Rely Sardínie: Rovanperä vo farbách tímu TOYOTA GAZOO Racing zvýšil náskok

Rely Sardínie: Rovanperä vo farbách tímu TOYOTA GAZOO Racing zvýšil náskok

Kalle Rovanperä, jazdec tímu TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team zvýšil v Sardínii svoj náskok v rebríčku svetového šampionátu rely FIA. A to vďaka inteligentnej jazde, ktorou sa prepracoval k pódiovému umiestneniu a najrýchlejším časom v Power Stage na Rely Taliansko.

Rovanperä, ktorý bol v piatok ako prvý na trati nútený čistiť šotolinové cesty, sa v celkovom poradí prepadol až na ôsme miesto, avšak následne svojou typickou suverénnou jazdou v daždi zvíťazil na 50-kilometrovom úseku Monte Lerno, a tak spoločne s navigátorom Jonnom Halttunenom nakoniec ukončili piatkový program na štvrtom mieste.

V sobotu, ktorá opäť priniesla dážď, Rovanperä ako jeden z mála jazdcov zvládol deň plný nečakaných udalostí bez úhony a došiel celkovo tretí, aj napriek nutnosti šetriť obmedzenou zásobou mäkkých pneumatík, ktoré majú jazdci k dispozícii – na podujatí, pre ktoré je typické skôr horúce počasie a drsné povrchy.

Po úvodných nedeľných úsekoch mal Rovanperä stále v zásobe dobré pneumatiky, ktoré využil pri svojej typicky útočnej jazde v premočenej záverečnej Power Stage, kedy dosiahol najlepší čas s náskokom 4,7 sekundy pred najbližším súperom. Vďaka maximálnemu päťbodovému bonusu k celkovému tretiemu miestu tak zvýšil svoj náskok v rebríčku súťažných jazdcov na 25 bodov.

Elfyn Evans sa svojou jazdou postaral o to, aby medzi štvoricou najrýchlejších áut boli hneď dve vozidlá GR YARIS Rally1 HYBRID. Evans s navigátorom Scottom Martinom úspešne dobehli časovú stratu, ktorú nabrali v sobotu ráno vplyvom poškodenia v hlbšej vode. Evans zaznamenal štvrtý najlepší čas v Power Stage, a získal tak ďalšie body do majstrovstiev značiek, kde TGR-WRT aj naďalej vedie s náskokom 23 bodov.

Sébastien Ogier vďaka svojej suverénnej jazde na úvod pretekov viedol, ale v sobotu popoludní čelil hneď niekoľkým nešťastným udalostiam, ktoré vyvrcholili v úseku SS14 výjazdom z trate plnej bahna. Do akcie sa vrátil v nedeľu, kedy zajazdil piaty najrýchlejší čas v Power Stage.

V sobotu ráno sa do akcie vrátil aj Takamoto Katsuta, štartujúci v rámci programu TGR WRC Challenge Program, aby úspešne nadviazal na svoje dobré piatkové tempo. V predposlednom meranom úseku zaznamenal svoje druhé víkendové víťazstvo a pridal ešte tretí najlepší čas v Power Stage.

Citáty:
Akio Toyoda (predseda TGR-WRT)

„Rád by som vyjadril uznanie za tvrdú prácu celého tímu TGR-WRT. Mimoriadne ťažké to muselo byť pre Kalleho a Jari-Mattiho, ktorí museli v krátkom čase cestovať sem a tam medzi Európou a Japonskom. Veľmi im ďakujem za ďalšie pódiové umiestnenie aj napriek skutočne nabitému programu.

Na Sardínii som bol pred štyrmi rokmi a posledný deň som sa pripravoval na to, až spoločne s celým tímom skočíme do vody. Bohužiaľ nám to nakoniec nevyšlo. Pamätám sa ale, že som vlastne cítil ľahkú úľavu, že do tej vody nemusím. Možno kvôli tomu sa nášmu tímu v hlbšej vode úplne nedarí... Takže verím, že všetci vrátane Seba, Elfyna a Takamota teraz obrátia list a sústredia sa na ďalšie podujatie. Napriek tomu stále dúfam, že na Sardínii niekedy v budúcnosti do vody skočím (aj keď som začul, že tento rok to nebolo povolené). Verím, že tím bude pokračovať vo vylepšovaní vozidla pre jazdu v hlbšej vode.

Už o tri týždne je tu Rely Safari v Keni. Podobne ako na Sardínii to bude ďalšia náročná rely, ale zdá sa, že tamojšie zvieratá majú náš tím celkom v obľube. Som si istý, že tím aj celé mužstvo tento rok opäť pripraví divákom v Afrike pekný zážitok.“

Jari-Matti Latvala (šéf tímu)
„Z hľadiska výkonov bola vlani táto rely pre náš tím mimoriadne náročná, ale tento rok sme sa vrátili oveľa silnejší, aby sme skutočne bojovali o víťazstvo. Vyskytlo sa množstvo prekážok s veľkým dažďom a šmykľavou vozovkou, takže to bolo trochu napínavé a bohužiaľ víkend neprebiehal úplne podľa našich pôvodných predstáv. Ale dnes sme boli v Power Stage svedkami Kalleho vynikajúceho výkonu – tento úsek vyhral a celkovo skončil tretí, takže získal ďalšie pekné body do šampionátu. Dobré je aj to, že Elfyn vďaka štvrtému miestu získal pre tím dôležité body, a teraz sa tak už môžeme tešiť na ďalšie podujatie v Keni.“

Kalle Rovanperä (jazdec, vozidlo č. 69)
„Na posledný deň nám zostala dobrá súprava pneumatík, takže bolo naozaj skvelé, že sme mohli zatlačiť v Power Stage a konečne zájsť najrýchlejší čas a získať päť bodov navyše. Rozhodne to nebolo ľahké, pretože tesne pred jazdou sa spustil silný dážď, ktorý v prípade posledných áut trochu poľavil, ale bola to jednoducho zaujímavá výzva v bahne. Toto podujatie je pre mňa osobne vždy trochu nevypočítateľné. Tento víkend sme mali v pláne ísť rýchlo všade tam, kde to bude možné, a naopak ísť na istotu tam, ide to bude treba, čo sme myslím urobili. Celkovo sme mali slušné tempo a vyhli sme sa problémom. Vlastne som na úvod víkendu ani nečakal, že by sme tu mohli získať toľko bodov.“

Elfyn Evans (jazdec, vozidlo č. 33)
„Dnes išlo iba o to, aby sme zajazdili prvé tri merané úseky a pokúsili sa šetriť pneumatiky, ktoré sme mali pripravené na Power Stage. Pred Power Stage sa podmienky úplne zmenili, veľmi silno pršalo, takže trať bola šmykľavá, ale našťastie sme to v poriadku zvládli. Chceli sme tam pôvodne získať viac bodov, ale pár je lepší ako nič. Po tom všetkom, čo sa tento víkend stalo, si myslím, že môžeme byť vďační za celkovo štvrté miesto a pár slušných bodov, aj keď nemáme úplne radosť z toho, ako to celé prebiehalo.“

Sébastien Ogier (jazdec, vozidlo č. 17)
„Dnes sme sa mohli vrátiť do starých koľají a všetko to bolo o Power Stage a snahe získať nejaké body pre tím, pokiaľ to bude možné. Počasie sa na záver rely dosť skomplikovalo a nemal som za takýchto podmienok chuť veľmi riskovať. Finišovali sme tak nejako v slušnom tempe, ale nebolo to nič bláznivé. Takže celkovo to asi nebol víkend, na ktorý budeme príliš spomínať, ale tak to v športe niekedy chodí a treba to akceptovať. Stále je tu množstvo pozitív s ohľadom na rýchlosť, ktorú sme tento víkend mali, a tak dúfajme, že nabudúce bude šťastie opäť na našej strane.“

KONEČNÉ VÝSLEDKY, TALIANSKA RELY NA SARDÍNII
1 Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) 3 hod 40 min 1,4 s
2 Esapekka Lappi/Janne Ferm (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +33,0 s
3 Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +1 min 55,3 s
4 Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +5 min 20,5 s

5 Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen (Škoda Fabia RS Rally2) +9 min 33,3 s
6 Teemu Suninen/Mikko Markkula (Hyundai i20 Rally2) +11 min 48,9 s
7 Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak (Škoda Fabia RS Rally2) +12 min 46,1 s
8 Yohan Rossel/Arnaud Dunand (Citroën C3 Rally2) +12 min 53,5 s
9 Miko Marczyk/Szymon Gospodarczyk (Škoda Fabia RS Rally2) +15 min 33,8 s
10 Erik Cais/Petr Těšínský (Škoda Fabia RS Rally2) +16 min 49,4 s
14 Sébastien Ogier/Vincent Landais (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +19 min 50,4 s

A čo bude nasledovať?
Legendárna Rely Safari v Keni (22. – 25. júna) je jediným kolom šampionátu, ktoré sa koná v Afrike. Toto podujatie bolo do majstrovstiev opätovne zaradené v roku in 2021 a prináša náročné podmienky na drsných a kamenistých cestách, ako aj vysoké rýchlosti na otvorených pláňach.

 

 

 

Zdieľať tento článok

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkin
  • Linkin
  • Linkin