Evans s tímom TOYOTA GAZOO Racing si prišli pre ďalšie víťazstvo na Rely Finsko

Evans s tímom TOYOTA GAZOO Racing si prišli pre ďalšie víťazstvo na Rely Finsko

TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team oslavuje ďalšie víťazstvo na domácej pôde vo Fínsku vďaka senzačnej jazde Elfyna Evansa. Jeho tímový kolega Takamoto Katsuta tiež bojoval o pódiové umiestnenie a nakoniec skončil tretí.

Evans sa tak stal len tretím nefínskym jazdcom, ktorý vyhral viac ako raz na tomto najrýchlejšom podujatí v kalendári šampionátu rely. Spolu s navigátorom Scottom Martinom teraz zopakovali svoj triumf z roku 2021.

Evans, pôvodom z Walesu, bol počas celého víkendu v kokpite Toyoty GR YARIS Rally1 HYBRID ako doma, v piatok ešte po boku svojho stajňového kolegu a miestneho hrdinu Kalleho Rovanperu, až pokým Fín nebol nútený odstúpiť kvôli nehode. Keď sa Evans v sobotu ujal vedenia, ukázal svoju dobrú formu, keď vyhral sedem meraných úsekov v rade a pred záverečným dňom podujatia si vybudoval náskok viac ako 30 sekúnd.

Vyhral tri z posledných štyroch rýchlostných skúšok naplánovaných na nedeľu a svoje siedme víťazstvo v kariére spečatil najrýchlejším časom 39,1 sekundy v záverečnej Power Stage. Evans je vďaka maximálnemu bodovému zisku druhý v poradí šampionátu a štyri kolá pred koncom sezóny stráca na vedúceho Kalleho Rovanperu 25 bodov.

Katsuta si zabezpečil svoje štvrté pódiové umiestnenie vo WRC vďaka solídnej a sebavedomej jazde na cestách v okolí mesta Jyväskylä, kde už dlhé roky žije. Spolu s navigátorom Aaronom Johnstonom vyhrali v piatok prvú lesnú sekciu tohto podujatia a krátko nato sa stabilným tempom prebojovali na pódium, zatiaľ čo ostatných jazdcov často zaskočil klzký povrch, ktorý počas víkendu prevládal.

Vďaka výbornej jazde na mokrých cestách, ktorou si Katsuta vybojoval víťazstvo v sobotňajšej záverečnej etape, získal náskok aj pred svojím hlavným súperom v boji o tretie miesto Teemu Suninenom (Hyundai). V nedeľu sa mu podarilo tento náskok zvýšiť ďalším najrýchlejším časom v SS20 a potom si štvrtým najlepším časom v Power Stage zabezpečil tretie miesto v celkovom poradí.

Svojím piatym víťazstvom na rely Fínsko od roku 2017 zvýšil tím TGR-WRT svoj náskok v šampionáte značiek na 67 bodov.

Jari-Matti Latvala, ktorý jazdil na domácej pôde prvýkrát od roku 2019, skončil celkovo piaty – podujatia sa zúčastnil na pozvanie predsedu tímu TGR-WRT Akia Toyodu, ktorý sa v servisnom parku ujal funkcie šéfa tímu. Latvala a navigátor Juho Hänninen – testovací jazdec tímu – počas celého víkendu tešili fanúšikov svojím nadšením v meraných úsekoch počas svojho vôbec prvého súťažného nasadenia s vozidlom GR YARIS Rally1 HYBRID.

Citáty:
Akio Toyoda ako zastupujúci šéf tímu

„Ako zastupujúci šéf tímu som mal na rely Fínsko celkovo štyri úlohy. Prvou z nich bolo porozprávať sa s členmi tímu. Okrem bežných ranných zdvorilostí som im odovzdal, zjednodušene povedané, tri odkazy: „jeden tím“, „nikdy sa nevzdávame“ a „neradi prehrávame“. A ešte jedno fínske slovo, ktoré som sa pri tejto príležitosti naučil: „SISU“! S tímom sa nestretávam často, ale vďaka týmto trom heslám sa vezieme na spoločnej vlne. Keď sa Kalle po nehode vrátil, povedal som: „Nikdy sa nevzdávaj“ a on mi povedal: „neradi prehrávame“. Keď sa Kalleho jazda skončila, dal Takamotovi veľa rád. To dokazuje, že sme skutočne „jeden tím“. Opäť som vďačný Jarimu-Mattimu, ktorý vybudoval tento skvelý tím a vedie ho. Chcel by som sa mu osobne poďakovať a celému tímu za tento úžasný víkend!

Mojou druhou úlohou bolo sledovať posádky počas rýchlostných skúšok. Takamoto vycítil, že ho na meranom úseku sledujem, a tak si prišiel po najrýchlejší čas. Mal som pocit, že aj ja som trochu prispel k jeho rýchlosti! A nakoniec som mohol vystúpiť na pódiu spolu s Takamotom, na čo som sa dlho tešil.

Treťou úlohou bolo poskytnúť rozhovory médiám. Počas rýchlostných skúšok a v servisnom parku som absolvoval pomerne veľa rozhovorov. Dalo to veľa práce, vďaka ktorej som si uvedomil, čo Tommi a Jari-Matti robia pre nás, Toyotu, čo si veľmi vážim.

A mojou poslednou úlohou bolo postaviť sa na pódium. Samozrejme, že som bol potom celý mokrý a lepkavý, ale bol to naozaj úžasný zážitok. Elfynovi a Scottovi veľmi pekne ďakujem za to, že mi niečo také umožnili. Už som im to povedal na pódiu, ale ešte raz: Elfyn, Scott, gratulujeme! Ďakujem, že ste ma prizvali na pódium! Nie je to veľmi príjemné, keď vás osprchujú a ste celí lepkaví, ale určite by som sa tejto úžasnej úlohy rád zhostil znova v Japonsku. Bolo mi ľúto, že Kalle a Jonne nemohli rely dokončiť, ale určite by som si chcel nabudúce užiť stupne víťazov spolu s nimi.

Tentoraz som si v úlohe úradujúceho vedúceho tímu uvedomil, že všetci členovia tímu majú za sebou veľa náročnej práce v oblasti svojich kompetencií, preto si všetkých členov veľmi cením. Do konca sezóny bude opäť šéfom tímu Jari-Matti. Naďalej budeme spoločne pracovať a bojovať so štyrmi posolstvami: „jeden tím“, „nikdy sa nevzdávaj“, „neradi prehrávame“ a „SISU“.“

Akio Toyoda ako predseda tímu TGR-WRT

„Naším cieľom bolo stať sa tímom zameraným na jazdcov. Šéf nášho tímu Jari-Matti má však skúsenosti len z kokpitu nášho Yarisu WRC, ale nikdy nesúťažil v našom GR YARIS Rally1 HYBRID. Preto som si už dlho želal, aby si pri nejakej vhodnej príležitosti mohol sadnúť za volant Toyoty GR YARIS Rally1 HYBRID. Nakoniec sa mu to splnilo a mohol súťažiť vo všetkých sekciách spolu s Juhom, priateľom z radu spolujazdcov. Zdalo sa, že sa celý čas dobre bavia, aj keď mali niekoľko ťažkých chvíľ. Spolu s Jarim-Mattim a celým tímom budeme pokračovať vo vývoji vozidiel, ktoré naše posádky zvládnu s istotou a úsmevom na perách.“

Elfyn Evans (jazdec, vozidlo č. 33)
“Bol to pre nás skvelý víkend a je to úžasný pocit vyhrať túto rely po druhýkrát. Je to jedna z mojich najobľúbenejších súťaží a je to domovské miesto nášho tímu, pretože sídlime v Jyväskylä. Je tiež špeciálny pocit, vyhrať tu tento víkend s Akiom a ísť s ním a Takom na pódium. Jazda s týmto autom na miestnych cestách bola úžasná a za volantom to bola skutočná radosť. Prakticky od začiatku sme mali naozaj dobrý pocit. Bolo nám ľúto, že Kalle v piatok vypadol z boja, ale v sobotu sme urobili niekoľko malých úprav v nastavení, ktoré mi pomohli získať sebadôveru. Všetko do seba pekne zapadalo a dobré časy na seba nenechali čakať. Tento víkend bol dobrý aj z hľadiska šampionátu a teraz sme o niečo bližšie ku Kallemu ako predtým.“

Takamoto Katsuta (jazdec, vozidlo č. 18)
„Som veľmi šťastný, že som na rely Fínsko, ktorá je mojou druhou rely na domácej pôde, stál na stupňoch víťazov. Pre mňa osobne, pre tím a pre pána Akia je to naozaj niečo úžasné. Dodal mi energiu a motiváciu, čo mi pomohlo v náročnom súboji s Teemuom. Išlo mu to dobre, takže to nebolo ľahké, ale v sobotu večer sa nám podarilo v ťažších podmienkach získať menší náskok, takže posledný deň nebol taký stresujúci. Po rely Estónsko sme spolu s inžiniermi veľa analyzovali, kde by som sa mohol zlepšiť, a preto som mal od piatkového rána dobré výsledky. Musím tiež poďakovať Kallemu, ktorý mi počas našej prípravy na fínske cesty dával rady.“

Jari-Matti Latvala (jazdec, vozidlo č. 97)
„Celý víkend bol úžasný a plný zábavy, takže som si jazdu s týmto vozidlom naozaj užil. Ďakujeme Akiovi a tímu za túto skvelú príležitosť. Bolo to niečo úžasné, čo si budem pamätať do konca života. Je skvelé jednoducho ísť a nestresovať sa o výsledky. Keď sa podmienky skomplikovali, išli sme vlastným tempom, takže celkové piate miesto je fantastické, dokonca aj vrátane bodov za Power Stage. Je tiež výnimočné vidieť Elfyna na najvyššom stupni pódia a Takamota na treťom mieste, mám z nich veľkú radosť.“

PREDBEŽNÉ KONEČNÉ VÝSLEDKY, RELY FINSKO

1 Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) 2 h 33 min 11,3 s
2 Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +39,1 s
3 Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +1 min 36,7 s
4 Teemu Suninen/Mikko Markkula (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +1 min 41,0 s
5 Jari-Matti Latvala/Juho Hänninen (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +4 min 9,4 s
6 Oliver Solberg/Elliott Edmondson (Škoda Fabia RS Rally2) +9 min 33,6 s
7 Sami Pajari/Enni Mälkönen (Škoda Fabia RS Rally2) +10 min 3,7 s
8 Adrien Fourmaux/Alexandre Coria (Ford Fiesta Rally2) +10 min 37,5 s
9 Nikolay Gryazin/Konstantin Aleksandrov (Škoda Fabia RS Rally2) +11 min 11,5 s
10 Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen (Škoda Fabia RS Rally2) +11 min 35,2 s
(Výsledky platné v nedeľu 14:30, konečnú verziou výsledkov nájdete na webovej stránke www.wrc.com)

A čo bude nasledovať?
Grécka rely Akropolis (7. – 10. septembra) je známa svojimi kamenistými horskými cestami v kombinácii s vysokými teplotami, čo predstavuje veľkú záťaž pre vozidlá, obutie a samotných vodičov.

 

 

 

 

Zdieľať tento článok

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkin
  • Linkin
  • Linkin