchamps a Le Mans nasadiť celkom tri vozidlá TS050 HYBRID.

V sezóne 2017 tak jazdeckú zostavu obohatí José María López, ktorý bude bojovať po boku dvoch víťazov pretekov šampionátu WEC, Mika Conwaya a Kamuiho Kobayashiho. José Maria (33) je známy zo súťaží GP2, po ktorých sa presunul do majstrovstiev sveta cestovných automobilov (WTCC), kde získal posledné tri majstrovské tituly.

Sébastien Buemi a Anthony Davidson, majstri sveta v hodnotení pretekárskych jazdcov sezóny 2014, budú opäť súťažiť po boku Kazukiho Nakajima, jediného japonského jazdca, ktorý dokázal vybojovať pole position v pretekoch Le Mans; v tejto zostave budú spoločne pretekať s Toyotou TS050 HYBRID počas celej tohtoročnej sezóny.

Významnú úlohu opäť zohrá Stéphane Sarrazin, ktorý je členom tímu TOYOTA WEC už od začiatku projektu v roku 2012 a opäť prispeje svojimi bohatými skúsenosťami ako hlavný jazdec za volantom tretieho nasadeného monopostu Toyota. Tím stále zvažuje možnosti výberu dvojice jeho tímových kolegov (rozhodnutie je už na spadnutie).

Dňa 2. februára o 16.-tej hodine francúzskeho času sa Automobile Club de l'Ouest (ACO) chystá oznámiť pretekárske čísla pre nadchádzajúcu sezónu, vrátane všetkých potvrdených súťažiacich pre Le Mans a šampionát WEC.

Na okruhu Monza potom 31. marca predstaví TOYOTA GAZOO Racing svoj súťažný tím pre sezónu 2017, vrátane modernizovaného monopostu TS050 HYBRID. Na uvedenom talianskom okruhu potom bude nasledovať oficiálne dvojdňová testovanie všetkých účastníkov majstrovstiev WEC.

Toshio Sato, prezident pretekárskeho tímu: „Verím, že prichádza zaujímavá fáza účasti tímu TOYOTA GAZOO Racing vo vytrvalostných súťažiach. Nasadenie trojice vozov do pretekov v Spa a Le Mans je pre náš tím novou výzvou. Usilovne pracujeme na tom, aby sme boli pripravení. Motiváciu vyhrávať máme. Rád by som do nášho tímu privítal Josého Maríu; som si istý tým, že dobre zapadne, pretože je to rýchly, inteligentný a silný tímový hráč. Naši doterajší jazdci už svoje kvality vo vytrvalostných súťažiach preukázali; všetci dokázali vyhrať minimálne jedny preteky a sme veľmi radi, že budeme opäť spolupracovať.“

José María López: „Je skvelé byť v tíme TOYOTA GAZOO Racing. Pre mňa je to ako splnený sen, a tak sa už neviem dočkať prvých pretekov. Mike a Kamui sú skvelí stajňoví kolegovia; som si istý, že sa toho od nich veľa naučím. Pilotovanie vozidla LMP1 sa veľmi líši od vozidiel kategórie WTCC, ale túto výzvu si vychutnávam. Výkon a záber monopostov TS050 HYBRID je neuveriteľný a hybridné technológie TOYOTA sú naozaj pozoruhodné. Už sa teším na svoje prvé skúsenosti v rámci WEC, najmä potom na preteky Le Mans, ktoré majú neopakovateľné čaro.“

Profily jazdcov

Sébastien Buemi
Narodený 31. októbra 1988, Aigle, Švajčiarsko
Premiéra na Le Mans 2012
Štarty na Le Mans 5
Najlepší výsledok na Le Mans 2. miesto (2013)
Štarty na šampionáte WEC 34
Počet víťazstiev na šampionáte WEC 5
Najlepšia sezóna šampionátu WEC 1. miesto (2014)

Anthony Davidson
Narodený 18. apríla 1979, Hemel Hempstead, Veľká Británia
Premiéra na Le Mans 2003
Štarty na Le Mans 9
Najlepší výsledok na Le Mans 2. miesto (2013)
Štarty na šampionáte WEC 33
Počet víťazstiev na šampionáte WEC 5
Najlepšia sezóna šampionátu WEC 1. miesto (2014)

Kazuki Nakajima
Narodený 11. januára 1985, Okazaki, Japonsko
Premiéra na Le Mans 2012
Štarty na Le Mans 5
Najlepší výsledok na Le Mans 4. miesto (2013)
Štarty na šampionáte WEC 28
Počet víťazstiev na šampionáte WEC 2
Najlepšia sezóna šampionátu WEC 7. miesto (2015)

Mike Conway
Narodený 19. augusta 1983, Sevenoaks, Veľká Británia
Premiéra na Le Mans 2013
Štarty na Le Mans 3
Najlepší výsledok na Le Mans 2. miesto (2016)
Štarty na šampionáte WEC 28
Počet víťazstiev na šampionáte WEC 2
Najlepšia sezóna šampionátu WEC 3. miesto (2016)

Kamui Kobayashi
Narodený 13. septembra 1986, Hyogo, Japonsko
Premiéra na Le Mans 2013
Štarty na Le Mans 2
Najlepší výsledok na Le Mans 2. miesto (2016)
Štarty na šampionáte WEC 17
Počet víťazstiev na šampionáte WEC 1
Najlepšia sezóna šampionátu WEC 3. miesto (2016)

José María López
Narodený 26. apríla 1983, Río Tercero, Argentína
Premiéra na Le Mans 2017
Štarty na Le Mans 0
Najlepší výsledok na Le Mans N/A
Štarty na šampionáte WEC 0
Počet víťazstiev na šampionáte WEC 0
Najlepšia sezóna šampionátu WEC N/A

Stéphane Sarrazin
Narodený 2. novembra 1975, Alès, Francúzsko
Premiéra na Le Mans 2001
Štarty na Le Mans 15
Najlepší výsledok na Le Mans 2. miesto (2007, 2009, 2013 a 2016)
Štarty na šampionáte WEC 41
Počet víťazstiev na šampionáte WEC 3
Najlepšia sezóna šampionátu WEC 3. miesto (2013 a 2016)

Nemecký preklad tejto tlačovej správy je k dispozícii na: www.toyotahybridracing.com. Voľne použiteľné fotografie vo vysokom rozlíšení sú médiám k dispozícii na stránkach: www.toyota-motorsport-photos.com.

O účasti tímu TOYOTA GAZOO Racing na svetovom šampionáte vytrvalostných súťaží (WEC):
Svetového šampionátu vytrvalostných súťaží WEC sa TOYOTA po prvýkrát zúčastnila v roku 1983, kedy začala svoje dlhoročné aktívne pôsobenie vo vytrvalostných súťažiach. Od roku 1985 boli autá TOYOTA nasadené až v 18 pretekoch 24 hodín Le Mans, pričom najlepším umiestnením bolo druhé miesto v piatich rôznych ročníkoch. V roku 2012 vstúpila TOYOTA do obnoveného svetového šampionátu vytrvalostných súťaží WEC, kedy využila odborných skúseností technického strediska TOYOTA Higashi-Fuji (zaisťuje vývoj hybridného hnacieho ústrojenstva) s podporou spoločnosti TOYOTA Motorsport GmbH a jej zázemia pre vývoj podvozku. Domovskou základňou mnohonárodného tímu je nemecký Kolín nad Rýnom, kde pôsobia aj konštruktéri z oddelenia motošportu a hybridných pohonov automobilky TOYOTA, ktorí nové technológie a know-how následne uplatňujú pri vývoji sériovo vyrábaných modelov. Od roku 2012 získala TOYOTA celkom desať prvých štartových pozícií a dokázala zvíťaziť v jedenástich pretekoch a vybojovala celkovo 31 pódiových umiestnení. V roku 2014 tento tím získal majstrovský titul pre závodných jazdcov aj pohár konštruktérov s vozidlom TS040 HYBRID a o rok neskôr TOYOTA oslávila 30 rokov od svojej prvej účasti na Le Mans. Spoločnosť TOYOTA Motorsport GmbH spája pôsobenie v projekte WEC so svojimi ďalšími aktivitami, ako sú napr. dodávky motorov pre svetový rally šampionát v rámci návratu tímu TOYOTA do tejto kategórie, plánovaného na rok 2017 alebo zaisťovanie konštrukčných služieb a ďalších aktivít súkromným záujemcom pôsobiacim v motošporte .
www.toyota-motorsport.com/www.facebook.com/toyotamotorsport / @Toyota_Hybrid

Kontakt pre médiá: Alastair Moffitt, Marketing & Communications Manager: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Zdieľať tento článok

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkin
  • Linkin
  • Linkin